Ilustrační foto: Pixabay
Počátek května je charakteristický kvetením šeříků. Zvadlá květenství bychom měli pokud možno odstraňovat, aby se šeřík zbytečně nevysiloval tvorbou semen.
Pokud máme starý keř, který je řídký a odspoda vyholuje, můžeme ho právě po odkvětu hodně seříznout a tím zmladit. Pamatujte na to, že šeřík má rád půdu bohatou na živiny a s dostatkem vápníku.
Růže podle potřeby ošetřujeme proti černé skvrnitosti, padlí a mšicím. U výběru přípravků na ochranu přednostně vybíráme biopřípravky, které nezatěžují naše životní prostředí.
Tyto přípravky dodávají: Biocont Laboratory a AgroBio Rokycany. Prohlédneme očkované růže, zda z nich nevyrůstají vlky-výhonky podrůstající z podnože. Pokud ano, ořežeme je co nejblíže u starého dřeva.
Hlízy mečíků můžeme vysazovat ve dvou či třech termínech počátkem a v polovině měsíce, abychom prodloužili období kvetení. Podobně můžeme vysazovat další teplomilné cibuloviny a hlíznaté rostliny, jako jsou jakubské lilie a zmijovce.
Naši pozornost si zaslouží zvláště teplomilné druhy zeleniny. Začátkem měsíce sázíme do studeného pařeniště a skleníku rajčata, okurky a papriky. Ve druhé polovině je sázíme spolu s melouny a lilky i na volné záhony.
Pod melouny napneme průsvitnou textilii a tím podpoříme tolik žádoucí prohřátí půdy. V dnešní době je poměrně běžné pěstování například rajčat i v nádobách na balkonech.
K ochraně okurek, melounů a rajčat proti houbovým chorobám je vhodné použít biologický přípravek Alginure v koncentraci 0,75 až 1%, provedeme 4 až 6 ošetření v intervalu 10 až 12 dnů.
Seriál o podnožích - M 26 – tato jabloňová podnož má dosti velké uplatnění v mnoha ovocnářských zemích. Stromky naštěpované na této podnoži mají slabý růst, ale silnější než na podnoži M 9.
Plodnost na této podnoži nastává brzy, úroda je bohatá a pravidelná. Na velikost plodů a kvalitu působí stejně jako M 9. Stromky kotví v půdě lépe než na M 9, ale vyžadují trvalou oporu. Vhodná je pro výsadby nízkých tvarů, především pro štíhlá vřetena.