Na 90% obyvatel je zásobováno z veřejného vodovodu, takže by se mohlo někomu zdát, že je studna přežitek. Ale není to pravda. V současnosti je pořízení vlastní studny populární.
Na základě průzkumu, který uskutečnilo koncem 90. let Národní referenční centrum pro pitnou vodu při Státním zdravotním ústavu Praha, se zjistilo, že jeden a půl milionu obyvatel se trvale zásobuje z individuálních zdrojů pitné vody.
Vysoká cena upravené vody z vodovodu patrně stále nutí větší počet lidí, aby vodu z vlastní studny používali přinejmenším jako vodu užitkovou.
Vrtaná studna je dílo vodohospodářské, takže je povinností vlastníků vyřídit stavební povolení a povolení k odběru podzemní vody.
„U vrtů s hloubkou nad 30 metrů je zapotřebí projektovou dokumentaci pro Báňský úřad a ohlášení prováděné stavby Báňskému úřadu (zajistí dodavatel). Ostatní postup pro povolení je stejný, jako u studní s hloubkou do 30 m,“ vysvětluje Eva Jonášová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.
Jestliže se rozhodnete pro vybudování studny, musíte nejprve nechat provést průzkumný vrt. Na něm bude provedena čerpací zkouška, za účelem ověření vydatnosti průzkumného vrtu. Pokud nepřekročí délku: 14 dní a odběr vody 1 l/s, není třeba povolení k nakládání s vodami. „Je nutné, aby byl proveden průzkum okolí, a bylo zjištěno, zda se v okolí plánovaného vrtu nachází další studny, v jakých vzdálenostech a v jakých hloubkách. I podle toho musí být zvoleno umístění budoucího vrtu, aby pak při odběru nedocházelo k ovlivňování množství vod v okolních studních,“ dodává E. Jonášová s tím, že průzkumný vrt provede odborná firma.
Již při provádění tohoto vrtu je ale třeba dbát na to, aby byly dodrženy vzdálenosti od možných zdrojů znečištění, tedy od komunikací, septiků, ČOV atd.
Pokud je čerpací zkouškou prokázána dostatečná vydatnost, a stavebník se rozhodne, že hydrogeologický vrt bude sloužit k nakládání s vodami, musí být povolen jako vodní dílo.
Podkladem pro toto povolení je projektová dokumentace, zpracovaná osobou s autorizací pro vodohospodářské stavby, a vyjádření osoby s odbornou způsobilostí v oboru hydrogeologie.
„Stavebník požádá na příslušném stavebním úřadě o vydání územního souhlasu nebo územního rozhodnutí. Spolu s ním požádá o vydání souhlasu dle §15 stavebního zákona, kterým souhlasí s tím, že stavbu bude povolovat vodoprávní úřad jako speciální stavební úřad,“ popisuje E. Jonášová.
Dalším dokladem k žádosti o povolení stavby včetně povolení k nakládání s vodami, spočívající v odběru podzemních vod, je stanovisko příslušného správce povodí.
Jestliže se chcete pustit do vlastní studny, měli byste si zajistit i vyjádření dalších orgánů, nejen stavebního úřadu. Například jestliže bude studna umístěna do 50 m od hranice lesního pozemku, je třeba doložit závazné stanovisko státní správy lesů. V případě umístění stavby v záplavovém území toku je třeba vyjádření příslušného správce toku.
Vydání stavebního povolení na vrtanou studnu vás bude stát 300 korun na správním poplatku.
Důležité, na co by pak každý neměl po dokončení stavby studny zapomenout, je vydání kolaudačního souhlasu. Jedině až po jeho získání je totiž možné začít odebírat vodu.