Reklama
Dnes je sobota 06.07.2024     svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

Střechy v ohrožení. Napadl sníh


 

 Zima je tady a s ní i sněhová nadílka. I když sníh je zdánlivě lehký, na střeše může způsobit velké havárie.

 

 Sněhová nadílka, mráz a následný déšť přidělaly vrásky na čele majitelům nemovitostí. Střechy budov totiž opět zažívají tradiční zimní nápor, který s sebou přináší nejen riziko jejich kolapsu, ale sněhové převisy a rampouchy mohou ohrozit nejen obyvatele domu, ale i kolemjdoucí.

 

 Co tedy s tím? Odpověď je jednoduchá, sníh a led ze střechy odstranit.
V případě, že situace na střeše ohrožuje občany, s jeho odstraněním by měli pomoct hasiči.

 

 „Vyjíždíme k odstranění sněhových převisů a rampouchů vždy, když je nebo by mohl být ohrožen lidský život nebo zdraví. V jiném případě se občan musí obrátit na specializovanou firmu,“ popisuje mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

 

 V praxi to tedy vypadá tak, že pokud občan zavolá na některou z   linek 112 nebo 150, tak se jej operační technik zeptá, zda hrozí nebezpečí z prodlení. Pokud ano, jednotka hasičů okamžitě vyjíždí na místo události.

 

 V případě, že nebezpečí nehrozí, musí se každý spoléhat na svoje síly či si zavolat specialistu. „Každý by si měl uvědomit, že čím dříve si nechá sníh se střechy odstranit, tím méně peněz ho to bude stát. Málo sněhu, málo práce, to dá rozum,“ říká Marian Vlk, majitel firmy, která se mimo jiné zabývá odklízením sněhu. Podle něj nelze přesně říci, na kolik majitele nemovitostí jejich služba přijde.

 

 „To se říká těžko. Závisí na náročnosti a době, jakou na odklízení strávíme. Je ale jasné, že práce na ploché střeše bude stát méně, než když sundáváme sníh ve výšce pověšení na laně,“ vysvětluje M. Vlk, který se v oboru pohybuje již patnáct let.

 

 Za nejhorší považuje zimu z přelomu let 2005/6 a 2009/10. „To jsme se prakticky nezastavili,“ hodnotí zpětně namáhavé sezony.

 

 O tom, kdy je vhodné sníh ze střechy odklidit, radí internetový rádce na www.snihnastrese.cz. Každý na nich najde přehledné tabulky i mapku více či méně sněhem zatížených míst v republice.

 

 Jak ale postupovat, když se rozhodnete sníh ze své střechy odstranit svépomocí?  „Sníh odstraňujte rovnoměrně, nenahrnujte ho na jedno místo. Ze sedlových střech je dobré odstraňovat sníh symetricky z obou střešních ploch – nejlépe současně! Je důležité odstraňovat nejen sníh ze střech, ale i likvidovat nebezpečné sněhové převisy a rampouchy, které mohou svým pádem ohrozit kolemjdoucí osoby,“ upozorňuje Hasičský záchranný sbor ČR.
Doporučují i rizikový prostor kolem nemovitosti viditelně označit nebo ohradit.

-lb-

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net