Reklama
Dnes je pátek 05.07.2024     svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj

Vše, co jste chtěli vědět o realitách a báli se zeptat


16.9.2012 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Plánujete koupi či prodej bytu, domu a nevíte, jak a co si připravit?
nad vám napoví rozhovor s Petrem Douchou z havlíčkobrodské realitní kanceláře.

 

 Jak zjistím, jakou hodnotu má nemovitost, kterou chci prodat?

 Asi nejjednodušší způsob je vlastní porovnání s obdobnými nemovitostmi, které se již prodávají. Tyto údaje je třeba brát pouze orientačně.

 

 Pro přesnější odhad je třeba se obrátit na odborníky. To znamená realitní kanceláře, případně znalce. V případě realitních kanceláří je součástí jednání o případném zajištění prodeje právě i odhad tržní ceny. V případě, že se obrátíte na znalce, jedná se o placenou službu.

 

 Naopak jak poznám, že nemovitost, kterou chci koupit, není předražená?

 Způsob může být naprosto stejný, jako v případě prodávajících. Při koupi nemovitosti také doporučuji prohlédnout si co největší počet nabízených nemovitostí a získat tak porovnání.

 

 Je lepší vybírat ke koupi byt či dům, který je již zrekonstruovaný, nebo si raději vybrat takový, ve kterém si rekonstrukci provedeme sami?

 Jednoznačná odpověď asi neexistuje. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, a je třeba vše porovnávat individuálně.

 

 U rekonstruovaného domu je pravděpodobné, že ušetříte finanční prostředky a starosti spojené s rekonstrukcí. Je však nutné brát dům tak, jak je, a není možné si ho přizpůsobit potřebám.

 

 Dále také není na první pohled patrná kvalita rekonstrukce.
Naproti tomu bude koupě nezrekonstruovaného domu a následná rekonstrukce pravděpodobně dražší a bude obnášet více starostí, ale výsledek máte takzvaně ve svých rukou.

 

 Podle čeho se rozhodovat při výběru a koupi nemovitosti?

 V prvé řadě podle vlastních finančních možností a potřeb.

 Je lepší rozhodnout se pro koupi bytu v osobním vlastnictví, nebo v družstvu?

 Jednoznačná odpověď opět není. Obě varianty jsou z právního hlediska rovnocenné. Navíc v mnoha případech lze družstevní byt následně převést do tak zvaného „osobního vlastnictví“.

 

 Při koupi bytu však existuje jeden zásadní rozdíl. V případě, že financujete koupi bytu úvěrem a potřebujete kupovanou nemovitostí ručit, tak v případě družstevního bytu to většinou nejde.

 

 Pohled z druhé strany – jak je to s prodejem bytu v družstevním vlastnictví?

 Prodej nebo koupě družstevního bytu je dle mých zkušeností stejně bezpečný jako v případě „osobního vlastnictví“. Navíc v případě kupujících bude družstevní byt velmi pravděpodobně levnější.

 

 Na co si mají dát kupující největší pozor?

 Samozřejmě na majetkoprávní stav nemovitostí a hned poté na technický stav.
Důvod je jasný, lidé mnohdy investují celoživotní úspory nebo se zadlužují na velkou část jejich života. Je tedy namístě minimalizovat rizika spojená s koupí nemovitosti.

 

 Kde zjistím, jak je na tom nemovitost s vlastnickými právy? Zda na něj není třeba uvalena exekuce…?

 Nejrychlejší a nejjednodušší je na-vštívit internetové stránky katastru nemovitostí a ověřit si aktuální stav. Tyto informace jsou však neúplné. Kompletní informace lze získat na jednotlivých pracovištích katastrálního úřadu.

 

 Panelák, nebo novostavba – do čeho je lepší investovat? Jejich klady, zápory?

 Odpověď na tuto otázku je opět složitá a důležité je, jak se na koupi nemovitosti nahlíží. V případě, že kupující chce pouze investovat finanční prostředky s cílem jejich zhodnocení v určitém čase, bude se rozhodovat jinak.

 

 Jiná kritéria pro rozhodnutí bude mít kupující, který chce sice také výhodně investovat, ale zároveň koupí řeší svoji bytovou potřebu. I tady platí, že obě varianty mají své plusy a mínusy. V konečném důsledku je
vždy rozhodující pořizovací cena.

 

 Na co bychom se měli připravit, když se chystáme prodat dům či byt? Je nutné dohledat například původní plány domu…?

 Pro prodej nemovitosti je důležité, aby informace, které se při prodeji prezentují, byly věrohodné, a k tomu nám právě mohou posloužit doklady o „historii“ nemovitosti.

 

 Navíc součástí předání nemovitosti novému majiteli je i předání dokumentace, záručních listů, kolaudačních rozhodnutí, případně dalších dokladů.

 

 Jak vlastně připravit nemovitost k prodeji?

 Dle našich zkušeností je dostačující, pokud je nemovitost běžně uklizena. Dobré je, aby byly bezproblémově přístupné všechny prostory nemovitosti, to znamená sklep i půda.

 

 Jak poznáme dobrou realitku?

 V dnešní době si dle mého názoru lze zjistit reference a to považuji za nejistější způsob výběru realitní kanceláře. Dále doporučuji navštívit sídlo kanceláře. V neposlední řadě je důležitý osobní přístup pracovníka, se kterým jednáte.

 

 Co je smyslem rezervační smlouvy? Platí se za ní?

 Již z názvu je jasné, že v prvé řadě rezervace nabízené nemovitosti. To znamená, že zájemce získává jistotu, že se nemovitost již nebude nabízet. Dále také definuje rozhodující podmínky koupě nemovitosti, jako je cena a její splatnost. Podmínkou rezervace je složení tak zvané kauce, které se však v plné výši započítává do kupní ceny.

 

 Poradí realitní makléř prodávajícímu, kupujícímu s potřebnými smlouvami, financováním…?

 Tyto služby jsou běžnou součástí práce realitní kanceláře.

 

 Jak se vyvíjejí aktuální ceny realit na Vysočině?

 V současnosti je již situace stabilizovaná a ceny se již výrazně nemění.»

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net