Reklama
Dnes je pátek 10.01.2025     svátek má Břetislav

Chcete mít své jezírko? Víme, jak na to


24.6.2012 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Zdá se vám, že vaší zahradě pořád ještě něco chybí k dokonalosti? Věřte, že na atraktivnosti jí určitě přidá jezírko. Nevíte, kde a jak ho postavit? Není to složité, stačí jen dodržet správný postup.

 

 Prvním krokem stavby je konzultace na stavebním úřadu. Na některé druhy jezírek je nutné získat i stavební povolení. Souhlas stačí nádržím na vodu do 100 m3 do 50 m od budovy, bazény do 40 m2 zastavěné plochy, úpravy terénu do 1 m výšky.

 

 „Zaručeně by se tyto stavby neměly provádět takzvaně „na černo“. A když nic jiného, tak je dobré mít písemný souhlas od majitelů sousedních pozemků,“ říká zahradní architektka Eva Hegerová.

 

 Obrys jezírka je většinou limitován prostorem, ve kterém se bude budovat. Svou roli hraje i celková velikost, pro kterou se stavitel rozhodne, a v neposlední řadě tvar a velikost ovlivňují finanční náklady na pořízení.

 

 Velmi dobrým a vhodným doplňkem jezírek je také potok. A to nejen z důvodů estetických a zvukových, ale napomáhá i čistotě vody. Čím je potok delší, tím je jezírko čistší. To samé platí i o hloubce jezírka samotného. Čím víc vody a je větší hloubka, tím je voda čistší.

 

 „Jedná-li se o jezírko okrasné, tak není velká hloubka podmínkou. Tam volíme různé hloubky z důvodu pěstování vodních rostlin, které mají různé nároky na hloubku. Opět však platí, že čím menší množství vody, tím víc řas,“ doplňuje E. Hegerová.

 

 Ne fólii z obchoďáku

 

 K pokládce fólie se využívá PVC nebo kaučuková fólie. Pod obojím je nutné mít terén absolutně prostý kamenů a hrud. Je vhodné před foliací ještě povrch dna zapískovat, nebo zasypat prosívkou. Na takto upravený povrch se pokládá geotextilie a potom folie.

 

 „Nedoporučuji nakupovat folii v supermarketech. Je vhodné si pozvat firmu, která se zabývá hydroizolacemi. Ta dodá izolační materiál a plochu jezírka pokryje požadovaným materiálem,“ zdůrazňuje E. Hegerová s tím, že by v jezírku nemělo být mnoho skladů, které budou potom po naplnění vodou vidět.

 

 S napouštěním vody se může začít ihned po dokončení stavebních částí – tedy po položení izolace a případném zakrytí břehů kamením. Je nutné si ale vždy dát pozor na spodní vodu. Ta je většinou rychlejší a je schopna do druhého dne folii nadzvednout.

 

 Není ale zdaleka jedno, jakou vodu si do jezírka napustíme. Obzvláště jedná-li se o koupací jezírko. Proto vždy před plněním jezírka necháváme dělat chemický rozbor vody.

 

 Pohyb vody v jezírku by měl být zabezpečen čerpadlem, kterých je na trhu velká spousta.

 

 Osazení rostlinami

 

 Rostliny je možné začít sázet ještě před naplněním – např. lekníny je dobré usadit do jejich potřebné hloubky a potom ihned začít napouštět. Při výsadbě do jezera bez vody musíte mít jistotu, že stihnete rostliny zaplavit dřív, než zvadnou.

 

 Rostliny je lepší vždy kupovat u pěstitele, nebrat je z volné přírody, protože si můžete zanést do jezírka mikroorganismy. Zahradní architektka Eva Hegerová doporučuje druhy, jako jsou rdest světlý, šmel okoličnatý, šídlatky, rdesno obojživelné, stolístek klasnatý, vachtu trojlistou, stulík žlutý, lakušník vodní. „Nebála bych se ani léčivek. Vhodná je máta vodní, puškvorec, konitrud,“ zmiňuje.

 

 V okrasném jezírku nemůže samozřejmě chybět leknín a kosatec. Také používáme hodně trav.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net