Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Lékař, který před 30 lety prosadil rooming-in

005-P1.jpg

18.1.2008 Rozhovory/Komentáře (0), autor:
admin

 

Rooming-in. Anglický výraz, pro který nemáme česky znějící adekvátní náhradu. Přesto jeho význam určitě zná většina dospělých žen, především těch, jež v posledních letech přivedly na svět dítě. Termínem "rooming-in" se totiž označuje nepřetržitý kontakt matky s novorozencem, který trvá po celou dobu jejich pobytu v nemocničním zařízení.

Záležitost je to dnes běžná prakticky ve všech českých porodnicích. Málokdo ovšem ví, kdo a kdy tento systém v naší republice poprvé prosadil a uvedl do praxe.

Jihlavským listům se podařilo onoho průkopníka objevit. Je jím MUDr. Karel Kuba, CSc., a žije v Moravských Budějovicích.

 

Pane doktore, vzpomenete si ještě, jak to vlastně všechno začalo?

"Pokud vím, tak jeden z prvních pokusů o rooming, i když se tomu tenkrát tak ještě neříkalo, uskutečnili někdy v šedesátých letech minulého století Poláci. Jméno města ale po mně nechtějte, teď si ho bohužel nevybavím.

V jedné nemocnici měli epidemii hnisavého kožního onemocnění a ta zasáhla novorozenecké oddělení. Někoho napadlo, že by děti měly zůstat u matek. Výsledek se dostavil - epidemie odezněla. Na tento pokus o rooming se časem zapomnělo. Začalo se o něm mluvit až ve druhé polovině sedmdesátých let, a to nejen ve Spojených státech, ale také v evropských zemích včetně tehdejšího Československa."

 

Čím si tento obrat vysvětlujete?

"Víte, ono to souviselo hlavně s tehdejšími poznatky o mateřském mléku. Přišlo se na to, že navzdory všelijakým sunarům je z mnoha důvodů právě mateřské mléko pro děti tou absolutně nejpřirozenější a zároveň i nejlepší výživou. Proto se hledal způsob, jak zvýšit kojivost matek. Bylo zjištěno, že důležité je kojení co nejdříve a nejčastěji po porodu. A tak se začaly dávat děti k matkám v porodnicích na pokoj, čemuž se později začalo říkat rooming-in."

 

Opravdu neexistuje český ekvivalent tohoto názvu?

"Vzpomínám si, že třeba na Ostravsku říkali "rumiš"... Ne, český název neexistuje, přestože se ho mnozí pokoušeli najít či vymyslet."

 

Jak známo, každá novinka mívá nejen své zastánce, ale také odpůrce. Bylo tomu tak i v tomto případě?

"Ale samozřejmě. Odpůrci tvrdili, že žena si má po porodu odpočinout, tak jí dítě dávali až po deseti, dvanácti hodinách. Někde zavedli poloviční roomingy, kdy novorozenec pobýval u matky jen přes den a v noci se o něho staraly sestry.

Dnes je praxe většinou taková, že rodička i její potomek jsou od prvního dne spolu."

 

Vy osobně jste stál u zrodu prvního roomingu na území naší republiky. Přestože si toto prvenství přivlastňuje více nemocnic, premiéra se odehrála ve Znojmě, že?

"Je to tak. Působil jsem tehdy v tamní nemocnici, která mimochodem byla nejmodernější v Československu, jako ordinář na novorozeneckém oddělení. Vnitřní teplota v budově se vzhledem k obrovským skleněným plochám a podlahovému vytápění nedala příliš regulovat a děti ztrácely kvůli horku hodně na váze. Před mým příchodem to tam řešili různými infuzemi.

Napadlo mě přemístit novorozence jinam, nejlépe přímo k matkám. Sehnal jsem si literaturu, poradil se s naší krajskou odbornicí a za souhlasu kolegů jsem 1. června 1978 zavedl v jednom pokoji rooming-in.

Vypracoval jsem příslušný řád - postup, jak se s dětmi bude zacházet. Byl to vlastně již zmíněný poloviční rooming-in: děti se k matkám dávaly ráno po vizitě a večer se odvážely.

Tento "zkušební provoz" trval zhruba rok a během této doby jsme sledovali různé parametry u 137 novorozneců z roomingu a porovnávali je s těmi ostatními. Výsledky mimo jiné ukázaly, že děti z roomingu toho nejen víc vypily, ale rovněž víc vážily. Společný pobyt s matkami jim tedy jednoznačně prospíval."

