Reklama
Dnes je sobota 06.07.2024     svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

Radon znamená
velké nebezpečí


Co vlastně víme o radonu a jeho vlivu na lidský organizmus? Na tuhle otázku by dokázal odpovědět málokterý z nás. Michal Sochor se problematikou zabývá téměř 20 let.   

 

 Můžete vysvětlit, co to vlastně radon je?

 Přírodní radioaktivní plyn vzniká ve všudypřítomných podložních horninách postupným velmi pomalým rozpadem uranu-238 a následně relativně rychlejším rozpadem radia-226, které je jeho matečným prvkem. Danými fyzikálními zákonitostmi se šíří k zemskému povrchu. 

 

 Proč se vlastně radon měří? 

 Hlavně nesmíme radonovou problematiku vnímat tak, že radon se měří jako jistá formalita, která je povinná ze zákona, a to pro potřebu stavebního úřadu. Radon se měří zejména pro získání podkladu, zda a jakým optimálním způsobem rodinný dům nebo jiný objekt chránit před jeho negativním působením.

 

 Proč se ale naše babičky a dědové dožívají  vysokého věku i přes 90 roků a přitom bydlí v domě, ve kterém jsou dnes měřením prokázány vysoké hladiny radonu?   

 Naši prarodiče žili po většinu svého života v domech, které měly na jednu stranu netěsné podlahy, přes které mohl radon snadno pronikat do domu, ale současně tyto domy měly netěsná okna, včetně dřevěné trámové stropní konstrukce, a hlavně se v nich topilo lokálními kamny na tuhá paliva. 

 Z toho plyne, že ještě před přibližně 20 roky se užívaly domy, ve kterých lokální kamna zajistila velmi vysokou ventilaci, komín radon rychle odvětral. 

 Současně ještě vnitřní teplý vzduch i   s   radonem   snadno   prostupoval  z interiéru do vnější atmosféry přes netěsná okna a stropní konstrukce. Tato výměna vzduchu v místnostech starých domů byla tak intenzivní, že radon na jednu stranu rychle prostupoval přes podlahy do místností, kde se nestihl ve větším množství rozpadat na škodlivé dceřiné produkty, a ještě rychleji dům opouštěl přes netěsný obvodový plášť. 

 Výsledkem tedy bylo, že ve starých domech v důsledku jejich netěsných stavebních konstrukcí a používaného topného   systému   lokálních   kamen  a krbů nebyly hladiny nikterak vysoké, spíše naopak. 

 S přechodem na nové topné systémy s velmi nízkou výměnou vzduchu v místnostech a s utěsňováním obvodového pláště s novými těsnými okny, uzavíráním obvodových fasád neprodyšnou tepelnou izolací, rekonstrukcí těsných stropů a snížením větrání v důsledku šetření drahého tepla se v těch samých domech začal radon hromadit do značných koncentrací. 

 A právě v těchto domech dnes bydlí naši prarodiče s vysokým věkem a neumírají v nízkém věku na rakovinu plic. Dalším důvodem, proč se jich problém radonu netýká, je takzvaná doba latence vzniku rakoviny plic, to je doba, která uplyne mezi počátkem expozice radiací radonem a vznikem rakoviny plic. 

 

 Mohl byste nám to přiblížit?

 Tato doba  se odhaduje na 20 až 40 let, což znamená, že problém radonu se týká jejich dětí, vnoučat  a pravnoučat! Právě  mladší generace v takto dnes postižených domech s vysokými hladinami radonu umírá v nižším věku ve velké míře na rakovinu plic. Tato skutečnost není  ve stovkách obcí a malých měst například v lokalitě třebíčského syenitového masivu nebo v okolí  Písku žádným veřejným tajemstvím.

 

 Vzniká    při    zvýšeném    radonu  v objektech riziko onemocnění?

 Odhaduje se, že pokud by lidé žili celý život například v rodinném domě s koncentrací 200 Bq/m3, což je směrná hodnota pro novostavby, pak u přibližně   dvou   lidí   ze   sta   by   ozáření z radonu vyvolalo rakovinu plic. Při koncentraci 400 Bq/m3, což je směrná hodnota pro provádění opatření protiradonových opatření u stávajících staveb, by to byli již čtyři lidé ze sta. S rostoucí koncentrací radonu riziko rakoviny plic úměrně roste. 

