JIHLAVA - Prvního ledna vznikly ve všech krajích nové policejní odbory pro zbraně a bezpečnostní materiál. V rámci Vysočiny tak jde o "první vlaštovku" při budování plnohodnotného krajského policejního ředitelství.
Co bude náplní práce nového odboru a jaké novinky pro občany přináší novelizovaný zákon o zbraních a střelivu, jsme se zeptali vedoucího odboru plk. JUDr. Jaroslava Vratišovského:
"Hlavní náplní nově vzniklého odboru bude zajištění kompletní agendy správních činností na úseku zbraní a bezpečnostních materiálů. Poneseme také odpovědnost za všechna správní rozhodnutí, která vydají bývalé inspektoráty zbraní na pěti současných odděleních v sídlech územních odborů v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově a Žďáru nad Sázavou."
Změní se vznikem nového krajského odboru něco zásadního pro držitele zbrojních průkazů a držitele zbraní?
"V zásadě nikoliv. Lidé, kteří budou potřebovat vyřídit si svoje záležitosti na úseku agendy zbraní a bezpečnostního materiálu, se budou obracet na oddělení v místech, kde byli zvyklí dříve. Pro ně se pouze změnily názvy pracovišť, ale jejich náplně činnosti zůstaly stejné. Správní rozhodnutí vydáváme prvoinstančně a i nadále se odvolání podává u správního orgánu, který napadené rozhodnutí vydal."
Bude nově vzniklý krajský odbor řešit některou speciální agendu, která se dříve na bývalých okresech neřešila?
"Ano. Půjde například o všechna správní rozhodnutí, která se týkají cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, tedy občany ze třetích zemí, a také všechna správní rozhodnutí v oblasti zbraní a bezpečnostních materiálů, při nichž je občan krácen nebo jinak omezen na svých právech."
Vraťme se nyní k novele zákona o zbraních a střelivu. Došlo k nějakým zásadním změnám v podmínkách pro získání a vlastnictví střelných zbraní?
"Novelizovaný zákon o zbraních a střelivu omezuje možnost zneužití legálně držených zbraní k trestné činnosti a zpřísňuje kontrolu znehodnocených zbraní, aby se ztížila možnost jejich opětovného použití."
A jak je to s bezúhonností občanů? Hovořilo se o tom, že by se měly více prověřovat podmínky spolehlivosti...
"Novela zpřísňuje podmínky při posuzování bezúhonnosti a spolehlivosti žadatelů o zbrojní průkaz nebo jejich stávajících držitelů. Podmínku spolehlivosti nesplní například ten, kdo podle novely prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky. Spolehlivý nebude ani člověk, který se přestupků proti zákonu o zbraních bude dopouštět opakovaně."
Nový zákon rozlišuje a přitvrzuje sankce za přestupky související se zbraněmi...
"Tak například za manipulaci se zbraní na veřejnosti v opilosti, pod vlivem drog nebo léků bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun. Dosavadní maximální výše činí 15 tisíc korun. Podnikatelům pak hrozí za porušení zákona až milionová pokuta. Novela zavádí také nový režim kontroly znehodnocených zbraní, aby se omezila možnost jejich opětovného použití. Norma také určuje povinnost hlásit policii přepravu většího množství zbraní a střeliva, konkrétně více než 100 kusů zbraní a více než 200 tisíc kusů střeliva na českém území."
Součástí novelizovaného zákona je také ustanovení o zániku trestnosti nedovoleného ozbrojování u osob, které bez povolení přechovávají zbraň kategorie A, B nebo C nebo hlavní část zbraně této kategorie. Koho se toto ustanovení týká?
"Jde vlastně o amnestii na nelegálně držené nebo nelegálně získané zbraně. Tato amnestie platí po dobu půl roku, a to od 1. února do 31. července 2009. Člověk má možnost v této šestiměsíční lhůtě ilegálně drženou zbraň dobrovolně odevzdat do úschovy kterémukoliv útvaru policie. Proti takové osobě nebude zahájeno žádné správní ani trestní řízení, naopak tento člověk má v případě zájmu možnost zbraň zlegalizovat."
Můžete zmínit možnosti, jak to lze udělat?
"Zákon o zbraních stanoví několik možností. Osoba, která zbraň odevzdá, může ve lhůtě dvou měsíců ode dne jejího odevzdání do úschovy požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících k držení zbraně. Splníli požadavky stanovené zákonem, bude jí vydán příslušný doklad průkaz zbraně a stane se oprávněným držitelem odevzdané zbraně, kterou mu poté útvar policie vydá."
A co se stane s odevzdanými zbraněmi v případě, že o legalizaci člověk nepožádá?
"Pokud o vydání dokladů nepožádá, nebo nebudouli mu vydány, může převést vlastnictví ke zbrani nebo střeliva do této zbraně na jiného oprávněného držitele."
Dana ČÍRTKOVÁ ________________________________
Pětapadesátiletý plk. JUDr. Jaroslav Vratišovský pochází z Pelhřimova. U složek policie pracuje nepřetržitě od roku 1974. Naposledy působil jedenáct roků na pozici ředitele Okresního ředitelství Policie ČR v Jindřichově Hradci. Od 1. ledna 2009 zastává funkci vedoucího odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál pro kraj Vysočina.
Diskuze k článku