Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Česká vláda přijala nové nařízení, které minimální teplotu na pracovišti snížilo o 2 °C.
Minimální povolené teploty v pracovním prostředí mohou být v důsledku energetické krize, vyvolané válkou na Ukrajině, nižší než tomu bylo do konce roku 2022.
Podle nařízení ministerstva zdravotnictví má například pro řidiče osobních aut, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia.
V šatnách bude moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.
Pro různé třídy práce nařízení stanovuje jak minimální, tak maximální teplotu.
Minimální i maximální teplota je stanovena v různých výších pro různé třídy práce. Dá se říct, že čím vyšší je míra fyzické zátěže při práci, tím nižší je přípustná minimální teplota na pracovišti. Při vysoké fyzické zátěži je potřeba hlídat si také maximální teplotu na pracovišti.
Teplota místností, kde se pracuje, je stanovena vyšší, než teplota v místnostech, které jsou používané pouze nárazově – tedy například šatny, nebo umývárny. Tříd práce je celkem osm (viz tabulka).
Podle ekologů je snížení teploty v budovách správným krokem k šetření. Jiří Koželouh z organizace Hnutí Duha uvádí, že pokles teploty o jeden stupeň ušetří šest procent energie na vytápění.
„Úvaha, že potřebujeme šetřit plynem a že nejvíce ho ušetříme ve vytápění, je správná,“ napsal Lukáš Hrábek z Greenpeace. Podle Hrábka by ovšem mnohem lepším řešením bylo ještě před topnou sezonou změnit pravidla pro rozpočítání vyúčtování za teplo.
„Současný systém totiž nahrává plýtvání, a lidé, kteří topí méně, se skládají na účty těch, kteří své místnosti přetápějí,“ uvedl Hrábek. „Tato změna je jednoduše proveditelná,“ upozornil s tím, že spočívá ve změně vyhlášky o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům.
„Zde lze nastavit, aby na vytápění do 18 stupňů platili lidé za vytápění poměrným způsobem jako nyní, a vše, co jde nad tuto hranici, by lidé platili stoprocentně. Systém by tak motivoval k šetření, k němuž by docházelo průběžně. Kolik je potřeba paliva na vytopení bytu lze přitom vypočítat z průkazu energetické náročnosti budovy,“ popsal.