Výrobci koupelen stále rozšiřují produktové řady a designéři nabízejí směřování pro příští rok. O koupelnách, jejich rekonstrukci či trendech na příští rok jsme hovořili s Jiřím Petrů z jihlavské firmy, která se právě na koupelny specializuje.
Jaké jsou „koupelnové“ trendy pro příští rok?
Trendem pro rok 2012 je směřování a návrat k přírodním materiálům, jako jsou dřevo a kámen. Avšak nesmíme zapomenout na stále módní barvy, například oranžovou, fialovou, ale i černou, červenou a bílou.
Ohledně vybavení je potřeba si uvědomit, zda chceme vanu či sprchový kout, protože ne každý prostor umožňuje použití obou. Trendem však zůstávají i pro následující rok hranatější tvary, kombinované s chromovými doplňky.
Ohledně koupelnového nábytku je trendem na příští rok hranatý design. Novinkou je také nábytek v módním lesklém dřevodekoru, lesk dodává tomuto nábytku na exkluzivitě.
Na co je třeba myslet předtím, než začneme svou původní koupelnu rekonstruovat?
Předtím, než začnete rekonstrukci koupelny, je potřeba zvážit, proč vám již současná koupelna nevyhovuje a jak si svou novou koupelnu představujete. Ideální je vzít si základní míry koupelny a zajít do designového studia nechat si poradit, případně si nechat vypracovat 3D návrh.
Dále je potřeba promyslet, zdali si na rekonstrukci koupelny sjednáme jednotlivé řemeslníky, firmu či zkusíme rekonstukci svépomocí. Rekonstrukce svépomocí je asi nelevnější varianta, avšak asi ne pro každého nezručného člověka snadná.
Druhá varianta je sjednání si jednotlivých řemeslníků. Proti této variantě bych rád varoval z důvodu záruk na práci. Ze zkušenosti vím, že pokud nastane nějaký problém, jeden řemeslník se odvolává na druhého, a pokud chcete, aby problém vyřešil, stojí vás to mnohdy spoustu času a nervů.
Třetí a poslední variantou je pozvání si odborné firmy, která má jméno, výsledky ale i kvalifikované pracovníky. Tato firma vám jistě a ráda zpracuje 3D návrh, cenovou nabídku s rozpisem jednotlivých prací a položek, které do koupelny zaručeně patří, a poradí s optimální variantou.
Bude třeba při rekonstrukci koupelny nějaké stavební povolení?
Při změně půdorysu v bytovém jádře je potřeba statické posouzení a také zajít na příslušný stavební úřad s vyplněným stavebním ohlášením. K tomuto ohlášení je potřeba přiložit to původní a nový tvar koupelny.
Pokud byste však bourali i příčky z panelu či cihel, je potřeba navštívit odborného projektanta pro vypracování projektu a tento projekt přiložit k výše uvedeným dokumentům.
Pokud by zůstal půdorys koupelny stejný, je potřeba pouze statické posouzení, které si doma uschováte pro strýčka příhodu. Toto posouzení stojí přibližně 1. 500 korun, ohlášení je zdarma.
Staví domy na klíč, lze si zaplatit i koupelnu na klíč. Co máme od takové zakázky očekávat?
Od koupelny na klíč je hlavní očekávat vysokou kvalitu provedení, ale i propracované detaily. Další věc je pro vás návaznost, rychlost a korektní jednání stavební firmy, která rekonstrukci provádí.
Není třeba jednotlivé řemeslníky koordinovat?
Pokud si zvolíte odbornou firmu, tak ta si jednotlivé řemeslníky zkoordinuje sama.
Jak dlouho taková kompletní renovace koupelny probíhá?
Záleží na rozsahu rekonstrukce. Standardní doba je deset pracovních dní při dodržování technologických postupů dle platných norem ČSN a EU.
I ve světě koupelen platí určitě nějaká pravila, podobně jako při zařizování jiné části našeho domova. Jaká jsou základní pravidla, kterými je třeba se řídit? Výška umyvadla, závěsné WC…?
Základní pravidlem je ergonomie. Nebudu umisťovat pračku doprostřed koupelny. Optimální je, aby člověk měl vše přehledné a po ruce.
Také záleží na prostoru koupelny. Musím se v ní cítit pohodlně a ne stíněně.
Ohledně umyvadel, optimální je jejich výška 85-90 cm, ale může se měnit. Například pro vysokého basketbalistu výše, či pro babičku níže. Dalším aspektem je i zdravotní stav obyvatelů domácnosti.
Nebudu si dávat vanu, pokud špatně chodím, to raději zvolím sprchový kout. Nebo mám malé dítě a nechci, aby se opařilo, proto raději použiji termostatické baterie.
Hodně dokážou i barvy. Kterým je dobré se v koupelně vyhnout?
Dobré je vyhnout se agresivním barvám, jako je červená či jen sytě oranžová. Ano, tyto barvy jsou hezké, ale nesmí se to s nimi přehánět. Dalším aspektem při výběru barev je i světlost. Obecně raději zvolit tmavou s kombinací světlé než celotmavou. Člověk se v takové koupelně cítí stísněně.
Každý chce mít co nejdokonalejší koupelnu. Co byste před pořízením nové zákazníkům doporučil vy?
Aby navštívili odbornou firmu, kde zákazníkům rádi poradí, a nebáli se zeptat.