Ilustrační foto archiv JL
Na úvod je třeba poznamenat, že nejjistější způsob, jak zjistit, zda záměr stavebníka bude vyžadovat nějaký úkon podle stavebního zákona, je osobní návštěva stavebního úřadu a prokonzultování záměru s pracovníky stavebních úřadů. Po telefonu se obvykle může spousta drobných věcí zapomenout, nebo se na některé otázky nedá přímo odpovědět.
„Je třeba si také uvědomit, že v první řadě je dobré svůj záměr konfrontovat s územním plánem daného území. Může se totiž hned na začátku zjistit, že váš záměr je v území nerealizovatelný,“ vysvětluje Zdeněk Přech, vedoucího odboru výstavby Městského úřadu Pelhřimov.
Dobrým doporučením je pověřit získáním patřičného povolení odborníka, který už má povědomí, kam má jít a co bude potřebovat. „Možná je to o trochu dražší, ale ušetří to stavebníkům spoustu nervů, času a starostí,“ domnívá se Z. Přech, a dodává, že všechny záležitosti ohledně stavby se řídí zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu.
Na otázku, jaké stavby potřebují stavební povolení, a kterým stačí pouze ohláška, neexistuje podle stavebních odborníků krátká odpověď. Je totiž třeba zmínit, že stavebnímu povolení a ohlášení předchází další stupeň, a to ve formě územního rozhodnutí nebo územního souhlasu. „To je jen pro připomenutí, abychom si uvědomili, že v případě, kdy stavba nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení, neznamená to, že už nic jiného nevyžaduje,“ říká Z. Přech.
Některé stavby nebo stavební práce, které stavební povolení ani ohlášení nevyžadují, si totiž vystačí jen s územním rozhodnutím nebo územním souhlasem.