Klidné a nerušené bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. Soužití sousedů však nebývají idylická.
Hluk a štěkot psů, to jsou nejčastější důvody sousedských hádek. Alespoň takové zkušenosti mají úředníci z přestupkového oddělení jihlavského magistrátu.
Ročně tam prošetří na tisícovku přestupků různého druhu. Co je ale za poslední dobu spojuje? Vyšší hrubost. Tedy lidé méně řeší záležitosti, jak se říká, s klidnou hlavou. Snad pro varování se dá uvést únorový případ, kdy agresivní muž právě kvůli sporům se sousedy vyhodil do vzduchu celý panelový dům.
„Zvyšování počtu případů narušení občanského soužití považuji do budoucna za problém. Ale rozhodně jsem v souvislosti s Frenštátem u nás nezaznamenal nárůst případů, kdy by lidé víc upozorňovali na nějaká nebezpečí ze strany svých sousedů,“ uklidňuje vedoucí správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil. Jeho slova potvrzuje i nedávný statistický průzkum, že o svého souseda se zajímá pouze každý desátý člověk.
Řečí zákona: Sousedské spory lze řešit dle § 127 občanského zákoníku (vlastník nesmí jiného obtěžovat nad míru přiměřenou poměrům nebo vážně ohrožovat výkon jeho práv, např. obtěžovat hlukem) a případně dle § 5 občanského zákoníku (předběžný zákaz zásahu do pokojného stavu správním orgánem - řeší se i případy z okolních měst).
Nejvíce případů sousedských sporů má na vině již zmiňovaný hluk. Zákonný noční klid platí po celém Česku mezi 22. a 6. hodinou ranní. Jednotlivá města a obce mohou tuto dobu ještě upravit vyhláškou. Rovněž mohou být pro určité lokality či určité dny vydané výjimky. Klasicky se to může stát například se Silvestrem.
Jak tedy hluk řešit? V každém případě je dle Jana Vystrčila nutné zavolat k případu policii, ať už státní, nebo městskou. Jedině jejich zápis má váhu při následném projednání na přestupkovém oddělení. „Obecně panuje mylná představa, že když někdo přijde na přestupky s tím, že pokud ho soused nějak obtěžuje, tak se od nás někdo vypraví na místo a vyšetří to. Ale to nejde. Přestupkové oddělení není vyšetřující, ale sankční orgán a pro potrestání pachatele potřebuje důkazy, které zajišťuje policie,“ vysvětluje J. Vystrčil.
Je důležité rozlišit, jestli hluk pochází z bydliště, nebo z provozovny. Pokud je z bytu, tak je velkým problémem jej řešit. V takových případech spíše přichází na řadu úprava domovního řádu v rámci družstva či společenství vlastníků. „S rušením nočního klidu je velmi často problém u alkoholiků – buďto usnou a nechají si nahlas puštěnou televizi, nebo se opijí a dělají nepořádek,“ shrnuje své dosavadní přestupkové poznatky J. Vystrčil.
Pokud jedinec „hlučí“ v nočních hodinách, tedy od 22.00 do 6.00, může mu být uložena pokuta. Pochází-li obtěžující hluk z provozovny, potom vedoucí správního odboru doporučuje obrátit se na pobočku hygienické stanice. Ta je povinna, pokud dostane podnět od občana, záležitost prošetřit.
__________________________________________________________
Poradíme vám: Co dělat, když...
...Listí ze sousedových stromů padá na můj pozemek. Má povinnost ho odklidit?
Přestupky toto neřeší. Padání listí je přirozený průběh a ze strany souseda se nejedná o schválnost. V tomto případě je problém i se žalobou v občanskoprávním řízení, protože poměrně nedávno soud judikoval, že spad listí nelze považovat za obtěžování nad míru přiměřenou. Zde je tedy potřeba najít řešení dohodou.
...Soused v bytě chová smečku psů, kteří neustále v době, když není doma, štěkají a štěkají, že je to slyšet nejen po celém domě, ale až na ulici. Co dělat?
Klasická věc, se kterou se občané obrací na přestupkové oddělení. na přestupkovém oddělení. Podle soudů je štěkot přirozeným projevem psa. Pokud je pes normálním způsobem venčený a nestrádá, tak není týraný a nelze se domoci nápravy dle zvláštního zákona. Pokud by byl pes zavřený v bytě více dnů, neměl jídlo a pití a jen štěkal a štěkal, pak není pochyb o tom, že je týraný.
V takovém případě bystě měli podat oznámení na odboru životního prostředí obecního úřadu nebo na veterinární inspekci. Pokud pes týraný není, tak se s tím do 22. hodiny nedá nic dělat. Jestliže ale ruší noční klid, může být v krajním případě jeho majitel pokutován, protože tento přestupek lze spáchat i z nedbalosti.
...Ze sousední restaurace a její venkovní zahrádky doléhá do našeho bytu hluk, který celou rodinu budí noc co noc. Co dělat?
Obraťte se na krajskou hygienickou stanici s žádostí o provedení měření hlučnosti. Měření zjistí, zda restaurace neporušuje platné limity hluku pro denní a noční dobu.
...Soused ve společných prostorách domu rozbíjí okna, čmárá ve výtahu, vylamuje dveře, shromažďuje odpadky... Jak devastování zabránit?
Zavolat policii, ta udělá zápis. Náhrada jakékoli škody, kterou někdo způsobí, je nárokovatelná v občansko-právním řízení. Pokud jí někdo způsobí úmyslně a existují svědci, řeší se věc jako přestupek proti majetku nebo trestný čin, je-li škoda vyšší než pět tisíc korun.
...Již poněkolikáté mě soused vytopil, domluva s ním není žádná. Co dělat?
Toto je občansko-právní problém. Ten, kdo vás vytopil, vám musí nahredit škodu nebo uvést zničené prostory do původního stavu.
...Soused topí tuhými palivy a z komína jde takový kouř, že nelze ani pořádně vyvětrat?
Klasický případ, kdy byste měli oslovit Českou inspekci životního prostředí nebo odbor životního prostředí obecního úřadu. Ti zkontrolují, zda soused topí tím, čím může. V případě porušení zákona může dostat pokutu v řádech desetitisíců korun.
...Soused si blízko plotu postavil novou stavbu, která přesahuje až na můj pozemek. Jak to mám řešit?
Stavební úřad nepovolí stavbu, která by zasahovala na cizí pozemek. A když tak někdo učiní bez povolení, měli byste podat oznámení na stavební úřad. Ten může nařídit odstranění stavby. Pokud stavba nevyhovuje tomu, co bylo povoleno, měla by se odstranit na náklady zhotovitele.