Ilustrační foto: skudci.com
Jsou zvířátka a zvířátka. Některá máme doma jako mazlíčky a uděláme pro ně první poslední, některá ale doma mít nechceme, ale oni ne a ne odejít. S jakými „příšerami“ se v našich domácnostech můžeme setkat?
„Nejčastějšími jsou především štěnice, rybenky, švábi, rusi, a v letním období mravenci, vosy a sršně,“ říká polenský specialista v oboru dezinsekce Jakub Pospíchal.
Potvrzuje, že v posledních letech se nejvíc setkává právě se štěnicemi, které si lidé ponejvíce vozí z různých víkendových pobytů a dovolených. „Následně je prakticky nemožné se jich svépomoci zbavit, a tudíž je nutné zavolat specializovanou firmu,“ líčí.
Každý hmyz má své specifikum, a některých druhů se zbavíte svépomocí opravdu těžko. Samozřejmě, že existuje celá řada rad, jak se nezvaných návštěvníků zbavit.
Základním pravidlem je ovšem hygiena domácnost. „Především čištění tzv. mrtvých koutů - špatně dostupných míst, škvír, spár apod., ve kterých se drží špína a vlhkost,“ vysvětluje J. Pospíchal s dodatkem, že v boji s hmyzem je třeba zabránit jeho vniknutí do domu a znemožnění přístupu k potravinám. Co platí pro všechny „hmyzáky“ bez výjimky, tedy i pro nepopulární pavouky – sekáče, známé spíš jako „johany“.
Když zapátrá v minulosti svého profesního života, jako jedna z větších „akcí“ se mu vybaví zásah v panelovém domě, plném štěnic.
„Bohužel, zásah byl majiteli odkládán, takže štěnice byly postupně rozneseny téměř po celém domě. Následně se muselo postupovat byt po bytu, což je samozřejmě pro většinu nájemníků nepříjemné,“ uvádí. Z dalších větších zásahů jmenuje „čistku“ v ubytovně pro dělníky, která byla doslova prolezlá rusy a šváby.
V letošní roce by se podle všeho mělo nejvíc dařit hlavně vosám a sršňům. Ve velkém přežily poměrně teplou zimu, a tak se dá očekávat jejich „nájezd“. „Týká se to ale nejenom hmyzu, ale i myší, potkanů a dalších nežádoucích živočichů,“ předesílá J. Pospíchal. Polenský odborník se proto domnívá, že v létě bude mít plné ruce práce.
Jak na vši a roztoče?
Likvidaci vší lze ve většině případů zvládnout svépomocí. Pro jejich odstranění z vlasů je možné použít některý z volně dostupných dezinsekčních prostředků, a povlečení nebo prostěradlo stačí vyprat na vyšší teplotu.
Zbavit se roztočů je podstatně větší oříšek. V přírodě jsou hubeni přirozenými nepřáteli, což je v domácnosti nepoužitelné. K jejich hubení je však možné využít sluneční záření, suché prostředí, nebo vysoké a nízké teploty, které roztoče také hubí. V neposlední řadě je možné použít přípravky určené pro likvidaci roztočů.