JIHLAVA Zítra je poslední den letošního roku. Oslavy Silvestra každoročně přinášejí zvýšené riziko vzniku požárů a úrazů při neodborné manipulaci se zábavní pyrotechnikou.
Abychom zabránili případným zraněním či zbytečným škodám na majetku, měli bychom dodržovat při zacházení s pyrotechnikou některé důležité zásady. O dalších podrobnostech jsme hovořili s Radkem Šimkou z Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.
"Prodej zábavní pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška Českého báňského úřadu o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Podle této vyhlášky musí být pyrotechnické předměty skladovány a vystavovány tak, aby případným výbuchem nebo požárem nebyly ohroženy životy a zdraví osob. Vyvarovat bychom se měli používání neschválených, podomácku vyrobených pyrotechnických efektů."
Co to jsou vůbec pyrotechnické předměty?
"Základní členění rozlišuje pyrotechnické předměty pro zábavné účely zábavní pyrotechnika, a pro technické účely. Požadavky na jejich obaly, přepravu, skladování, prodej a používání řeší zmiňovaná vyhláška. Pyrotechnické předměty pro zábavné účely jsou pyrotechnické výrobky obsahující technologicky zpracované pyrotechnické slože, případně malá množství výbušnin, jsou nebezpečné především požárem a při dodržení návodu k používání neohrozí výbuchem bezpečnost osob a majetku."
Jsou nějaké speciální požadavky pro skladování a vystavování pyrotechniky?
"Z vyhlášky Českého báňského úřadu vyplývá, že skladovat a vystavovat lze pyrotechnické výrobky jen v původních obalech výrobce tak, aby jejich teplota nepřesáhla 40 stupňů Celsia. Musí být uloženy odděleně od hořlavých a lehce zápalných látek, aby případným výbuchem nebo požárem nebyly ohroženy životy a zdraví osob. V prostorách, kde jsou skladovány nebo vystavovány, se nesmí kouřit a manipulovat s otevřeným ohněm. Prostory musí být vybaveny protipožárními prostředky tedy vnitřními požárními hydranty a přenosnými hasicími přístroji."
V tomto čase se ale pyrotechnika často prodává na venkovních stáncích, kde tyto požadavky zřejmě nejsou splněny...
"Ve stáncích lze podle vyhlášky prodávat pouze tu nejméně nebezpečnou pyrotechniku I. třídy. Jde o prskavky, bouchací kuličky, vystřelovací konfety, malá ohňová kola a fontány. Pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším osmnácti let. V případě pyrotechniky III. třídy jde například o malé italské pumy, dělové rány, ohňopády, rakety, pak jen k tomu účelu kvalifikovaným osobám. Pro prodej pyrotechnických předmětů platí zvláštní předpisy, které se řídí například občanským zákoníkem, obchodním zákoníkem či zákonem o živnostenském podnikání."
Na co by si při zacházení se zábavní pyrotechnikou lidé měli dát pozor, aby se vyhnuli případnému úrazu?
"Manipulace s pyrotechnikou by měla probíhat zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů.
Pod vlivem alkoholu či návykových látek není radno manipulovat s pyrotechnikou vůbec. Se zábavní pyrotechnikou by v žádném případě neměly manipulovat děti. Zábavní pyrotechnika, zejména ta nebezpečnější, by měla být uskladněna mimo jejich dosah.
Rovněž by děti měly být poučeny o tom, že nesmí sbírat pou~žitou nebo nevybuchlou pyrotechniku. V žádném případě není dobré pokoušet se odpálit pyrotechniku, která již jednou selhala. Naopak, je třeba ji bezpečně zlikvidovat v souladu s návodem k použití."
A co když návod k použití u výrobku chybí?
"To se stát nesmí. U každého výrobku musí být k dispozici návod k použití. V této souvislosti chci připomenout, aby lidé nakupovali pouze takovou zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu. Musí být opatřena návodem výrobce v českém jazyce, který informuje, jak tyto výrobky bezpečně skladovat a používat.
Veškerá zábavní pyrotechnika musí být označena certifikační značkou českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva."
Kam mám nakoupenou pyrotechniku uložit do doby, než ji hodlám použít?
"Pokud si lidé zábavní pyrotechniku nakoupí, musí ji také bezpečně uskladnit. Rozhodně není vhodné přechovávat pyrotechniku v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček. Důležité je dbát opatrnosti, aby pyrotechnika nenavlhla. V takovém případě by vznikalo velké riziko při jejím odpalování."
Kde můžeme odpálit petardy a různé světlice a na co bychom si měli dát pozor?
"Zábavní pyrotechniku musíme používat tak, abychom neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho dalšího. S pyrotechnikou proto manipulujte zásadně na volném prostranství a v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů, aby nemohlo dojít například ke vniknutí výbušnin do oken nebo k zapálení střechy.
Se zábavní pyrotechnikou se samozřejmě nesmí mířit na lidi. Pyrotechnické předměty vyšších tříd nebezpečnosti třídy II a III a podtřídy T1 se podle příslušné vyhlášky nesmí používat v uzavřených prostorách v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven."
Konec roku je spojen i s nadměrnou konzumací alkoholu. Může odpalovat opilý člověk?
"V podnapilém stavu bychom se zábavní pyrotechnikou neměli manipulovat. Varovné jsou i pokusy některých lidí odpalovat pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve. Tyto způsoby přinesly vážné úrazy.
Pozor si musíme dát na zvukové efekty, které doprovázejí odpalování některých předmětů zábavní pyrotechniky např. petard a dělobuchů, které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch. Ohleduplní bychom měli být i vůči zvířatům. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku trpí. Může dojít i k trvalému poškození jejich zdraví."
Dana Čírtková
Diskuze k článku