Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok. Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.
Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, do čeho vlastně jdete?
Člověk o téhle funkci může mít nějakou představu, ale ve chvíli, kdy na starostovský post skutečně nastoupí, tak je to většinou jinak, než jste si do té chvíle myslel. Přicházíte k problémům i k věcem, se kterými jste se v životě nesetkal. To je ale normální přirozený proces. Aby se dalo říct: Ano, to už je hotový starosta, to je otázka nějakých tří let. Po této době už má přehled a jen tak něco ho nezaskočí.
Jako místostarosta jste musel mít přesun do křesla starosty přece jen jednodušší...
Mnoho lidí má tuhle představu. Myslí si, že vlastně víte jako místostarosta jen o málo méně než starosta. To ale není pravda. Aby to pravda byla, tak by místostarosta musel sedět vedle starosty a do problémů se s ním nějakým způsobem dostávat.
Komunikace mezi vámi vázla?
Osobně jsem na úřad přišel dvakrát za týden. Zeptal jsem se, co je nového, byly mi sděleny nějaké problémy, abych o tom mohl trochu popřemýšlet.
Už se ale nedostanete k tomu, že byste odpovídal na dopisy a tak dále. To můžete už jen jako starosta.
Rezignace dosavadního starosty přišla nečekaně. O příčinách se toho mezi lidmi v obci toho hodně napovídalo. Žádní kostlivci ze skříně na vás nevyběhli?Až na pár drobností se všeobecně vědělo, že minulý starosta některé věci nedotáhl do konce. Dost strategický byl třeba územní plán, jehož realizaci se mu nepovedlo rozjet.
Dnes už bývalý starosta Musil zdůvodnil svou náhlou abdikaci v loni v říjnu zdravotními komplikacemi. Mandát obecního zastupitele si ale ponechal. Překvapilo vás to?
Kdyby k tomu došlo v polovině volebního období, tak by mě to překvapilo. V našem konkrétním případě tehdy zbýval rok do dalších voleb. To znamená, že do konce stávajícího funkčního období jde o pět, šest zastupitelstev. To si musí každý zvážit sám.
Zaznamenal jste nějaké signály, že starosta hodlá rezignovat?
Nevím, co bych k tomu měl říct. To, že to na obecním úřadě nebylo v pořádku, už naznačoval nezvykle vysoký počet zastupitelů, kteří se rozhodli složit funkci v tomto volebním období. Většinou ta „úmrtnost" za normálních okolností je malá. Rezignuje jeden, maximálně dva zastupitelé. V tomto období už ale odešli, tuším, čtyři zastupitelé.
Na postu starosty už jste si za necelý půlrok zvykl?
To, co se mi do této chvíle nelíbí, je fakt, že někteří kolegové v zastupitelstvu nedodrželi ani známou stodenní lhůtu hájení. To nebylo férové. Navíc nikdy jsem neměl ambice stát se starostou a zatím je nemám ani do budoucna. Post starosty jsem převzal víceméně proto, že jsem cítil jako místostarosta zodpovědnost za chod obce. Nedokázal jsem si představit, že bych se sebral a před zodpovědností utekl.
Takže jste nad rozhodnutím stát se na méně než rok starostou neváhal?
I pro mě to rozhodování bylo těžké. Jako místostarosta jsem byl neuvolněný. Do té doby, než jsem se stal uvolněným starostou, jsem podnikal. Musel jsem kvůli tomu udělat spoustu opatření, abych svou firmu takzvaně uspal.
Krajské město dotuje milionovými částkami provozování hromadné dopravy. K vám do obce také zajíždí. Uvažovali jste o tom, že byste kvůli ekonomické krizi a s ní souvisejícími nižšími příjmy do rozpočtu třeba omezili její frekvenci nebo příspěvky na ni?
Zatím to není na pořadu dne. Samozřejmě ale bude do budoucna obec opravdu nucena tímto způsobem přemýšlet. Právě proto, že finančních prostředků do rozpočtu přichází čím dál tím míň. Podle analýzy z loňského roku jsme oproti roku 2008 zaznamenali v rozpočtových příjmech ztrátu pohybující se kolem 1,5 milionu korun, a to je hodně.
Sám už jste se několikrát nechal slyšet, že není správné, aby Velký Beranov dopravnímu podniku doplácel peníze na provozování hromadné dopravy. Proč?
Jednoduše proto, jelikož stále nejsem přesvědčený, že doprava do Velkého Beranova je ztrátová. V minulosti jsme si dokonce kvůli tomu dělali vlastní analýzy. Jenže v současné době chybí systém, aby se jasně prokázalo, kdo je ztrátový a kdo ne.
Hodně propíraná je i otázka ohledně budoucnosti obchvatu obce. Kvůli ekonomické situaci je ale finančně nerealizovatelný...
Těžko říct. Máme ho zabudovaný v územním plánu. Je to velice citlivá otázka, protože obchvat chtějí i obyvatelé Nových Domků, což je logické. Proto je otázka, jak dalece to bude ufinancovatelné. To v tuto chvíli nejsem schopen posoudit. Otázku ohledně budoucnosti má v rukou kraj. Obávám se ale, že se stejně nenajdou peníze na vybudování celého obchvatu najednou. První etapa se ostatně nemůže začít budovat, protože tomu brání nesouhlas dvou majitelů pozemků ve Velkém Beranově. Není to na pořadu dne.
Diskuze k článku