Reklama
Dnes je sobota 11.01.2025     svátek má Bohdana

Jdete kupovat záclony? Pak neměřte okna krejčovským metrem


24.1.2012 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

 S okny se po staletí pojí prvek, který všichni známe a bezesporu jej máme doma a vidíme všude kolem sebe. Řeč je o záclonách.

 

 Závěsy a záclony doprovází historii designu už po dlouhá staletí. Na rozličných oknech se vystřídaly všemožné typy záclon a závěsů – od potrhaných dek přes pozlacené závěsy po háčkované záclony. Vždy však plnily jeden základní účel: chránit obyvatele místností před slunečními paprsky a izolovat je od okolního světa.

 

 To vlastně platí až dodnes, snad jen s tím rozdílem, že dnes nás od slunce a nechtěných pohledů chrání různé rolety a žaluzie a záclonám a závěsům je přenechána role spíše designového prvku.

 

 Položme si ruku a srdce a upřímně si přiznejme, kdo z nás si ví s novou záclonou či závěsem rady. Co je nutné tedy udělat, než se vypravíme na nákup?

 

 Nejdůležitější jsou míry. Je nutné změřit plochu, kterou chceme dekorovat, tedy prostor, na kterém záclona bude (tj. šíře). A nesmíme zapomenout ani na výšku, tedy je třeba zvážit, jestli se nám hodí záclona dlouhá, či krátká. To už nezáleží na interiéru.

 

 Ne nadarmo se říká, dvakrát měř a jednou řež. Kdo na to nemyslí, může se mu to vymstít.  „Nesprávné míry patří asi mezi největší chyby, které zákazníci při nákupu záclon dělají. Většinou si kupují metráže málo,“ čerpá se svých zkušeností jihlavský prodejce záclon Ladislav Kalenda, který se v oboru pohybuje již dvacet let.

 

 Takže jak správě na záclony? Nutné je si změřit výšku a šířku místnosti, stavební otvor okna, a eventuálně i výšku parapetu. Na správné měření je dobré si vzít „pořádný“ metr. „Rozhodně byste neměli místnost před nákupem záclon měřit třeba krejčovským metrem. To je špatně a může se vám to vymstít,“ doporučuje L. Kalenda s tím, že vhodný je například kovový.

 

 Dále je dobré už dopředu vědět, jaké upevnění pro záclony a závěsy zvolíme. Tedy jestli chceme mít lišty na stropě, garnýže či konzole. „Neřestí Česka je klasické věšení na tzv. žabičky,“ uvádí prodejce L. Kalenda.

 

 Možná je ještě máte také doma – dvě konzole uchycené za sebou, na jedné jezdí pomocí koleček a žabek připevněné záclony, na druhé pak závěsy. Toto uchycení už je ale dávno překonané.

 

 K „šití“ záclon se používají takzvané zdrhovací pásky, které na záclony našijete, pak z nich vytáhnete dvě plastové šňůrky, čímž je krásně a pravidelně nařasíte. Pak je uchytíte buď na tyč, nebo ještě lépe, uchytíte do kolejnic instalovaných na stropě. „Bezesporu takové řešení vypadá lépe,“ domnívá se L. Kalenda.

 

 Samostatným tématem jsou závěsy. Mají ještě v českých oknech své místo? „Určitě jsou stále trendy. Jistým způsobem přece zakončují okraj okna,“ říká s tím, že závěsy lze vyrobit prakticky z jakéhokoli materiálu, plní totiž funkci především dekorační. Zatemnění se v posledních letech řeší hlavně venkovními roletami či žaluziemi.

 

 Před čím by si každý měl dát pozor, je nákup záclon na tržnicích. Opatrnost je namístě i v internetových obchodech. Proč?

 

 Na fotkách na internetu sice záclona či závěs vypadají hezky, ale když je potom vezmete do ruky, zjistíte, že jejich kvalita vašim představám vůbec neodpovídá.

 

 „Proto tvrdím, nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci,“ poznamenává L. Kalenda.

 

 A jaké záclony podle Ladislava Kalendy vedou podle něj v Jihlavě? „Nové vzory, které nabízíme, se prodávají, ale každá nová věc potřebuje svůj čas na to, aby se prosadila a našla si cestu k zákazníkovi,“ odpovídá.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net