Reklama
Dnes je sobota 11.01.2025     svátek má Bohdana

Srdce domu? Jídelní stůl


 

 Probouzíte se ráno unavení? Možná vám doma chybí pozitivní energie. Kde ji ale získat? Napovědět by vám mohlo povídání s telčskou projektantkou Marcelou Novotnou, která pracuje dle metod Feng-shui.

 

 Co je Feng-shui a jak nás ovlivňuje prostor, ve kterém žijeme?

 

 Feng-shui je velmi staré čínské umění, které se zabývá uspořádáním lidského života v souladu se silami vesmíru. Je součástí čínské medicíny, takovou důležitost tedy na Východě přikládají místu, kde žijeme a pracujeme.

 

 Jsou prostory, ve kterých se cítíte velmi dobře a jsou místa, kde byste nechtěli být ani chvíli… S místem, kde žijeme (bydlíme i pracujeme) jsme hluboce propojení a energie, které nás obklopují, utvářejí naše životy, ovlivňují naše vztahy, zdraví, prosperitu… naši budoucnost.

 

 Důležitý je výběr místa, dobrá dispozice, rozmístění nábytku, oken, dveří, ale také oslunění, osvětlení, barvy, použitý materiál a jeho tvary, různé doplňky.

 

 Jak navrhujete bydlení dle Feng-shui?

 

 avrhuji buď úplně nové bydlení nebo rekonstrukce, ale také dělám posudky na stávající prostory a pak navrhuji buď větší nebo menší změny, které se týkají úpravy dispozice, přemístění nábytku, barviček na stěny, doplňků apod.

 

 Návrh nebo posouzení se dá udělat buď v obecné rovině - to dělám nerada, anebo přímo pro obyvatele, s hlubším náhledem. Pro tuto druhou variantu si předem zpracovávám horoskopy Feng-shui „Čtyři pilíře osudu“ na jednotlivé obyvatele, ve kterých se o nich dozvím základní nastavení ve zrození. Dál pracuji kompasem – Lo-panem a rozděluji si prostor na čtyři pozitivní a čtyři negativní sektory (harm. vztahy, zdraví, prosperita, studium, neštěstí, nehody, fin. ztráty apod.), do pozitivních sektorů, pokud je to možné, a v souladu se světovými stranami a dalšími principy umisťuji ložnice, obývací pokoje, dětské pokoje, jídelní stoly. Do těch negativních kuchyně s dřezem, soc. zařízení, šatny, spíže...

 

 Vždy je to o určitém kompromisu. Je potřeba řešit i polohu dveří a oken, rozmístění nábytku. Celkově chci, aby návrh v sobě měl volnost prostoru, dostatek sluníčka a harmonii. Důležitý je vchod do domu a také venkovní vzhled. 

 

 Vystudovala jste stavební průmyslovku a stavební fakultu VUT v Brně. Jak jste se dostala až k Feng-shui?

 

 Po škole jsem šest let pracovala v praxi a 18 let se věnuji projektování převážně staveb na bydlení. Vždycky mě zajímaly různé alternativní metody a spoustu let mi připadalo, že mé práci chybí další rozměr. Knížky o Feng-shui se občas u nás doma vyskytly, ale nikdy jsem se o ně nezajímala. Až před sedmi lety jsem otevřela jednu takovou knížku z knihovny a hned mi bylo jasné, že je to to, co jsem dlouho hledala. Nesmírně mě to oslovilo, vždycky mě bavilo navrhovat dispozice pro bydlení, rozmisťovat nábytek, dolaďovat k vnitřní dispozici venkovní vzhled.

 

 A tak jsem začala studovat Evropskou školu Feng-shui Rogera Greena.

 

 Zmínila jste se, že do „problematických prostor“ necháváte nahlédnout spolupracovnici – nevidomou paní. Jak vznikla vaše spolupráce?

 

 Paní Lea Fakačová je nevidomá malířka a terapeutka, velmi senzibilní a jasnovidná.

 

 Ladislava Brabencová

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net