ODBORNÍCI doporučují všem, kdo mají pochybnosti s kácením stromů, aby se vždy obrátili na městský úřad, kde jim postup vysvětlí. Ilustrační foto: archiv JL
Majitelé zahrad a dřevin by se měli mít na pozoru, za pokácený strom jim může hrozit i vysoká pokuta.
I přes mnohé zákazy mohou majitelé zahrad u rodinných domů nebo zahrádek v koloniích skácet bez povolení některé dřeviny, má to ale svá přísná omezení.
Bez povolení může majitel odstranit strom s obvodem kmene do osmdesáti centimetrů ve výšce sto třicet centimetrů nad zemí, a to kdekoli, může porazit i velký ovocný strom, vše ale za jistých podmínek.
„U ovocných dřevin nad stanovenou velikost osmdesáti centimetrů obvodu kmene musí ale splnit to, že strom roste na pozemku, který je v současně zastavěném území obce podle územního plánu a pozemek je veden v katastru nemovitostí jako zahrada, ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň nebo zastavěná plocha a nádvoří,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.
Ne každá zahrada, která vypadá, že je v zastavěném území, splňuje zmíněné podmínky. Některé jsou vedeny v katastru nemovitostí jako trvalý travní porost či jiná kultura, a v takovém případě je také nutné povolení pro kácení jakýchkoli stromů nad stanovenou velikost, tedy i ovocných.
I když je ale zahrada uvnitř zastavěného území obce, stromy jsou ovocné, nebo mají obvod kmene pod 80 centimetrů, nemá majitel, který chce strom porazit, vyhráno. Žádat o povolení musí totiž ještě ve dvou dalších případech. Když jde o takzvaný zapojený porost dřevin, či stromořadí.
V takovém případě koruny stromů včetně křovin se prolínají a tvoří souvislý útvar s plochou větší než čtyřicet metrů čtverečních. Navíc, obsahuje-li útvar dřeviny s obvodem kmene nad osmdesát centimetrů, musí se zvlášť žádat o pokácení těchto stromů.
V případě žádostí o pokácení stromů odbor životního prostředí většinou vychází majitelům vstříc, zejména jde-li o opodstatněný požadavek.
Odborníci ze životního prostředí doporučují všem, kdo mají pochybnosti s kácením stromů, aby se vždy obrátili na městský úřad, kde jim postup vysvětlí. Žádost však musí podat pouze majitel pozemku, nebo ten, kdo prokáže a doloží k pozemku právní vztah, se souhlasem vlastníka.
Zároveň platí, že od prvního dubna do konce září by se kácet nemělo.