Ilustrační foto: Pixabay
Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.
Kontrolujeme veškeré mladé výsadby keřů a stromů. Při výskytu mšic je důležité provézt ošetření proti tomuto nenápadnému zákeřnému škůdci. Jako vhodné k této ochraně jsou biopřípravky Neem Azal T/S a Biool.
Pozdní červivost ovoce způsobuje u jablek a hrušek obaleč jablečný. Samičky kladou vajíčka na vyvíjející se plůdky a okolní listy na přelomu května a června ( první generace) a na přelomu července a srpna (druhá generace).
K určení správné doby postřiku proti obaleči jsou nejvhodnější feromonové lapače, které se zavěšují do korun stromů ve druhé polovině května. Samečci obaleče, kteří jsou lákáni samičím hormonem umístěným v lapači, se chytí na lep.
První ochrana se provádí za 8 až 10 dní po nejvyšší letové vlně obaleče, tj. nejvyšším počtu chycených motýlů v lapači za jednu noc. K postřiku je vhodné použít biopřípravek Madex nebo Biobit.
Postřik proti obaleči švestkovému, který škodí na slivoních, provádíme zpravidla o týden později než proti obaleči jablečnému. Důležitý je postřik proti druhé generaci přibližně v polovině srpna. K likvidaci obaleče švestkového můžeme použít biopřípravek Lepinox Plus v koncentraci 0,1%.
Choroby růží - padlí se projevuje moučnatým povlakem na listech, které jsou různě znetvořené a nakonec opadávají. Choroba se vyskytuje více za teplého a vlhkého počasí, na vlhčích a těžších půdách a u odrůd s jemnějšími listy.
K ochraně se používají preventivně nebo při prvních příznacích choroby přípravky Sulikol K v koncentraci 0,4% a Bioton. Ke zvýšení přilnavosti přidáme do postřiku smáčedlo.
Černá skvrnitost se projevuje na přehoustlých porostech za vlhkého počasí počátkem léta okrouhlými černými skvrnami na listech, někdy i na letorostech, které žloutnou a opadávají. Tím se keře oslabují a v příštím roce málo kvetou.
Skvrnitost růží podporuje přehnojení dusíkem a nedostatek manganu. K ochraně proti této chorobě můžeme použít např. přípravek Dithane M45 v koncentraci 0,3%, Novozir nebo Discus.
Něco pro zdraví: jalovec stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně. Podporuje činnost ledvin, pomáhá při jejich čištění a rozpouštění močového písku. Normalizuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat čisté cévy bez usazenin. Posiluje obranný systém.