CIBULKA vzácného tulipánu měla kdysi cenu domu v Amsterodamu. Ilustrační foto: Pixabay
Brzy již bude čas na vysazení tulipánů, krásných poslů příštího jara. Zkušení pěstitelé mají v záloze vlastní cibule, které si mezi sebou mění.
Cibulky si můžeme vybrat i v zahrádkářství. Kvalitu posuzujme asi jako u kuchyňské cibule. Tedy aby cibulky byly pevné, nepoškozené, beze stop hniloby a plísně. To samé platí u cibulí narcisek a hyacintů. V jejich případě si také dejme pozor na mšice ukrývající se v sukénkách cibulky. Na jaře by se rozjela pohroma.
Dobrou pomůckou pro pěstování cibulovin jsou vysazovací košíky, díky kterým budeme mít ulehčenou práci s letním vyzvednutím nebo přesouváním rostlin.
Jak se podrobně dočteme třeba na stránkách www.ireceptar.cz, většina cibulovin vyžaduje slunné stanoviště a humózní propustnou půdu. Např. cibule tulipánů vkládáme do hloubky dvou a půl nebo trojnásobku jejich výšky. To odpovídá asi 15–20 cm, dle velikosti cibulek (větší hlouběji). Cibulky nemají rády přemíru vlhkosti, osvědčuje se proto dát pod ně do dolíku trošku písku. To samé můžeme uplatnit i při říjnové výsadbě česneku.
Vzdálenost mezi cibulkami tulipánů je nejméně 10 cm. Povrch upravené zeminy (pokud je sucho) zalijeme, ale do zimy jen jednou.
Při výsadbě do květinových záhonů se většinou používá uspořádání do hnízd. Nejlépe bude vypadat, když k sobě vysadíme deset a více cibulí od jednoho druhu. Dejme si pozor, abychom cibulky neotočili a jejich kořínek se nedostal nahoru.
Pro jarní potěchu oka bude efektní, když nyní v září tulipány nakombinujeme se sazeničkami pomněnek a macešek (tulipány dejme od sebe asi 25 – 30 cm, mezi ně dvouletky.
Tulipány jsou ranné, středně ranné a pozdní. Kombinací druhů si vytvoříme podívanou až do začátku léta.
Na jaře tulipány přihnojíme a při suchu zaléváme. Odkvetlé květy odstraníme, pokud chceme pěkné cibulky, ještě rostliny naposledy přihnojíme. V okamžiku, kdy listy žloutnou, jsou už cibule vyzrálé. Při suchém počasí tulipány vyrýpneme, cibule ve stínu usušíme a očištěné je přeneseme do tmy a sucha, aby tam zatáhly a počkaly si na podzim. Narcisy nemusíme každoročně vyrývat ze země. Na jednom místě nám pokvetou řadu let.
Lilií pozdního jara je hlavně na venkovských zahrádkách řebčík královský. Tuto dominantní cibulovinu je lepší pěstovat samostatně nebo v pozadí menších rostlin. Cibule řebčíku mají slabou slupku a snadno vysychají, proto je dlouho neskladujeme, koupené můžeme na pár dní před výsadbou posadit na vlhký písek.
Dominantními cibulovinami jsou i okrasné česneky, které v červnu vytváří efektní fialové koule na dlouhých stoncích. Usušené nám přes zimu udělají ve váze parádu.
Sultánova oblíbená květina
I když máme tulipány spojené s Holandskem, většina druhů tulipánů pochází z pohoří Pamír (mezi Tádžikistánem a Čínou) a z kazašských stepí.
Jak se dočteme např. na webu florea.cz, tulipány dle legendy v 16. století zcela okouzlily tureckého sultána Sulejmana I. při vojenském tažení do oblasti dnešního Kazachstánu. Po návratu nechal po Istanbulu vysázet tisíce cibulek tulipánů. Květy se staly módním stylem vyšších vrstev Turků. Ti nosili květ tulipánu zastrčený ve svém turbanu.
On i název tulipán je odvozen od tureckého slova tülbend, což v překladu znamená turban. Ostatně je tu i podobnost květu se smotaným turbanem.
Když velvyslanec rakouského dvora v roce 1554 opouštěl osmanský dvůr, sultán Sulejman mu věnoval cibulky vzácných tulipánů.
Zajímavostí je, že vůbec první tulipány v Evropě rozkvetly v pražských královských zahradách!
Ve Vídni pak vznikla první holandská tulipánová škola, kterou založil Carolus Clusius, francouzsko-nizozemský botanik a vášnivý šlechtitel tulipánů.
Coby pozdější profesor botaniky na univerzitě v Leidenu šlechtil tulipány a zkoumal je pro možné využití v medicíně. Tulipány byly v té době tak drahé a vzácné, že kdekdo po nich toužil.
Ale tak se stalo, že o Clusiusovy sbírky se začali zajímat lupiči. Vědec o celou svoji vzácnou sbírku přišel. Paradoxně díky této loupeži se tulipány rozšířily do celého Holandska.
Tulipánům propadli i sami Holanďané a cena květin závratně narostla, až jedna cibulka tulipánu stála stejně jako městský dům v Amsterodamu.
Dnešní tisíce odrůd a druhů tulipánů vznikaly křížením a mutacemi. Drtivá většina z nich pochází z Holandska, které má pro pěstování tulipánů nejideálnější podnebí.