 

Měly tehdy o tento způsob pobytu v porodnici rodičky zájem?

"Musím zdůraznit, že zpočátku šlo o jeden třílůžkový pokoj, což mohlo vyvolávat dojem jisté protekční záležitosti. Ale kupodivu tenkrát hlavně prvorodičky o tento systém zájem moc neměly. Dalo se to i pochopit, vždyť s ním neměly žádné zkušenosti. Například se bály, aby dítěti neublížily tím, že něco zanedbají."

 

Vy osobně jste už tehdy před třiceti lety považoval ro-oming-in za jednoznačně prospěšný?

"Jistě, jinak bych ho ani neprosazoval. Vždyť si vzpomeňme na to, jak to v porodnicích fungovalo předtím. Matkám vozili děti ke kojení hromadně v pravidelných časových intervalech, takže dítě dostalo výživu ne tehdy, kdy to zrovna potřebovalo a samo vyžadovalo. Díky roomingu si novorozenec sám o mateřské mléko "řekne" třeba tím, že zavrní. Maminka má také dostatek příležitostí se s ním pomazlit, pohladit ho, naučí se s dítětem zacházet, přebalovat ho apod. Navíc prvorodička po návratu domů už není tak bezradná, ví, co a jak má dělat."

 

Vědělo se o vašem znojemském premiérovém roomingu v odborných kruzích?

"To víte, že ano. Zkušenosti k nám jezdili sbírat z nejrůznějších nemocnic z celé republiky. Pravdou ale je, že ne všude se hned vydali v našich stopách.

Jistým mezníkem se stal rok 1979, kdy jsem o roomingu přednášel na mezinárodním pediatrickém kongresu v Bratislavě. Moje přednáška vzbudila velký ohlas a postupně se začalo s roomingy v dalších nemocnicích. Dnes jsou zcela běžné."

 

Co jako zkušený pediatr říkáte na to, že se v Česku konečně začalo rodit více dětí?

"Já bych tento fakt v žádném případě nepřeceňoval, protože jde jen o odloženou reprodukci ročníků, s nimiž se v tomto směru počítalo už o zhruba deset let dříve. Ženy si zkrátka porody "odložily" na pozdější dobu, kdy jsou starší."

 

Je to podle vašeho názoru dobře?

"Čím starší matka, tím i větší riziko vrozených vad. Podle mého názoru je ideální věk pro matku mezi pětadvaceti až sedmadvaceti lety. Pryč jsou naštěstí doby, kdy se průměrný věk rodiček pohyboval mezi devatenácti až dvaceti lety."

 

Liší se nějak dnešní novorozenci od těch, kteří přišli na svět před dvaceti a více lety?

"Nijak zvlášť, ti současní jsou jen o něco těžší. Je to způsobeno více faktory, třeba i tím, že ženy v těhotenství se dnes krmí nejrůznějšími preparáty a vitamíny."

 

Ženy tedy dnes rodí později, ovšem otci se stávají i muži ve zralém věku. Co si myslíte o čerstvém novomanželovi a nastávajícím otci Karlu Gottovi?

"Co mám na to říct? Nepokládám to za úplně přirozené, ale je to jeho věc."

 

V současné době děti vyrůstají v nemanželských rodinách. Myslíte, že jim to prospívá?

"To máte tak. Když někde ve světě politik zplodí nemanželské dítě, musí z politiky odejít. U nás je naopak slavný, jeho partnerka dokonce kojí přímo ve Sněmovně. Někdy mívám pocit, že jsme národ šašků...

Pokud spolu muž a žena žijí v partnerském svazku a vychovávají své děti podle pravidel tak, jako kdyby byli manželé, pak to dětem rozhodně nevadí a ani jim to nepřijde nikterak zvláštní. V tomto případě vlastně fungují jako normální rodina."

 

Určitě jste zaznamenal kauzu záměny novorozenců v třebíčské nemocnici...

"Třebíč se tím hodně "proslavila", ale já tento případ nepovažuji za žádnou tragédii. Stalo se, co se stalo. Myslím si, že děti si na "nové" rodiče rychle zvyknou a pokud opadne zájem médií, nikdo si za čas na tuto kauzu ani nevzpomene."

 

Nemohu se nezeptat na vybírání poplatků u dětského lékaře. Jste pro?

"Poplatky za vyšetření dětí by se rozhodně vybírat neměly, i když nejde o nijak závratnou sumu. Podle mě by za nemocné lidi, kteří nejsou výdělečně činní, měl poplatky hradit stát."

Luboš JANOUŠEK

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklama
Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net