PŘI ÚKLIDU nesmíme zapomínat ani na údržbu skleněných ploch. Foto: JAP future
Pokud je pro vás „jarní úklid“ téměř neslušné slovní spojení, zkuste to pro letošek změnit.
Jak správně na okna?
Při pohledu na špinavá okna si každá hospodyňka vybaví celou řadu činností, které by dělala raději. Pohled skrz čistá okna ale stojí za to!
„Okna doporučuji čistit alespoň dvakrát ročně, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré otírat plastové rámy vlhkým hadrem i častěji,“ vysvětluje Pavel Kašpar, manažer montáží největšího českého výrobce oken a vchodových dveří. A dodává: „Nikdy okna nečistěte nasucho, aby je prach nepoškrábal, a ze stejného důvodu nepoužívejte ani abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie. Ideální je zvolený přípravek na čištění oken raději nejprve vyzkoušet na skrytém místě.“
Na rámy, křídla i zasklení stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Ideální je okna umývat, když je venku teplota od +5 °C, to totiž čisticí prostředky fungují nejlépe. Pokud ještě na jaře úřadují nějaké ty mrazy, pak alespoň k mytí oken nepoužívejte horkou vodu, aby zasklení neprasklo,“ uvádí Pavel Kašpar.
Nezapomínejte ani na čištění odvodňovacích otvorů v dolní části okenního rámu a těsnění. „Vedle ošetření těsnění glycerinem nebo silikonovým olejem vyzkoušejte čas od času jeho pružnost – po zmáčknutí by se mělo vrátit do původního tvaru,“ říká Pavel Kašpar.
Pokud tomu tak není, pak je čas ztrouchnivělé nebo poškozené těsnění vyměnit. Když už jste v plné práci, promažte také kování. Poslouží k tomu silikonový olej nebo třeba olej na šicí stroje. Vyhněte se minerálním, stolním olejům nebo těm s přísadou kyselin a jiných látek.
A dřevěné rámy na závěr ošetřete balzámem na dřevo přímo od výrobce. Přípravek zacelí mikrotrhlinky, oživí ochrannou lazuru a okna budou dlouho krásná.
Péče o další skleněné plochy
Jestli je něco snadné na údržbu a úklid, pak je to čiré sklo a Grafosklo, tedy sklo s vnitřním grafickým motivem. „K jejich čištění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čistící přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i leštěnku obsahující alkohol, která dokáže usnadnit práci při následném leštění,“ radí Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti, která se zabývá výrobou celoskleněných interiérových prvků, a doplňuje: „Naopak leptané satináto a pískované sklo myjte vždy celoplošně a s jen minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy. Leptané sklo nechte vždy samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.“
Nezapomeňte na detaily
Okna a další skleněné plochy jsou v interiéru nepřehlédnutelnými prvky. Při jarním úklidu však nezapomeňte také na detaily, jako jsou dveřní a okenní kování či vypínače!
Na čištění klik využijte speciální přípravek, který ochrání povrch vaší kliky před tvorbou viditelných otisků prstů. „Je určený především pro kování s povrchovou úpravou nerez, titan a matný nikl,“ říká Roman Ulich, hlavní designér českého výrobce dveřního a okenního kování.
Pozornost pak věnujte také domovním vypínačům – vystačíte si s jemným navlhčeným hadříkem či běžným saponátem. „Při čištění pohledových krytů vypínačů a zásuvek se vyhněte nejen chemickým látkám, jako je aceton nebo benzín, ale také drsným utěrkám,“ radí Lenka Vodicová, vedoucí marketingu výrobce domovní elektroinstalace, a dodává: „Z důvodu bezpečnosti zároveň nedoporučuji vypínače a zásuvky demontovat a čistit zevnitř.“
Vysávání nejen pro alergiky
Jarní úklid se naštěstí provádí jen jednou ročně, zato pravidelné vysávání je neodmyslitelnou součástí každého důkladného úklidu. Chcete si tuto nepopulární činnost co nejvíce usnadnit? Pak vsaďte na centrální vysavač.
„Menší přenosné vysavače vrací vyfukovaný vzduch zpět do místnosti a může se tak stát, že se prach v prostoru jen rozvíří. S centrálním vysavačem k tomu ale nedochází, a proto jej rádi využíváme v našich dřevostavbách. Při jeho používání jsou nečistoty separovány mimo obytné místnosti v prachovém kanystru agregátu, umístěném v technické místnosti či v garáži. Díky třístupňové filtraci navíc zachytí 99,97 procenta veškerých nečistot,“ vysvětluje Tomáš Veselý, ředitel předního českého výrobce dřevostaveb.
Doma si tak snadno udržíte hygienicky čisté a zdravé prostředí, což ocení především alergici. Centrální vysávání lze řešit i dodatečně v již hotovém domě, ale nejsnazší je to samozřejmě při rekonstrukcích nebo v novostavbách.
Koupelna s lotosem
Rozlučte se s nikdy nekončícím čištěním umyvadla od nejrůznějších nečistot a opatřete ho nanovrstvou, která jejich ulpívání jednoduše zabrání. „Nanovrstva vytvoří na umyvadle či další sanitární keramice ochranný povlak, který zabraňuje usazování nečistot, bakterií a také tvorbě plísní i vodního kamene. Veškeré možné nečistoty se totiž nabalují na kapky vody a po materiálu tak lehce stékají pryč – tato vlastnost je často označována jako tzv. lotosový efekt,“ vysvětluje Petr Blažek.
A jdeme do kuchyně
Přestože její důkladnou očistu provádíme téměř dennodenně, i ona si zaslouží alespoň jednou za rok, třeba právě na jaře, generální úklid.
Správné ošetření povrchů kuchyně vždy záleží na použitých materiálech. „Na čištění lesklých povrchů nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol,“ uvádí Martin Dusík z obchodního oddělení největšího výrobce nábytkových dvířek a doplňuje: „Pokud máte akrylátová dvířka, je dobré je průběžně, ale minimálně jednou za rok, naimpregnovat pomocí hadříku z 100% bavlny s antistatickým přípravkem, který jejich přirozenou pórovitou strukturu uzavře, a jsou tak mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.“
Více k tématu Bydlení v tištěném vydání JL s datem 16. 4.