Reklama
Dnes je sobota 06.07.2024     svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

Kvalita něco stojí a u podlahových krytin to platí dvojnásob


 

 Když si pořizujeme novou podlahu, počítáme s tím, že musí vydržet na desetiletí. Jak ale poznáme, která podlaha je do našeho domova ta pravá? I na to odpoví jihlavský odborník z oboru podlahy Marián Svorada.

 

 Poraďte našim čtenářům základní pravidla, kterými se mají při výběru podlah řídit?

 

 Pokud pořizujeme podlahu do nového domu nebo bytu, tak většinou při výběru přihlížíme k ceně. Je to logické – v závěru stavby již dochází peníze. Jelikož pořízení podlahy není levná záležitost a je to investice na mnoho let (pokud nekoupíme tu nejlevnější, která obvykle nevydrží víc než 3–4 roky) měli bychom si ujasnit, co od ní očekáváme. Kolik do ní chceme dát peněz, z jakého materiálu má být a v neposlední řadě je důležité vybrat dekor podlahy.

 

 Tyto představy pak zkonzultujte s odborníky v kamenném obchodě, kde by vám měli vysvětlit užitné i technické vlastnosti jednotlivých podlah i jejich vhodnost do konkrétních místností.

 

 V orientaci hodně mohou v dnešní době pomoci i internetové stránky různých výrobců.

 

 To ano, ale konečné rozhodnutí byste neměli dělat bez konzultace s odborníky ze specializovaných prodejen, kteří jsou většinou nejlépe informováni o jednotlivých materiálech a mají i proškolené podlaháře s certifikátem. To je hodně důležité, protože nové podlahoviny vyžadují při pokládce vysoce odborné znalosti. Jinak může dojít k velkým škodám.

 

 Když to tedy shrneme, tak u ceny bychom neměli jít do nejlevnějších materiálů, vhodný je zlatý střed.

 

 U výběru materiálu, ze kterého má být podlaha vyrobena, je dobré vycházet z toho, kam se má položit. Například do panelových bytů bych nedával plovoucí laminátovou podlahu. Je hlučná, klapavá a studená oproti třeba kvalitním PVC nebo Vinyl podlahám.

 

 Vhodné jsou rovněž přírodní materiály, jako je dřevo, marmoleum nebo korek, a to buď v plovoucím provedení nebo lepené variantě.
Co se týče dekoru podlahy, je dobré se opět poradit v odborných prodejnách, kde vám taky rádi zapůjčí vzorky, abyste si v klidu vybírali v prostředí, kde budou podlahy instalovány.

 

 Tak máte jistotu, že výběr bude co nejpřesnější vzhledem ke světelným podmínkám, které jsou jiné na prodejně, na ulici, nebo u vás doma.
Doporučuji rovněž využít interiérové architekty, kteří mají dost zkušeností. Ale hlavní slovo při výběru by měl mít po všech doporučeních sám zákazník, který se bude na tuto podlahu denně dívat.

 

 Nezanedbatelnou otázkou zůstává pokládka podlahy. Jak se jí zhostit?

 

 Jsou možnosti svépomocí, přes kamarády, v době krize se dost využívají tzv. “garážníci“ bez živnostenského oprávnění, kteří vám ušetří pár korun, ale riskujete, že přijdete o záruku, a můžete mít problémy i s finančním úřadem.
Další varianta je nechat si položit podlahu specializovanou prodejnou, která má kvalifikované podlaháře.

 

 Je dobré vědět, že při reklamaci podlahy chtějí všichni výrobci vidět doklad o položení a certifikát o způsobilosti podlaháře k položení tohoto materiálu. V opačném případě přicházíte opět o záruku na materiál. Nejvíc chyb se totiž udělá právě při neodborné pokládce a přípravě podkladní vrstvy.
Nejhorší, i když lákavá, je varianta nejlevnější podlaha a nejlevnější pokládka. Kvalita něco stojí a u podlah to platí dvojnásob. 

 

 Téměř čtyřicet let převládaly v českých domácnostech koberce a PVC. Nevytlačují je ale v posledních desetiletích plovoucí podlahy, marmolea...?

 

 Opravdu vývoj v poslední době v podlahách udělal obrovský skok dopředu. Nové materiály mají užitné vlastnosti, které usnadňují údržbu, nezadržují v sobě tolik nečistot, jsou praktické pro výchovu dětí i domácí mazlíčky.

