Po zhruba dvouletých peripetiích už sluneční elektrárna v Plandrech zahájila provoz. Spoluvlastní ji větrnojeníkovský starosta.
Od 21. prosince loňského roku funguje na Jihlavsku další sluneční elektrárna. Nachází se nedaleko Jihlavy v obci Plandry a je rozmístěna na ploše přesahující devět tisíc metrů čtverečních.
Z poloviny ji vlastní starosta nedalekého Větrného Jeníkova Ivo Grubbauer, který provozuje již jednu fotovoltaickou elektrárnu ve své obci. Druhá polovina elektrárny v Plandrech patří občanovi z Havlíčkova Brodu.
Solární panely za planderským teletníkem mají výkon 700 kWh. V původním projektu se ale počítalo s tím, že panely budou téměř třikrát výkonnější. Za nucenou redukcí může podle Grubbauera změna postoje bankovních ústavů v Česku vůči podpoře financování slunečních elektráren.
„Poté, co se začalo šířit, že chce stát počet těchto zařízení redukovat, daly od toho finanční ústavy ruce pryč a my jsme najednou neměli finance na dokončení původního projektu, proto jsme museli realizovat kolektory o nižším výkonu, abychom realizaci stihli do konce roku 2010,“ vysvětluje Grubbauer.
Kvůli tomu se musí změnit i dohoda mezi vlastníky fotovoltaické elektrárny a samotnou obcí o výši pravidelného příspěvku, který budou investoři pravidelně posílat na bankovní účet obecního úřadu.
„Kdyby se projekt realizoval podle původního plánu, už jsme dohodnuti byli, ale jelikož výkon panelů o třetinu klesl, ještě to nemáme úplně dořešené,“ vysvětluje Grubbauer.
Starosta Plander Miroslav Lukáš ani sám Grubbauer nechtěli finanční prospěch obce z této investiční akce blíže specifikovat. Lukáš ale už dříve prozradil, že takto získané prostředky vedení obecního úřadu použije na realizaci veřejně prospěšných staveb.
Obec by do budoucna mohla od vlastníků elektrárny, I. Grubbauera a případně jeho společníků získat další peníze. Investor totiž potvrdil, že v Plandrech chce investovat do jiného, ale zatím blíže nespecifikovaného projektu. „Se sluneční nebo větrnou energií to nemá nic společného,“ prozrazuje pouze Grubbauer.
Diskuze k článku
Tipuju,že Grubbauer zaveze Plandry kejdou a bude je kvasit na bioplyn.
Biomasa třetí přehmat
Asi tak. Daší krok po větrníkách a solárních výtvorech je opět neregulovaný boom elektráren na biomasu, které následně samozřejmě málo a tak na její pěstování padne i ten zbytek orné půdy co ještě zůstal. A pak se najednou s obrovským překvapením zjistí, že u nás nikdo vlastně nepěstuje a nevyrábí potraviny. Hlavně, že budeme vykupovat zelenou elektřinu za násobné ceny. 8-)
Zdeněk,, | 2011-02-22 11:40:03 |
ReagovatJe to opravdu nelogické. Pořád jen v médiích slyšíme, jak ceny potravin půjdou nahoru, je málo brambor, pšenice, zemědělcům se nedaří a ničí své chovy. Na druhé straně vidíme, jak na polích rostou sluneční elektrárny bez nějakého přínosu pro veřejnost či ekologii. Jen to zvedá již tak nemalé částky za elektřinu. Místo cpaní dotací do těchto nesmyslných projektů, kde si opět nahrabe jedinec by měli tyto dotace směřovat na podporu zemědělství. Pamatuji si, jak jsme se na základce učili, jaký jsme bramborářský kraj, ale když dnes člověk jede autem, na polích je buď řepka, nebo tydle elektrárničky. Kdyby stát podporoval zemědělce, mohli bychom mít vlastní vajíčka, vlastní vepřové či hovězí, vlastní česnek, brambory, jablka. Takhle vše jen dovážíme a jsme závislí na okolí. Co je to za logiku? Navíc rozvojem zemědělství by opět lidé na venkově našli uplatnění, zaměstnanost by vzrostla v tomto oboru, a rozvoj venkova by se začal konečně vyvíjet. Stát a unie by měla přestat cpát peníze do takovýchto nesmylů, momentálně je jádro nejeefektivnější a nejčistší. Když se to tak vezme, jádro je prvek země, žádná nová chemická sloučenina. A dnešní bezpečností požadavky jsou taky na vysoké úrovni, že se není třeba bát, že to tu bouchne jako v Černobylu. Asi mě teď ukamenují zelení, ale měli by otevřít oči, jestli právě přehnaná ekománie naopak přírodě neškodí.
Marek Řezáč | 2011-02-22 11:11:06 |
ReagovatTohle je samozřejmě pravda,ale je to bolševický program soběstačnosti,tak bacha na zastydlý antikomunisty,ať se nedozvíš ,že jsi vlastně bolševik.Komunisti měli skoro soběstačnost,kromě ryb a samozřejmě mandarinek,banánů a pomerančů.Dneska máme s Unií domluveno co máme, vesnice se v tom plácá a to jim asi tahle vládnoucí schlamperei zdvihne DPH,který dostali nižší místo nedomluvených evropských dotací.Takže jestli DPH na hotovej chleba bude nižší a na obilí vyšší sazba , tak je to jedno,protože zdraží stejně.Pročpak si myslíte,že jsou nesmyslný dotace na různý kotle a plastový okna ale už ne třeba na štěpkovače? Ubylo by kšeftu.
Co se té soběstačnosti týče, tak ono nám vlastně nic jiného nezbývalo: z ostatních soc, lido, demo toho k nám moc nepřišlo, kromě vysávačky ze SSSR. Peníze na obchod se západem nebyly a on ten západ o obchod s námi taky moc nestál. Takže jsme tu měli akorát ty brambory a jabka. Banány a mandarinky, jak sám správně uvádíte, byly sotva někdy.
On by ten západ s námi rád obchodoval, ale tomu by nesměly vadit různé politické bariéry a zákazy z obou stran. V bývalé Jugošce to aspoň trochu šlo.
Partajník | 2011-02-23 09:10:38 |
Reagovatpro jáju
Ty banány byly sice jen někdy, ale daly se jíst. Teď už to nežerou ani prasata. A za tuhle cenu? Ale hlavně že jsou.