Ilustrační foto archiv JL
Až 75 % všech stavebních reklamací souvisí s hydroizolacemi. Proto není dobré právě tuto součást stavby jen tak odbýt. Blíže v rozhovoru se soudním znalcem z oboru stavitelství Markem Novotným.
Jak to v Čechách vypadá s izolačními materiály? Je z čeho vybírat?
V Čechách a na Moravě a všeobecně v Evropě je trh, který trpí spíše přetlakem materiálů, než jejich nedostatkem. Na nedostatek izolačních materiálů jsme již zapomněli a máme z čeho vybírat. Někdy je možností až příliš, a různí „šmejdi“ se snaží nabízet i materiály, které jsou naprosto nevhodné pro daný účel.
Tato situace, tj. konkurenční podmínky na trhu, vedla k výraznému tlaku na ceny, a mnoho výrobců má tendence na hydroizolacích šetřit – tj. jejich kvalitativní parametry jsou mnohdy problematické.
Takže první zásadní informace, kterou bych rád publikoval, je nutnost se zamyslet nad cenou a vyhýbat se nejlevnějším materiálům, a všeobecně těm prodejcům, kteří nabízí nejlevnější ceny – tam je největší riziko, že předmětný materiál, ale i provedení v případě levného provádění, nebude fungovat, nebo nebude mít dostatečnou životnost.
Jsou na trhu nějaké novinky?
Izolace nejsou naštěstí postiženy módou, takže materiálové báze jsou svým způsobem neustále stejné, a pro normální, standardní technická řešení bych se vyhýbal všem nezvyklým technickým řešením.
To znamená, že máme dvě základní materiálové oblasti – modifikované asfalty (zejména SBS, ale i APP, nebo se směsnými modifikátory) a fólie, zejména PVC. Obě dvě tyto materiálové báze mohou velmi dobře a velmi dlouho sloužit jako spolehlivé hydroizolace, pakliže jsou dostatečně kvalitní. Nejlevnější materiály většinou mají kvalitativní parametry ošizené.
Samostatnou kapitolou jsou stěrkové nátěrové hydroizolace, které je již možno v současné době spolehlivě používat pro některé specializované konstrukce nebo detaily. Jedná se zejména o stěrky na bázi polymetylmetakrylátů (PMMA) nebo polyuretanů (PUR, ale ne stříkaný).
Opět je nutné zdůraznit, že je nutné pracovat nejen s kvalitními materiály, ale i s kvalitními prováděcími firmami, které umí s těmito materiály pracovat.
Běžný člověk se v této problematice sám nevyzná. Na co by se měl ptát odborníků?
Běžný člověk by měl si rozvážit, co chce dělat, a hledat ve svém okolí (místní) firmy, které fungují dlouhá léta, které neprošly reinkarnací, nebo nevznikly v poslední době. U provádění je lépe spolupracovat s tradičními firmami. Výhodou je, když jsou členy Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.
V obecné rovině by se v prvním kroku měl poradit s odborníkem. Tj. technikem, který se danou problematikou zabývá. Společně s ním by měl být vytvořen koncept toho, co se vlastně chce – rekonstrukce střech, nový dům, oprava balkónu atd. Z tohoto povídání by mělo vzniknout základní technické řešení, což může být jedna stránka textu, ale také projekt, který vyřeší danou problematiku.
O co se zajímat?
Osobně jsem přítelem raději delší, ale podrobné přípravy, která umožní kontrolovat následné práce, materiály atd. Takže za první nutný krok bych považoval technické řešení - až po projektovou dokumentaci. Všeobecně to jsou dokumenty, které v průběhu provádění brání nekvalifikované improvizaci.
S takovým dokumentem je vhodné vyhledat někoho, kdo danou zakázku provede. Doporučuji se bavit s jedním jediným subjektem, který bude současně držet i záruku za funkčnost daného díla. Ten by také měl plně akceptovat dodanou dokumentaci.
Tedy: pro provedení izolačního díla by měl být jeden jediný subjekt, který to zrealizuje, který je pak bez výhrady zodpovědný za vše a nemůže se na cokoliv vymlouvat.
Věnují hydroizolaci pozornost všichni – tedy stavebníci i stavitelé?
Poučení ano. Lehkomyslní ne. Hydroizolace jsou komponentem stavby, který není moc vidět, ale když nefunguje, je to velmi nepříjemné. Bohužel ze své znalecké praxe vím, že tato část stavebnictví – izolace - vykazuje výraznou poruchovost.
Ve statistikách, které mám, je tato problematika kvantifikovaná jako 75 % všech stavebních reklamací.
I když je Vysočina relativně suchý region, měli by lidé na izolace dbát?
Protože se cítím být z Počátek, tak mám dojem, že Vysočina je region, který umí být velmi mokrý, včetně sněhu v zimě. Takže ani na Vysočině by se neměly hydroizolace podceňovat.
Na kterých částech stavby lidé izolaci podceňují?
Z mých dlouholetých zkušeností se nejvíce podceňují ty nejnáročnější hydroizolace, která jakákoliv stavba má, a to izolace spodní stavby, izolace proti zemní vlhkosti. Ty nejsou prakticky vůbec vidět, ale opravy, kdy teče do sklepa, jsou mimořádně technicky i finančně náročné, právě pro nepřístupnost hydroizolačního povlaku.
V obecné rovině máme tendenci podceňovat přípravu, tj. projektovou a jinou technickou dokumentaci, s pocitem, že ten, který to bude provádět, to vyřeší. To je mnohdy zavádějící, protože provádějící firma často nedisponuje dostatečnými technickými znalostmi, a hlavně se snaží o udržení své výhodné ekonomické bilance.
Proto je nutné její práce kontrolovat podle technické a projektové dokumentace?
Je to tak, a současně je nutné poukázat na práci stavebních dozorů, kteří mohou být při provádění a kontrole prováděcích firem nápomocni.
Vždy je vhodné se ptát na pojistky. Žijeme ve světě, kdy se může stát leccos, a s kvalifikovaným použitím pojištění je život přeci jenom jistější.
Z hlediska technického se mnohdy podceňuje oblast přípravy zjištění skutečného stavu stavebních konstrukcí a téma stavebních materiálů. Tj. v době přípravy, a to zejména u rekonstrukcí, je nutné dbát na to, aby stavební konstrukce byly řádně popsány a zhodnocen jejich stav.
V případě, že se jedná o rekonstrukce nebo opravy, je nutné vždy provádět sondy do stavebních konstrukcí, které se mají rekonstruovat a opravovat. V případě, že někdo tento průzkum nebo sondy odmítá, je to signál pro opatrnost.
Máte nějaké upozornění na závěr?
V současné době máme nabídku, která převyšuje poptávku, tedy není problém se zajištěním kvalitních komponentů - od technického řešení, přes provedení, až po jeho kontrolu.
Vždy je však nutné postupovat opatrně a nedělat hektické a ukvapené, nepřipravené kroky. Vše je nutné řádně dokumentovat, a to zejména písemně a fotograficky, a nepouštět se do činností, které nejsou řádně připravené a řádně dokumentované, a to jak z hlediska technického, tak i z hlediska právního (na vše by měly být smlouvy, objednávky atd.). Na konci by mělo být vše řádně zkontrolováno a vady by měly být řádně uplatněny (písemně) k řešení dodavateli.