Ilustrační foto: Pixabay.com
Stříháme živé ploty z ptačího zobu, habru, buku, tisu a zerevů. Nové mladé výhony tak stačí dozrát a nezničí je první mrazíky. Stříháme za chladnějšího počasí nebo navečer, aby slunce nespálilo čerstvě zastřižené konce letorostů.
Uvolněné plochy osejeme zeleninou s krátkou vegetační dobou, například ředkvičkou, salátem, ale vyséváme i ozimou zeleninu. Koncem měsíce zaštípneme vrchol růžičkové kapusty, aby se lépe vyvinuly růžičky.
V sadech už sklízíme letní odrůdy jablek, hrušek, broskví, meruněk, renklód, pološvestek a pozdní višně a rybíz.
Zralost většinou určujeme oddělitelností stopky od plodonoše. Plody sklízíme opatrně, postupně na vícekrát i se stopkou, protože jedině tak je možné plody dobře skladovat.
Porosty kanadských borůvek hnojíme 2 až 3krát během vegetace vždy síranovými hnojivy bez vápníku a chlóru, záhon udržujeme bezplevelném stavu.
Každoročně na jaře dodáme rostlinám směs rašeliny, pařeništní zeminy a písku nejméně v půdorysu keře. Rostliny vysazujeme na vzdálenost 1 až 1,5 metru, pro snadnější sklizeň v pozdějších letech.
Po dobu dvou let od výsadby květy redukujeme, aby keře dobře zakořenily a dostatečně narostly.
Plná plodnost se dostavuje přibližně od pátého roku a vydrží i několik desítek let.
Chorobami tento druh v našich podmínkách zatím netrpí. Největší škody způsobuje v době sklizně ptactvo.
Seriál o bylinách: koriandr je původem z východního Středomoří. V mnohých zemích se pěstuje. U nás také. Ojediněle i zplaňuje. Užitnou částí je plod. Plod se sbírá seřezáváním okolíků krátce před dozráváním. Droga má kořenitý pach a chuť.
Sušením se nepříjemné aróma vytrácí. Vnitřně se užívá v nálevu 2 čajové lžičky rozmačkaných plodů na šálek vody, nebo se přímo žvýkají celé plody, proti nadýmání, při pocitu plnosti žaludku, proti žaludečním křečím a nechutenství.