JIHLAVA - Od včerejška má krajské město Jihlava další vyšší školu. Došlo totiž k transformaci stávající Střední policejní školy na Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra v Jihlavě.
Při této příležitosti jsme položili několik otázek zástupci ředitele školy Zdeňku Sadeckému:
"Vznik vyšší policejní školy je podle mého názoru nejvýznamnější a nejnáročnější změnou od roku 1994. Tehdy se zdvojnásobila kapacita naší školy a zahájili jsme ve škole celou řadu nových vzdělávacích aktivit."
Jihlavské policejní škole bude zanedlouho pětačtyřicet let. Za dobu své existence nesla řadu označení, když posledním z nich byl název střední policejní škola...
"Název policejní školy vycházel vždy z platné legislativy. Označení střední škola jsme mohli používat díky tomu, že jsme před několika lety měli také maturitní obor vzdělávání. Tehdy se zde ve dvouletém denním studiu připravovali policisté přijatí na výjimku z dosaženého vzdělání. Současně s maturitním studiem u nás absolvovali i základní odbornou přípravu, tedy nástupní kurz pro policisty. Protože nyní maturitní vzdělávání nezajišťujeme, a ani v budoucnu nic takového neplánujeme, označení střední školy jsme mohli nést pouze do konce letošního roku."
Přechod na vyšší policejní školu je ale víc než jen změna názvu...
"Abychom se vyšší policejní školou mohli stát, museli jsme připravit a akreditovat celý vzdělávací program. Ten je zaměřen zejména na vzdělávání dopravních policistů. Příslušnou akreditaci jsme obdrželi na pět roků, poté její získání musíme znovu obhájit."
Nabízely se i jiné možnosti řešení situace, když už jste nemohli být "střední" školou?
"Jak jsem již řekl v úvodu, střední škola zde nadále být nemohla. Akreditace vyšší policejní školy byla posunem výše a jakýmsi logickým vyústěním současné situace, kdy do naší školy nyní přicházejí již výlučně maturanti. Z tohoto pohledu se jedná o pomaturitní vzdělávání, které má k vyššímu vzdělávání hodně blízko. Variantou druhou, kterou jsme ale vnímali jako určitý pokles prestiže, byla transformace na školské účelové zařízení."
Nedávno se objevily ve sdělovacích prostředcích informace, že kapacita vaší školy je nyní značně překračována...
"Celá příprava akreditace a dalších kroků nutných pro transformaci školy skutečně nebyla vůbec jednoduchá. Musíme především doplňovat stavy Policie České republiky a teprve potom se můžeme soustředit na další cíle. Společným úsilím a často až hektickým nasazením se ale celá věc podařila."
Počítáte s otevřením studia pro civilní zájemce?
"Nyní má jasnou prioritu vzdělávání policistů. Hlavním důvodem je, aby si policisté, kteří pracují na místech, na nichž je předepsáno vyšší odborné vzdělávání, toto vzdělávání mohli doplnit. Otevření školy zájemcům z městských policií, vojenské police nebo z civilní sféry však také zvažujeme."
Jaké budou na vyšší policejní škole formy studia?
"Máme připravenu denní, dálkovou i kombinovanou formu studia. Ve školním roce 2008/2009 budeme ale otevírat pouze kombinovanou formu studia."
Služba dopravní policie má několik specializací. Respektuje tyto odlišnosti i váš vzdělávací program?
"Ano, první polovina studia bude pro všechny studenty společná. Potom si studenti mohou vybrat ze tří specializací dohled nad silničním provozem, dopravní nehody a dopravní inženýrství. Otevřením studijního oboru vyšší policejní školy má dopravní služba kompletně pokryto celoživotní vzdělávání policistů. To je nutným předpokladem zajištění odpovídající odbornosti v silničním provozu. Zejména dopravní nehody jsou stále velkým společenským problémem a pro jejich snižování je mimo jiné potřebné mít také odpovídající sofistikované vzdělávání dopravních policistů."
Nabízí se ale jedna otázka není dnes i mezi policisty spíše větší zájem o studia bakalářských oborů než o vyšší odborné školy?
"Tento trend zde určitě je. Studium má podobnou délku, ale uplatnění v praxi i možnosti dalšího navazujícího studia nejsou vždy rovnocenné. Proto pro naše absolventy připravujeme možnost pokračovat ve studiu bakalářského programu na některých vysokých školách s tím, že jim část studia bude započítána."
Jak jste na otevření vyšší policejní školy připraveni personálně?
"Bylo nutné provést řadu zásahů do organizační struktury školy. Nejtěžší situace byla právě v personální oblasti, neboť bylo zřejmé, že se stávajícím počtem učitelů základní odbornou přípravu, všechny požadované kursy a vyšší studium nemůžeme zajistit. Proto došlo k obměně části pracovníků a posílení úseku výuky."
Kde jste získali nové učitele?
"Prvního dubna nastoupilo několik policistů z Jihlavy a okolních okresů. Nadále probíhají další výběrová řízení. Zde považuji za nutné vyzdvihnout konstruktivní přístup jihlavského policejního ředitele Josefa Bačkovského i ředitelů okolních okresů, za jejich vstřícný přístup při uvolňování jejich pracovníků pro plnění úkolů v policejní škole."
V našem regionu je na vysoké úrovni spolupráce policejní školy s ostatními policejními složkami. Připravujete v této oblasti nějaké změny? "Společně s policejním výkonem organizujeme účast našich studentů na policejních akcích, ať se již jedná o dopravněbezpečnostní akce, pátrání po pohřešovaných osobách, případně při akcích proti sprejerům, kapsářům nebo v situacích, které vyžadují masivní nasazení policejních sil. Široká spolupráce se rozvinula zásluhou plukovníka Antonína Křoustka v oblasti domácího násilí. Spolu s výkonnými složkami se podílíme i na preventivních akcích a besedách pro děti. Policejní škola vysílá studenty jako figuranty při nácviku složek integrovaného záchranného systému, nabízíme k využití také naše výukové a výcvikové prostory. Provádíme výuku jazyků. Po vzniku policejní správy kraje Vysočina bude na programu také společné zajištění činnosti školního policejního střediska pro kraj Vysočina."
Diskuze k článku