Reklama
Dnes je neděle 29.09.2024     svátek má Michal

Nechcete přijet do práce zpocení? Pořiďte si elektrokolo


29.8.2011 Pro ženy/Komentáře (1), autor:
6

 

 Ten obrázek je čím dál častější: klasický cyklista se dře do kopečka a najednou ho předjíždí usmívající se senior, který se do pedálu opírá jen lehce. Má totiž pomocníka v podobě elektrokola.

 

 Z Jihlaváků už mají elektrokolo například architekt Březinek Zdeněk Gryc nebo umělecký kovář Libor Habermann. Jsme zrovna v prodejně elektrokol, když přichází pan Jaroslav Procházka, který má tento vynález už šest let a pravidelně si to štráduje po cyklostezce do Pístova. Teď se trochu zlobí na porybného, který ho s elektrokolem nechce pustit k rybníku – prý má strach, že baterie vyteče do vody a otráví ryby.

 

 „Já mu říkám, že je to suchá elektrobaterie, že nemůže vy-téct!“ baví se s prodavačkou.

 

 V prodejně mají na výběr výrobky od jednoduchého „Čí-ňana“ za 12 tisíc až po krosové kolo za 40 tisíc.

 

 Nejtěžší věc na kole je baterie, upevněná buď na spojovacím rámu nebo pod sedlem. Dá se koupit i kolo a pak baterie k němu (samostatně ale stojí 15 tisíc).

 

 Ta podle frekvence šlapání, tlaku na pedály anebo točením rukojeti na řídítkách (jako u motorky) pomáhá jezdci tím, že pohání střed předního nebo zadního – to je údajně bezpečnější při případném zaseknutí - kola.

 

 Samozřejmě pohon motoru o výkonu kolem 250 W není samospasitelný, „Hosák“ bez vlastního zašlapání asi nevyjede nikdo.

 

 Dříve se prodávala čínská kola bez omezovače rychlosti, teď už se všechny elektromotory prodávané v EU musí odpojovat při 25 km/h. „Dojezd záleží na terénu a váze jezdce, pohybuje se od 50 do 100 km,“ říká prodavačka Iva Baráková.

 

 Baterie se nabije asi za 5 hodin, na noční proud vyjde nabití na 2 Kč. Poprvé by se baterie měla „naformátovat“ – tedy nabít a vybít zcela, po dalších jízdách se ale už úplné vyčerpání baterie nedoporučuje.

 

 Stav vybití i nabití baterie má signalizaci. Olověné baterie vy-drží asi 500 nabití, lithiové až 1000.

 

 „K nejčastějším zákazníkům patří hlavně starší lidé se vztahem k cyklistice. Je to také velká šance pro zdravotně postižené – ti si mohou vybrat dokonce tříkolku. Někdo používá elektrokolo jako rekreaci, jiný s ním jezdí na vsích pro obědy, další jezdí do práce,“ říká Iva Baráková, podle které je kopcovitý terén Vysočiny pro elektrokola ideální.

 

 Obchod nabízí i půjčovnu – a to za 199 Kč na den. Kromě elektrokol se tu prodávají i elektroskútry, malá autíčka pro děti (buď řídí samo dítě anebo rodič -  na dálkové ovládání).

 

 „Skútr má kromě ekologie výhodu i v tom, že ho v zimě nemusíte zahřívat,“ dodává Iva Baráková.

 

 Elektrostroje mají i různé doplňky – kromě běžných nosičů či odpružených vidlic na některém výrobku najdeme i to, co je na normálním kole nemyslitelné: počítačem nastavitelný stupeň asistence nebo USB konektor, kam si můžete napojit třeba přehrávač na hudbu.


 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře

INSPIRACE
Hnědočeši to dělají jinak.Do práce nechodí a nejezdí raději vůbec.Zkuste to dělat taky tak. Taky nebudete zpocení.
Hovado | 2011-08-31 06:30:30 | Reagovat

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net