Hlavní sezona začíná majitelům chat a chalup bezesporu až s příchodem jarních dnů. Po zimě vždy každý zkontroluje nejen stav svého rekreačního obydlí, ale i zahradu a přilehlé okolí.
Rozmýšlí nad kácením dřevin. Stromy a keře lze kácet v období tzv. vegetačního klidu, které nastává začátkem října a trvá do konce března. Mimo toto vymezení je možné kácet pouze takové dřeviny, které ohrožují majetek či životy lidí. Kácení stromů a dřevin upravuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
Prováděcí vyhláškou k zákonu je stanoveno, kam se má zájemce o kácení obracet. „Majitelé pozemků smějí bez povolení kácet stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší než 80 cm, a keře, pokud celková výměra keřového porostu dosahuje maximálně 40 m2," vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková. Žádost o kácení může podávat i nájemce pozemku, ale potřebuje k ní písemný souhlas majitele.
Bez povolení lze také pokácet dřevinu, jejíž momentální stav zřejmě a bezprostředně ohrožuje život či zdraví lidí nebo může způsobit hmotnou škodu. Například pokud stromu poškozenému vichřicí hrozí vyvrácení nebo pád větví. Takový zásah je nutné oznámit do 15 dnů po provedení kácení příslušnému orgánu ochrany přírody.
„Obcházení této zákonné povinnosti se nemusí vyplatit. Za nepovolené kácení jsou vymezené sankce," upozorňuje K. Ruschková. U fyzických osob může orgán ochrany přírody uložit pokutu ve výši do 20 tisíc korun, když poškodí nebo pokácí dřevinu rostoucí mimo les. Pokud závažně poruší nebo pokácí skupinu dřevin, může být pokuta uložena až do výše 100 tisíc korun. Právnickým osobám jsou za stejné porušení vymezeny sankce až do jednoho milionu korun.