JIHLAVA - V kraji Vysočina vznikne 1. ledna 2010 krajská policejní správa. Policejní prezident Oldřich Martinů uplynulý pátek jednal na toto téma v Jihlavě s představiteli kraje a současně představil budoucího krajského policejního ředitele.
Stane se jím plk. Mgr. Josef Bačkovský, který od 1. května letošního roku působí na pozici zástupce ředitele krajské policejní správy v Brně a 23. května byl policejním prezidentem pověřen vybudováním krajské policejní správy v kraji Vysočina. Zajímalo nás, co patří mezi první a hlavní úkoly, které musí zvládnout, a jak jsou daleko práce spojené s budováním krajské policejní správy?
"Především je zapotřebí říci, že ty nejdůležitější úkoly, s nimiž se v současné době potýkáme, nelze vnímat pouze z pohledu Jihlavy a jihlavského policejního ředitelství. Nejdůležitější je, aby došlo k delimitaci v rámci jihomoravské policejní správy, pod kterou zatím spadají pouze tři okresy, které budou nově součástí krajského policejního ředitelství kraje Vysočina.
Od policejního prezidenta mám dostatečné kompetence k tomu, abych byl schopen sestavit pět okresů v jednu policejní správu v Brně, a to již od ledna příštího roku tak, aby nová vysočinská policejní správa mohla začít fungovat o rok později."
Hovoříte o tom, že krajskou správu bude mít Vysočina už od ledna 2010. Zvládnete všechno, co bude do té doby potřeba udělat?
"Klíčovým momentem bude právě zmiňovaný leden 2009, kdy dvě okresní ředitelství v Pelhřimově a Havlíčkově Brodě přejdou pod Brno.
Ze všech okresních ředitelství se stanou územní odbory obdobně jako u hasičského záchranného sboru. Zaniknou na nich funkce ředitelů i další řídicí funkce. Během roku a půl musí dojít rovněž k delimitaci majetku. Všichni policisté byli včas informováni a objektivně seznámeni s reformou, účelem vzniku kraje a jejich budoucím postavením. Až do konce letošního roku jsou za výkon služby, personální obsazení, výběr a nástup nových policistů odpovědni současní ředitelé. Rovněž jsou odpovědni za to, v jakém stavu, početním obsazení, technickém vybavení, útvar, který řídí, přivedou ke sloučení."
Zmínili jsme slovo "delimitace" co to v podmínkách vzniku krajské policejní správy na Vysočině bude znamenat konkrétně?
"Za celý tento proces jsem odpovědný. Mám potřebná oprávnění řešit personální záležitosti ve všech pěti okresech a oba krajští ředitelé v Českých Budějovicích i Hradci Králové jsou velice přístupní změnám, které společně s nimi připravujeme. Delimitace v praxi bude velice zjednodušeně znamenat vyčlenění příslušného personálu, policistů, technického vybavení a s tím souvisejících financí, které budou potřebné pro chod nového krajského ředitelství."
Jakým způsobem bude tento proces probíhat v praxi?
"Základem je personální oblast. Existuje určitý klíč ke zjištění, kolik policistů a jaký počet civilních pracovníků musíme mít na obsloužení daného území. V současné době pracuje na teritoriu budoucího kraje 1025 policistů a 142 občanských pracovníků. Tyto stavy se zvýší zhruba na 1400 policistů a 300 občanských pracovníků. Ještě musím doplnit, že v celkovém počtu, o kterém hovořím, bude také zahrnuto dálniční oddělení Velký Beranov, která se stane součástí krajského policejního ředitelství. Současně s personální delimitací proběhne ekonomická delimitace, která je víceméně záležitostí ekonomických propočtů."
Takže policisté budou více v ulicích, než je tomu nyní?
"Samozřejmě, že naší prioritou bude posílit výkon přímé policejní služby. Všechno bude ale závislé na počtech policistů. Pokud budeme mít dostatek nováčků, tak se nám to bude dařit. Pro mě by bylo největší úlevou, kdybych již nemusel starostům a občanům stále odpovídat na to, proč je v ulicích policistů tak málo. Vzniknou nové útvary, které budou působit přímo v kraji. Nyní tomu bylo tak, že někteří specialisté, například na násilnou trestnou činnost, sem museli přijet a zase odjet, navíc mají spoustu povinností ve svých krajským městech. Nyní budeme moci daleko intenzivněji rozpracovávat a potírat trestnou činnost. Jihlava je navíc v centru republiky, proto je naprosto správné, že Vysočina bude mít své policejní ředitelství."
Obyvatele kraje zajímá, zdali na Vysočině vznikne plnohodnotná policejní správa...
"V kraji Vysočina zůstane zachována struktura pořádkové policie a budou fungovat všechna policejní oddělení. Stejně tak dopravní služba a skupina dopravních nehod. Nově začne fungovat krajské dopravní družstvo. Služba kriminální policie a vyšetřování bude kopírovat územní odbory a nově vznikne pracoviště obecné a hospodářské kriminality s působností celého kraje zaměřené na vyšetřování závažné trestné činnosti. K tomu musíme ještě přidat kompletní logistiku. Naší snahou bude usilovat také o vznik školního policejního střediska a speciální pořádkové jednotky. V této souvislosti musím říci, že některá vysoce specializovaná pracoviště v kraji zřízena nebudou. Jde zejména o odbor kriminalistické techniky, operativní dokumentace a zásahovou jednotku. Tyto servisní činnosti nám bude kompletně zajišťovat Brno, popřípadě České Budějovice, tak jako doposud."
Proč neusilujete o to, aby i tato pracoviště byla přímo v našem kraji?
"Jejich zřizování by bylo příliš drahé a zbytečné. Jedná se o ryze specifické činnosti, které policisté provádějí na základě vysoké profesionality kdekoliv a kdykoliv v republice. Nerozhoduje tam žádná místní znalost nebo hranice okresů či krajů ani rozdílnosti teritorií. Pokud budeme mít v kraji například zvlášť nebezpečného pachatele a budeme potřebovat zásahovou jednotku, tak je jedno, jestli přijede z Hradce, Brna, nebo Prahy."
Kde bude nová krajská správa sídlit? Bude pro tyto účely stačit budova, kde je nyní okresní ředitelství?
"Krajské policejní ředitelství bude sídlit v současném sídle jihlavského okresního ředitelství. Budova ale musí projít některými stavebními úpravami. Ministerstvo vnitra již potvrdilo vyčlenění částky 70 milionů korun na vznik krajské správy. Na financování se významně podílí i kraj Vysočina. Nové prostory získáme zejména půdní nástavbou v části budovy. Poté dojde také k rozšíření krajského operačního střediska, kde musí přibýt pulty pro dálniční policii."
Počítáte s vytvořením nějakého speciálního pracoviště?
"Co nejdříve bychom chtěli vybudovat plnohodnotné psychologické pracoviště pro výběr policistů zde v Jihlavě. Proto nyní řešíme za významné pomoci krajského úřadu finanční výpomoc, která by měla zajistit vybavení tohoto pracoviště. Nová psycholožka by mohla nastoupit do Jihlavy již od konce letošního léta."
Dana Čírtková
Diskuze k článku