JIHLAVA - Na Jihlavsku zaútočil nebezpečný invazivní meningokok. Lékaři na infekčním oddělení jihlavské nemocnice mají od minulého týdne v péči dvacetiletého studenta Střední technické školy z Jihlavy.
Mladík byl hospitalizován s invazivním meningokokovým onemocněním, které patří u nás vůbec k nejnebezpečnějším. Úmrtnost je i přes veškerý pokrok v medicíně stále velmi vysoká. Student je naštěstí mimo ohrožení života, neboť se podařilo odhalit onemocnění včas a léčba na něj úspěšně zabírá.
O příznacích a možnosti obrany proti tomuto onemocnění jsme hovořili s krajskou epidemioložkou MUDr. Alenou Dvořákovou:
"Závažné invazivní meningokokové onemocnění může probíhat ve formě zánětu mozkových blan - meningitidy, nebo jako sepse. Velmi často v krátké době vzniká závažný a život ohrožující klinický obraz. Jde o onemocnění, které se vyskytuje v průběhu celého roku. Postihuje děti od kojeneckého věku až po dospělé. Největší výskyt se udává ve skupině kojenců a dospívající mládeže ve věku od 15 do 19 let, kde se v posledních letech počet onemocnění zvyšuje."
Proč se toto onemocnění označuje za "invazivní"?
"Invazivní onemocnění znamená, že se infekce oproti neinvazivním onemocněním šíří rychle krví do všech tkání organismu, bakterie se velice rychle množí a způsobí pak závažná poškození orgánů."
Jak se tato nemoc přenáší?
"Jedná se o typickou kapénkovou nákazu, která se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének například při kašli či kýchání. Dále při úzkém kontaktu s nakaženou osobou například při líbání. Zdrojem infekce je nemocný člověk nebo bacilonosič. Inkubační doba, což je doba mezi nákazou a propuknutím nemoci, je od jednoho do sedmi dnů."
Je prokázáno, co konkrétně tak závažné onemocnění způsobuje?
"Onemocnění způsobuje bakterie Neisseria meningitidis, která se přirozeně vyskytuje v horních cestách dýchacích asi u pěti až deseti procent populace. Tito jedinci jsou nosiči bakterie a zatím není známo, proč se u některých vyvine akutní onemocnění, a u jiných nikoliv. Významnou roli zde pravděpodobně hraje zdravotní stav jedince. Před propuknutím nemoci mnohdy dojde k celkovému oslabení organismu postižená osoba prodělá onemocnění horních cest dýchacích, je vystavena fyzické zátěži, zúčastní se různých kolektivních aktivit například diskotéky, velká fyzická námaha spojená s konzumací alkoholu."
Jaké příznaky toto onemocnění doprovázejí, lze okamžitě rozpoznat, že jde o invazivní meningokok?
"První projevy onemocnění mohou připomínat chřipku. Ale závažná, invazivní meningokoková infekce má většinou velice rychlý začátek, často jen několik hodin. Časná stadia choroby, která se tedy podobají nachlazení, se dají obtížně odhalit. Mezi nejčastější příznaky se řadí celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, bolest svalů a kloubů, stuhlost šíje. Následovat může rychlý nástup ospalosti či vyrážka. Porucha krevní srážlivosti vede nejprve k tečkovitým, pak plošným krvácením do kůže. Organismus není schopen udržet krevní tlak, který klesá až ke kritickým hodnotám, prokrvení životně důležitých orgánů není dostatečné a tyto orgány selhávají."
Existují nějaké možnosti prevence například očkování?
Prevence proti invazivnímu onemocnění je bohužel jen částečná. Proti typu A a C existují očkovací látky buď kombinovaná proti oběma typům současně, či samostatná proti typu C. Proti meningitidě sérologické skupiny B nebyla zatím vyvinuta univerzálně použitelná vakcína. Onemocnění skupinou C je tedy možné předcházet očkováním, které v organismu vyvolá tvorbu protilátek. Ty pak chrání jedince při styku s bakteriemi před rozvojem onemocnění. Očkování se provádí u ohrožené části populace nebo je na vyžádání, bez indikace, provádějí pediatři, praktičtí lékaři nebo pracovníci očkovacích center zdravotních ústavů. Vakcína není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění."
Vraťme se ještě k případu studenta. Jak ochráníte ty, kteří s ním byli v úzkém kontaktu?
"Toto onemocnění podléhá hlášení a epidemiologickému sledování. Spolužáci ze třídy, členové rodiny a lidé, se kterými se mladík blíže stýkal, jsou pod lékařským dohledem. Provedli jsme výtěry z krku a předali je pod dohled jejich praktických lékařů. Nejbližším kontaktům byla nasazena antibiotika. Tito lidé byli poučeni, že v případě jakýchkoliv příznaků musí svého lékaře okamžitě navštívit. Dohled lékaře potrvá sedm dnů, což je inkubační lhůta pro meningokokovou meningitidu nebo sepsi. Při podezření na meningokokovou nákazu se sleduje, zda u osob, které byly v kontaktu s nemocným, se vyskytuje zvýšená teplota, bolesti hlavy či kloubů, zvracení, celková slabost, mají omezenou tělesnou aktivitu."
Jde o letošní první případ v našem kraji, kolik onemocnění jste evidovali loni a předloni?
"Ano, letos máme zatím jediný případ v kraji. Loni jsme evidovali v kraji čtyři případy a v roce 2006 šest případů. Žádný z nich nebyl na Jihlavsku."
Dana Čírtková
Co je meningokokové onemocnění?
Neisseria meningitidis, obecně meningokok se jmenuje bakterie, která může způsobit velmi těžké onemocnění, které bývá provázeno i zánětem mozku. Meningokoků je několik typů, které se označují velkými písmeny. U nás se vyskytuje onemocnění typem B a C, zcela výjimečně typem A, který má výskyt v severní Africe a Velké Británii. Do roku 2000 v českých zemích převažoval typ B, nyní více než 50 procent onemocnění představuje typ C. Oba typy patří mezi bakterie, které vyvolávají tzv. invazivní infekci či invazivní onemocnění.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Diskuze k článku