PŘI zařizování koupelny platí – hodně syté barvy se rychleji okoukají. Ale vždy záleží na vkusu zákazníka a na typu bydlení. Foto: archiv I. Mejsnarové
Na Vysočině je zhruba 230 tisíc bytů. Jste obyvateli jednoho z nich, a plánujete rekonstrukci koupelny? Pak byste měli pozorně číst následující řádky.
Jestliže se chystáte do razantních úprav a změn, které zasáhnou do nosných konstrukcí, musíte si vyřídit stavební povolení.
K rekonstrukci je nutné vyřídit i souhlas majitele bytu. Tedy například v družstevním domě dává souhlas představenstvo, někdy se dokonce musí rozhodnout na členské schůzi, to záleží na stanovách družstva.
Jestliže se ale chystáte pouze demontovat umakartové jádro a novou koupelnu postavit ze sádrokartonu či z tvárnic, postačí vám jen ohlášení.
„Vždy ale doporučujeme stavebníkům opatřit si před úpravami koupelny posouzení statika, aby měli jistotu, že zamýšlenými úpravami nezasáhnou do nosných konstrukcí,“ uvádí vedoucí jihlavského stavebního úřadu Michal Jarco.
Pro rodinné domy platí stejná pravidla s tím rozdílem, že varianta se stavebním povolením může nastat pouze u rodinných domů nad 150 m2.
Michal Jarco uvádí příklad: „Ohlášení stavebnímu úřadu by vyžadovala rekonstrukce koupelny v rodinném domě do 150 m2, při které by stavebník boural v nosných zdech a měnil dispoziční řešení bytu.“