 

 Pokud jsou tyto materiály vyrobeny v zemích EU, tak je jistota, že podlahy splňují i přísné normy na formaldehydy, radiaci, lepidla apod. Proto pozor i na to, kde byly podlahy vyrobeny. Opět platí, že podezřele levné podlahy můžou pocházet z jiných zemí a většinou nesplňují zdravotní kritéria ani kvalitu.
Plovoucí podlahy, jak je všeobecně zažito, nejsou jen laminátové podlahy.

 

 Tyto jsou v současné době již dost na ústupu a vytlačují je svými vlastnostmi vinylové podlahy, a dále plovoucí podlahy dřevěné, korkové, plovoucí marmoleum, a jako novinka plovoucí vinyl se zámkem. Je to jen otázka položení. Všechny tyto podlahy se dají položit i lepením k podkladní vrstvě.

 

 V minulosti rozšířené PVC, kterému se nesprávně říkalo lino, by v dnešní době vůbec neprošlo zdravotními a hygienickými normami. Pravé linoleum je vlastně přírodní materiál na bázi dřevité moučky, lněného oleje, pryskyřice a dalších přírodních komponentů. U nás je toto linoleum známé právě jako marmoleum, armstrong apod. Přírodní linoleum ale vyžaduje kvalifikovanou pokládku s důrazem na speciálně připravený podklad.

 

 Není třeba se těchto nových materiálů bát?

 

 Nových podlahovin se v žádném případě bát nemusíme. Jsou praktické, hezké a mají delší životnost.

 

 Ale i tady platí, že je dobré se při výběru poradit s odborníky.

 

 I mezi novinkami je na trhu množství nekvalitních podlahovin, které pak  kromě vyhozených peněz, ztrpčují život a dlouhodobě ohrožují zdraví.

 

 Pryč jsou ty časy, kdy si člověk vystačil s hliněnou podlahou. Jaké jsou současné „podlahové novinky“?

 

 Dnešní trh je opravdu nasycen podlahovinami všech druhů. Orientovat se v nabídce dělá někdy problémy i odborníkům.

 

 Úplnou novinkou na českém trhu je plovoucí VINYL v zámkovém provedení. Tato novinka splňuje nejvyšší požadavky zákazníka na odolnost povrchu, údržbu, dlouhou životnost a snad každý si vybere z nepřeberného množství skvělých dekorů v imitaci dřeva.

 

 Nově mají kvalitnější povrchy (např. PU nebo microkeramický), antibakteriální ochrana, stabilnější konstrukci lamely. Tyto podlahy vyrábí osvědčení výrobci v EU.

 

 V poslední době je prý opět větší zájem o přírodní podlahy, zvláště dřevěné.

 

 Tyto se dají se i několikrát renovovat, takže jejich životnost je přes 60 let. V současné době je i větší zájem o přírodní úpravu tj. olej nebo vosk, kde pak lze jednodušeji opravovat (místně), poškozený povrch.

 

 U klasických PVC podlahovin se již nemusíme bát škodlivých komponentů, které by byly použity při jejich výrobě. Nově se tyto podlahy dají snadno položit i svépomocí. Vlastnosti i vzhled zmodernizovaných PVC jsou takové, že se za ně nemusí nikdo stydět jak v nových bytech i domech, tak i v rekonstruovaných prostorách.

 

 Výhodou je u některých typů textilní podložka s protiplísňovou úpravou.

 

 Různé druhy podlahových krytin nabízí i řada hobby marketů. Jednoduchá záležitost - přijedu, vyberu, nakoupím, doma položím. Názor typického českého kutila. Nic proti „kutilům“, ale je tento postoj správný?

 

 Tento postup je opravdu lákavý. Oproti specializovaným prodejnám podlah nám ale nikdo neporadí, jak si připravit podklad, jak postupovat při pokládce, jak řešit detaily u dveří, kolem topení apod.

 

 Při nesprávném postupu tak zákazník často zbytečně přichází o záruku na materiál a někdy tak přijde i o nemalé finanční prostředky. Vždy ale záleží na druhu materiálu a provedení pokládky.

 

 Bez problémů si myslím každý poradí s plovoucí laminátovou podlahou, někdy i PVC v provedení v rolích bez lepení.

 

 U ostatních materiálů bych volil přece jen odbornou prodejnu. Toto platí především u dražších a kvalitnějších podlahovin typu dřevo, přírodní linoleum (marmoleum) a lepených podlah všech druhů.

 

 Je dobré vždy zvážit pro a proti. Podlahy, i ty levnější, jsou vždy dost velkou investicí. Pokud nám mají dlouhodobě přinášet radost, tak je lepší využít odborný přístup při realizaci díla.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net