Reklama
Dnes je pondělí 01.07.2024     svátek má Jaroslava

Rady do zahrady - 14

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

23.5.2021 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Choroby růží -  padlí se projevuje moučnatým povlakem na listech, které jsou různě znetvořené a nakonec opadávají.

Choroba se vyskytuje více za teplého a vlhkého počasí, na vlhčích a těžších půdách a u odrůd s jemnějšími listy. K ochraně se používá preventivně nebo při prvních příznacích choroby přípravek Sulikol K v koncentraci 0,4%.

Černá skvrnitost se projevuje na přehoustlých porostech za vlhkého počasí počátkem léta okrouhlými černými skvrnami na listech, někdy i na letorostech, které žloutnou a opadávají. Tím se keře oslabují a v příštím roce málo kvetou. K ochraně proti této chorobě můžeme použít např. přípravek Dithane M45 v koncentraci 0,3%.

Seriál o podnožích - jadernička moravská – je jednou z nejpoužívanějších semenných (generativních – množených semenem) podnoží v ČR.

Stromy na této podnoži rostou velmi silně, zdravě a splňují většinu požadavků, které jsou kladeny na generativní podnož. Podnož má silný kořenový systém, hluboko koření, velmi dobře kotví v půdě, nevyžaduje trvalou oporu. Hodí se pro vyšší tvary do horších půdních podmínek, většinou pro slaběji rostoucí odrůdy jabloní. Stromy na této podnoži přicházejí později do plodnosti, na stanovišti vydrží padesát i více roků.

U peckovin (slivoně, višně a třešně) dokončujeme přeštěpování v době květu. Většinou používáme některý ze způsobů roubování za kůru. K přeroubování je nutné vždy používat nenarašené rouby, v opačném případě je většinou výsledek neuspokojivý.

Pozdní červivost ovoce způsobuje u jablek a hrušek obaleč jablečný.  K určení správné doby postřiku proti obaleči jsou nejvhodnější feromonové lapače, které se zavěšují do korun stromů v polovině května. Samečci obaleče jsou lákáni samičím hormonem umístěným v lapači. První ochrana se provádí za 7 až 10 dní po nejvyšší letové vlně obaleče. K postřiku je vhodné použít bio přípravek Madex. Postřik proti obaleči švestkovému, který škodí na slivoních, provádíme zpravidla o týden později než proti obaleči jablečnému. Důležitý je postřik proti druhé generaci přibližně v polovině srpna.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net