Ilustrační foto: Pixabay
U hojně pěstovaného okrasného zakrslého smrku sivého se může objevit zasychání jehlic, nejčastěji na nejvíce osluněné části dřeviny.
Na jehlicích je možné pozorovat drobné skvrnky a velmi jemnou pavučinku. Poškození způsobuje velmi drobný škůdce sviluška smrková, která může napadat i další rody jehličnanů, např. jalovce.
Ochranou je opakující se postřik přípravky určenými k boji proti roztočům, např. Omite 570 EW, Cascade 5 EC, Magus. Vhodnější než používat chemické přípravky je nasazení dravého roztoče Typhlodromus pyri – dodává Biocont laboratory.
Při nedostatku vláhy zavlažujeme ovocné dřeviny, hlavně mělce kořenící keře nebo stromky rybízu, angreštu, jabloně a hrušně na zakrslých podnožích a broskvoně, které na zvýšenou spotřebu vody reagují výrazně vyššími výnosy.
Černý rybíz představuje z hlediska obsahových látek, zvláště známého antioxidantu – vitamínu C, velmi cenný a na stanoviště poměrně málo náročný druh bobuloviny.
Především v uzavřených lokalitách však trpí více padlím a plísní šedou. Novější odrůdy vynikají většími hrozny i bobulemi a většinou i lepším zdravotním stavem, hlavně vyšší odolnosti k uvedeným houbovým chorobám. Mezi nejkvalitnější odrůdy patří Ben Connan, Vernisáž, Čerešňová a Ukrajinka.
Seriál o bylinách: Kokoška pastuší tobolka je ve světě velmi rozšířena. U nás roste jako plevel po celém území, hlavně na polích, úhorech a rumištích od nížin až do hor.
Užívanou částí je nať. Kvetoucí nať se sbírá od jara do zimy a suší se ve stínu přirozeným teplem, nebo umělou teplotou nepřevyšující 60 °C.
Droga má slabě nepříjemný pach, poněkud hořkou a ostrou chuť. Užívá se vnitřně v nálevu (tři čajové lžičky natě na šálek vody) při děložním krvácení, při silné menstruaci, dále při ledvinovém písku a nemocech močových orgánů.