Obezita v dětském věku je alarmující problém. Více s jihlavskou nutriční terapeutkou Jitkou Turňovou.
Na co nejčastěji rodiče zapomínají ve výživě dětí a jaké chyby v jejich jídelníčku dělají?
Možná se bude moje odpověď zdát trošku podivná. Dle mého soudu rodiče velice často zapomínají na to, že především velikost porce v podstatě udává to, zda se jedná o zdravý druh potraviny, či nikoli. O tom, zda je potravina zdravá, neboli zdraví prospěšná, rozhoduje správné množství. Tím, že jí dáváme příliš mnoho, činíme z potraviny relativně „zdravé“ potravinu „nezdravou“.
Na co rodiče by rodiče v případě stravování dětí měli ještě dbát?
Možná také trošku na to, že jsou to oni, kdo určují, jaký vztah si jejich potomek k jídlu a potažmo k životnímu stylu vytvoří. Děti jsou obrazem rodičů a dobrý příklad je více než tisíc slov. Zdůrazním snad jen dostatek ovoce, zeleniny, vhodný pitný režim a dostatek pohybu - což je 60 minut denně.
S jakými nejčastějšími chybami v jídelníčku se setkáváte? Které nešvary jsou největší?
Obecně se dá říci, že nejčastější chybou je velké množství tučných výrobků. Z mléčných jsou to smetanové, případně smetanovo-tvarohové výrobky, tučné salámy, tučné sladkosti.
Málokdo si uvědomuje, jak velké množství tuku a jaký tuk je obsažen v oplatkách. Většina tohoto tuku má přitom negativní dopad na zdraví - jedná se o tzv. nasycené mastné kyseliny. Od množství tuku je pak i přímo úměrné množství energetické hodnoty.
Chtěla bych také zmínit nadbytek bílkovin ve stravě dětí. O tom, že kvalitní bílkoviny živočišného původu jsou pro děti nepostradatelné, není pochyb, ale bohužel ze studií vyplývá, že děti mají až 3x větší množství bílkovin ve stravě, než je jejich nutriční potřeba. A to logicky přispívá k nadváze a obezitě.
Jak by měla vypadat ideální svačinka pro děti do školy? Co jim nedávat?
Dopolední svačina by měla obsahovat přibližně 15% z celodenního energetického příjmu. Ideální svačinka je vždy ta, která obsahuje kvalitní zdroj sacharidů s přiměřeným množstvím kvalitní bílkoviny a tuku.
Samozřejmě bychom neměli zapomenout na ovoce, zeleninu a správný pitný režim. Ne všichni si ovšem dovedou onu svačinu představit. Takže úplně konkrétně. Tmavé či celozrnné pečivo 30 – 80 gramů nebo jiná alternativa sacharidové potraviny (množství se liší podle věku a pohlaví), k tomu 20 – 50 gramů sýra, kvalitní šunky, tvarohové pomazánky nebo jogurty… Případně přiměřené množství másla či kvalitního rostlinného tuku.