Vláda plánuje omezení využití podpory stavebního spoření.
Nerozšířenějším způsobem financování vlastního bydlení je v současné době v Česku stavební spoření. Vláda však plánuje jeho omezení, přesněji omezení využití státní podpory ke spoření získané.
Měla by být v budoucnu tzv. účelově vázaná. Tedy jednoduše řečeno – využita jen na bydlení. Neměl by se s ní platit například nákup nového vozu či dovolené.
„Návrh počítá s tím, že účelovost bude platit pro všechny smlouvy, tedy i ty dříve uzavřené. Ovšem nedotkne se státní podpory, na kterou vznikl nárok před 1. lednem 2013,“ uvádí tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Právě ministerstvo financí změny připravuje a zaslalo je k připomínkování.
Své už k tomu řekla Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS). „Obecně můžeme pouze uvést, že tuto záležitost považujeme za zbytečnou komplikaci pro fungování tohoto bezproblémového nástroje financování bydlení. Účelové použití prostředků v systému je garantováno prostřednictvím nutnosti použít úvěry od stavebních spořitelen pouze na bydlení. Vzhledem k tomu, že je v podobě úvěrů rozpůjčováno 70 % úspor, je podle názoru AČSS systém nastaven správně,“ vyjádřil se pro JL tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Fakt, že státní podporu majitel stavebního spoření použil či použije skutečně na bytové potřeby (vedle nákupu či stavby nemovitosti jde například také o rekonstrukce), bude muset prokazovat při vyplacení naspořených peněz, tedy až při ukončení smlouvy.
Podle ministerstva půjde účel prokázat například fakturou, dokladem o zaplacení materiálu nebo provedení práce, nebo čestným prohlášením. Dohled nad činností stavebních spořitelen provádí Česká národní banka, na samostatnou oblast poskytování státní podpory stavebního spoření a dodržování podmínek pro její výplatu dohlíží Ministerstvo financí.
Pro tento rok je tedy v oblasti stavebního spoření jisté alespoň to, že státní podpora bude činit 10 % z maximální výše 20.000 Kč vkladu, tedy až 2 tisíce korun.