Ilustrační foto: Pixabay.com
Červená řepa je dosti náročná na podnebí a kvalitu půdy. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem. Nejlepší výnosy dává při neutrální půdní reakci (pH 6 až 8).
Pokud takové složení půdy nemáme, je dobré na jaře vyvápnit pozemek, kde budeme řepu pěstovat. Červená řepa snáší chlór, velmi citlivě však reaguje na nedostatek bóru.
Na jádrovinách při dokvétání škodí pilatka jablečná. Na slivoní pilatky švestková a oranžová.
Při velkém přemnožení pilatek je nutná ochrana ekologickým přípravkem Quassia amara (výluh z pilin quassiového dřeva). Ochrana se provádí v době, kdy opadalo asi 60 % květních plátků.
Houbové choroby jádrovin: v době před květem a po odkvětu jádrovin (jabloní a hrušní) provádíme ochranu u citlivých odrůd proti strupovitosti jabloní, hrušní, padlí jabloňovému a rzi hrušňové. Doporučují se hlavně přípravky šetrné k přírodě: Alginure, Polisenio, VitiSan, Kocide a Myco-Sin.
V některých lokalitách České republiky se projevily nové rasy strupovitosti i na rezistentních odrůdách jabloní, jako např.: Vanda, Topaz, Rubinola, Selena. Z tohoto důvodu se doporučuje též chemická ochrana i u těchto odrůd před květem a po odkvětu.
Seriál o bylinách: hloh se vyskytuje v lesích, v křovinách a na kamenitých stráních od nížin až do hor. Užitné části jsou: pupen, květ, list s květem.
Květ a list se sbírá krátce před rozvinutím. Suší se ve stínu. Při umělé teplotě do 40 °C. Nesprávným sušením květy snadno tmavnou. Květní droga má nepříjemný pach.
Léčivé látky hlohu mají vliv na rozšiřování koronárních tepen. Ovlivňují příznivě koronární průtok, posilují srdeční sval, jsou dobrým srdečním tonikem s velkou terapeutickou šíří. Droga má uklidňující účinek a snižuje krevní tlak. Nejúčinnější částí hlohu je květ, nejúčinnější lékovou formou je tinktura.