Dnes je neděle 30.06.2024     svátek má Šárka

Posviťte si na jídelníček a pohyb svých dětí

RUKU v ruce s jídlem a pitím by měli rodiče u svých dětí hlídat i jejich čas před televizí a počítačem. Ten by měl být maximálně jednu hodinu denně. Ilustrační foto: archiv JL
RUKU v ruce s jídlem a pitím by měli rodiče u svých dětí hlídat i jejich čas před televizí a počítačem. Ten by měl být maximálně jednu hodinu denně. Ilustrační foto: archiv JL

17.6.2024 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
 Renata Hanáková (Autorka je jihlavskou  osobní trenérkou)

První roky života dítěte jsou úžasná dobrodružství plná poznávání nových věcí. Jednou z nich je i úžasný svět jídla.
Zaměřte se na to, aby jídelníček vašeho batolete byl dostatečně pestrý, a to jak co do chutí, tak i tvarů, barev a vůní. To vše podněcuje zájem dětí o jídlo, a především pak to, které ještě neznají. Podávejte různé druhy ovoce a zeleniny. 


Je prokázáno, že strava, kterou si dítě osvojí v tomto období, bude vyhledávat i v pozdějším věku. Naopak jednostranná a málo rozmanitá strava může být příčinou nedostatečného přísunu některých živin. 
Důležité je také dbát na správné stolovaní a stravovací návyky. Dítě máme vést ke stravování u stolu, v dětské židličce a nikoli „za pochodu“. 
Učíme je, že jídlo je společný rituál, na který je vymezen určitý čas. Jako nejlepšího vzoru pro vytváření správných stravovacích návyků je vhodné využít společného rodinného oběda nebo večeře.

 

Nezdravé stravovací návyky 
Nedoporučuje se jídla solit, a to kvůli nadměrnému zatěžování ledvin a následnému riziku vysokého krevního tlaku. Stejně tak přislazování potravin představuje „potravinovou past“. 
Děti si tak zvyknou na chuť sladkého a budou ji v dalším životě vyžadovat. Navíc rafinovaný cukr negativně ovlivňuje vstřebávání vápníku a ostatních minerálních látek a další jeho obětí se stanou zoubky. 


Pamlsky typu hranolků, chipsů a hamburgerů představují nadměrný příjem soli a energie ve formě nežádoucích nasycených tuků. V důsledku toho vznikají nezdravé potravinové návyky, které již „nelze“ odstranit. 
Navíc jejich pravidelné a nadměrné pojídání výrazně přispívá k rozvoji obezity. Stejně tak by kojenci a batolata neměli místo vody konzumovat 100% džusy, ani v koncentrované formě, protože svým vysokým obsahem cukrů falešně zasycují a vedou k neprospívání a také jsou zdrojem prázdné energie a mohou vést k dětské obezitě.

 

Pitný režim 
Pitný režim je v jídelníčku dítěte velmi důležitý. Na pravidelný příjem tekutin začínáme dítě učit v období zavádění prvních příkrmů. 
Dítě si tak navykne na pravidelnost a nebude pít pouze v okamžiku, kdy má žízeň. To už bývá pozdě. Nejvhodnější je podávat čistou kojeneckou neperlivou vodu, bylinné čaje, ovocné šťávy ředěné čistou vodou.
Rozhodně se nedoporučují slazené sycené nápoje, aromatizované ovocné čaje a jim podobné nápoje. Vodu dětem podávejte vlažnou nebo při pokojové teplotě. Zejména v horkých letních měsících není vhodné pít studenou vodu, ale raději teplejší.

 

Boj proti obezitě 
Skvělou prevencí proti rozvoji dětské obezity je pestrá strava a dávkování úměrné věku, nejlépe pak 5 x denně. Co nejvíce omezte zdroje prázdné energie, tj. především slazené nápoje, fast food a cukrovinky. 
Čas od času odměňte dítě za to, že správně jí, ať už drobným dárkem, společnou hrou, výletem apod. Neučte děti, že sladkost je odměna, a ne běžné „zobání“ mezi jídly. Na tomto se domluvte s prarodiči (my jsme tak se snachou učinily a funguje to). Dbejte na pitný režim, který se v souvislosti s věkem pohybuje od 1 do 1,5 l denně. 


Kontrolujte vypitý obsah a vyhýbejte se „kolovým“ a slazeným syceným nápojům. Upravte stravovací návyky všem členům rodiny a učte dítě kultuře stolování. Zapojte dítě do fyzické aktivity, denně alespoň hodinu. 
Omezte čas před televizí nebo počítačem na maximálně 1 hodinu denně. Pokud má vaše dítě sklon k obezitě, uberte 10 % z podávané porce a o dalším postupu se poraďte s pediatrem.

 

Pohyb v dětském věku
Pro zdraví dítěte je velmi důležitá rovnováha mezi výživou, tedy energetickým příjmem, a pohybovou nebo sportovní aktivitou, tedy energetickým výdejem. 
Nadbytek energie a nedostatek pohybu vede k nadváze a poté k obezitě. A právě pohybová aktivita se u dnešních předškoláků a školáků výrazně snižuje. Téměř 25 % dětí necvičí, a to dokonce s vědomím rodičů.
Děti tráví mnohem méně času venku s kamarády, jsou doma u počítače a televize.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net