Ilustrační foto: Pixabay
Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.
Kontrolujeme veškeré mladé výsadby keřů a stromů. Při výskytu mšic je důležité provézt ošetření proti tomuto nenápadnému zákeřnému škůdci. Jako vhodné k této ochraně jsou biopřípravky Neem Azal T/S a Biool.
Pozdní červivost ovoce způsobuje u jablek a hrušek obaleč jablečný. Samičky kladou vajíčka na vyvíjející se plůdky a okolní listy na přelomu května a června ( první generace) a na přelomu července a srpna (druhá generace).
K určení správné doby postřiku proti obaleči jsou nejvhodnější feromonové lapače, které se zavěšují do korun stromů ve druhé polovině května. Samečci obaleče, kteří jsou lákáni samičím hormonem umístěným v lapači, se chytí na lep.
První ochrana se provádí za 8 až 10 dní po nejvyšší letové vlně obaleče, tj. nejvyšším počtu chycených motýlů v lapači za jednu noc. K postřiku je vhodné použít biopřípravek Madex nebo Biobit.
Postřik proti obaleči švestkovému, který škodí na slivoních, provádíme zpravidla o týden později než proti obaleči jablečnému. Důležitý je postřik proti druhé generaci přibližně v polovině srpna. K likvidaci obaleče švestkového můžeme použít biopřípravek Lepinox Plus v koncentraci 0,1%.
Choroby růží - padlí se projevuje moučnatým povlakem na listech, které jsou různě znetvořené a nakonec opadávají. Choroba se vyskytuje více za teplého a vlhkého počasí, na vlhčích a těžších půdách a u odrůd s jemnějšími listy.
K ochraně se používají preventivně nebo při prvních příznacích choroby přípravky Sulikol K v koncentraci 0,4% a Bioton. Ke zvýšení přilnavosti přidáme do postřiku smáčedlo.
Černá skvrnitost se projevuje na přehoustlých porostech za vlhkého počasí počátkem léta okrouhlými černými skvrnami na listech, někdy i na letorostech, které žloutnou a opadávají. Tím se keře oslabují a v příštím roce málo kvetou.
Skvrnitost růží podporuje přehnojení dusíkem a nedostatek manganu. K ochraně proti této chorobě můžeme použít např. přípravek Dithane M45 v koncentraci 0,3%, Novozir nebo Discus.
Něco pro zdraví: jalovec stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně. Podporuje činnost ledvin, pomáhá při jejich čištění a rozpouštění močového písku. Normalizuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat čisté cévy bez usazenin. Posiluje obranný systém.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!