Reklama
Dnes je pondělí 23.12.2024     svátek má Vlasta

Českým zahrádkám vévodí hlavně cibule

CIBULE sazečka je podle zkušeností vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýny Latzkové hlavním jarním artiklem.  Foto: Ladislava Brabencová
CIBULE sazečka je podle zkušeností vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýny Latzkové hlavním jarním artiklem. Foto: Ladislava Brabencová

23.3.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Máme tu jaro. A to přináší radost nejen všem milovníkům sluníčka a pohybu na čerstvém vzduchu, ale také zahradníkům. 
Už nyní je to znát v hobby marketech, zahradnictvích či obchodech se zemědělskými potřebami. 


Letošní zima byla celkem krátká. Nebylo moc sněhu a ani výrazně nemrzlo. Teplejší počasí zhruba o tři týdny urychlilo dle odborníků sezonu. 
Už od ledna si proto zahradníci mohli začít s předpěstováním paprik, celeru, ředkviček či salátů. Od února se dalo shrabovat listí či připravovat záhony. 

 

Start s hnojivy
Teď máme před sebou poslední březnové dny. Ovšem ještě než se vrhnete do záhonků, je důležité dodat celé zahradě sílu a vitamíny. 
K tomu slouží nepřeberná nabídka různých hnojiv. „Jsou nutná pro podporu sklizně,“ avizuje vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková. Dodává, že s hnojivy jde ruku v ruce ošetření ovocných stromů a keřů – proti kadeřavosti, proti plísním, škůdcům…


Přiznává, že věří v letošní dobrou sezónu. „Jsem optimista, příroda si vždycky poradí. A náš region vyhovuje téměř všemu. Takže proč se nepustit do pěstování, a to nejen na zahrádkách, ale i terasách či balkonech,“ zdůrazňuje. 
Naše zahrádky se podle jejích zkušeností za poslední roky mění. Už na nich nejsou vidět řádky mrkví či petržele, zahradníci mají oblibu v jiných plodinách. 
Nejvíc je zajímá cibule a kanadské borůvky. Ptají i po ředkvičkách, salátech, rajčatech, paprikách, okurkách, tykvích a bylinkách… „Z nich hlavně bylinky – bazalka, máta, meduňka, rozmarýna, libeček…“ říká K. Latzková.

 

Oblíbená Všetana
Pojďme si tedy posvítit na cibuli. Je jednoduchá na pěstování a během vegetačního období jí není třeba věnovat velkou pozornost. 
Má ráda teplé a slunečné stanoviště s dobře propustnou půdou. Největší zájem je o sazečku druhu Všetana. „Je podlouhlá, dobře se krájí. Je ideální na skladování i na spotřebu,“ referuje K. Latzková. 


V nabídce jsou i druhy Sturon, Štutgart, Snowball a Karmen. Obecně zatím není dobré s nimi jít s cibulkou do půdy. Na to je čas do začátku dubna, až bude tepleji. 
Kdo si chce s podzimem užít vlastní sklizeň, měl by si už nyní nakoupit dobrou sadbu brambor. Na výběr jsou druhy rané, velmi rané, ale i pozdní. „Zákaznicí mají oblíbené odrůdy, pro které se každý rok vracejí,“ říká Kristýna Latzková.

 

S bramborami nespěchejte
Se sázením brambor do půdy je ale lepší ještě počkat, a to až na konec dubna -  začátek května. Zatím je pěstitelé mohou nechat předklíčit někde v teple. 
Brambory se dají pěstovat i v nejrůznějších nádobách či pytlích. Výrobci na to reagují nabídkou květináčů a „pyramid“ různých tvarů a velikostí. 

 

Trávníková vyšší dívčí
Koho neláká pěstování, může svou pozornost na zahradě věnovat trávníku. Za poslední roky se toto téma rozrostlo pomalu do vědního oboru. A nabídka trávníkových semen, hnojiv, postřiků, vitamínů je nepřeberná.  
Kolem domů, bazénů, chat a chalup se hodí rekreační směs. Do stínu pod stromy směs parková.  Záleží ale na každém, co chce vyzkoušet – nabízí se směsi jetelotravní, pastevní, luční, medonosná. Pro nevyužitý kousek zahrady je ideální směs „rozkvetlá louka“ s máky, vojtěškou, jetelem… 
Čas na dosívání trávníku přijde s nástupem dubna. Nejdříve je třeba odstranit po zimě mech a porost provzdušnit. 

 

Stromkové mámení
Jarní čas nabízí na zahradě prostor také pro sázení stromků. V nabídce jsou jabloně, hrušky, švestky, třešně, višně, rybízy, angrešty, maliny… 
Za posledních deset let ovšem vedou kanadské borůvky. Hodí se na stanoviště v polostínu, spíš do kyselejší půdy. „Existují pro ně i speciální substráty, ve kterých je obsaženo i hnojivo. Sázet je ale můžeme i do klasické rašeliny,“ přibližuje K. Latzková. Pořizujeme je vždy v páru, či ve více kusech. Samotná rostlina by bez možnosti opylení neplodila. 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net