 

 Dá se říct, jaká je v České republice současná průměrná hodnota koncentrace radonu?

 Je to přibližně 120 Bq/m3, pro srovnání, v roce 1994 byla průměrná koncentrace radonu odhadnuta na 100 Bq/m3. 

 

 Hladina radonu v našich domech vzrůstá, namísto toho, aby klesala. Proč k tomuto jevu dochází?

 V našem státě je obecně mnoho kvalitně propracovaných zákonů, vyhlášek a norem, ale kompetentní subjekty, které zákon určil pro naplňování výše zmíněných zákonů a vyhlášek ve stavební praxi, nekonají v souladu se svojí zákonnou povinností a problém radonu tak znevažují a odmítají zodpovědnost za jeho řešení. 

 V návaznosti na jejich liknavost a nedůslednost si někteří projektanti a stavební firmy určují vlastní řešení, která ve většině případů vedou ke zvýšeným hladinám radonu i v novostavbách rodinných a bytových domů či jiných pobytových objektů. O rekonstruovaných objektech ani nemluvě, tam se problém téměř vůbec neřeší, i když jsou do oprav a stavebních úprav investovány nemalé finance investorů.

 

 K čemu jsou vám nové podlahy s dlažbou či plovoucí podlahou, když máte plný dům radonu? Můžete srovnat stav u nás a ve světě?

 Česká republika patří ve světě k zemím,  pokud   není   na  prvním  místě, s nejvyšší koncentrací radonu v domech a bytech. Obdobný problém jako u nás mají v Evropě pouze Švédsko, Finsko, jihozápadní Anglie, částečně Německo a Švýcarsko. Ve světě jsou  to  Kanada a Spojené státy americké. 

 

 Na čem hlavně závisí koncentrace radonu v nově postaveném rodinném domě?

 Zejména je to správná volba hydroizolace a její jednoznačné posouzení výpočtem dle ČSN jako dostatečné ochrany proti radonu, ale zejména závisí na kvalitě stavebních prací při budování spodní stavby před a po položení izolace, to je na použitých materiálech, na dodržování technologií, profesionální montáži hydroizolace  a  hlavně   na   její   okamžité,   trvalé a  dokonalé ochraně. Každý defekt na hydroizolaci se může ihned, ale i za několik roků projevit zvýšenou hladinou radonu nebo průsakem vlhkosti a vody v rodinném domě. 

 

 Jaký je přístup projektantů a stavebních firem k řešení radonu?

 Těžká otázka. Většina projektantů a stavebních firem se ve většině případů domnívá, že  tento problém umí snadno řešit. Opak je ale pravdou.  Někteří dokonce spoléhají na to, že se měření radonu ke kolaudaci nebo k povolení užívání stavby zase jako na předešlé akci vyhnou, kdy stavební úřad nemá zájem o zdraví jejich spoluobčanů a  nepřezkoumá stav, v jaké koncentraci budou lidé žít v novém bytovém nebo rodinném domě. Anebo jsou poslední dobou častější případy, že měření radonu je zmanipulované podvodně a výsledek není pravdivý. 

 

 Může se stavebník rodinného domu ještě před jeho stavbou těmto praktikám bránit?

 Při zjištěném středním nebo vysokém radonovém indexu pozemku trvat v etapě projektové přípravy na řešení ochrany domu konkrétním výpočtem dle ČSN a nechat si předložit od projektanta projekt protiradonových opatření, kde bude přesně popsáno formou příručky, jak bude zajištěna a kontrolována kvalita provedení spodní stavby před a po izolaci proti vodě a radonu. 

 Trvat na provedení protiradonové izolace profesionální firmou a zajistit dohled nad okamžitou a dostatečnou ochranou předaného protiradonového systému. 

 V případě, že dle ČSN bude řešení vyžadovat takzvaný větrací systém podloží, musí být protiradonovaná izolace  povedena  současně  s tímto 2. stupněm opatření.

  V takové dokončené stavbě dokonalost izolace vždy zkontrolujte nezávislým měření radonu v pobytových a obytných místnostech rodinného domu. Pokud bude vše shora uvedené provedeno v nejvyšší kvalitě, musí zákonitě novostavba rodinného domu vykazovat nízké hladiny radonu. 

 V praxi platí, že čím jsou stavební práce kvalitnější, tím je hladina radonu v domě nižší.                                            

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net