Reklama
Dnes je neděle 30.03.2025     svátek má Arnošt

Žádná počítačová hra nebo film se nevyrovná skutečnému souboji se zbraní

NA SPOLEČNÉM snímku  je Michal Vecheta čtvrtý zleva a Libor Trojan hned vedle jako pátý zleva. Oba pochází z okolí Třebíče a momentálně pracují v Praze.Foto: Lea Nováčková
NA SPOLEČNÉM snímku je Michal Vecheta čtvrtý zleva a Libor Trojan hned vedle jako pátý zleva. Oba pochází z okolí Třebíče a momentálně pracují v Praze.Foto: Lea Nováčková

26.3.2025 Aktuality/Komentáře (0), autor:
 Aneta Skořepová 

Pro kostýmy a zbraně musíme mít vyhrazené celé místnosti, říkají rodáci z Třebíče Libor Trojan (46 let) a Michal Vecheta (53 let), kteří jsou dlouholetými členy Klubu historického šermu Grál. Ten působí na scéně už přes 35 let. 

 

Jak jste se k historickému šermu dostal vy osobně?
Vecheta: Každý z našich členů by vám na tuhle otázku odpověděl jinak. U mě to byla čirá náhoda. V roce 1992 jsem si půjčil historický román od Ludmily Vaňkové a po přečtení knihy jsem narazil na náborový plakát jedné šermířské skupiny. Šel jsem se podívat a zůstal jsem u toho 32 let.
Trojan: Já jsem se zase ke spolku připojil, protože Michal je můj příbuzný. Původně jsem s nimi jezdil na akce do Německa jako překladatel. Pár let jsem jenom uváděl jejich vystoupení, než se mi šerm zalíbil a zapojil jsem se plnohodnotně do skupiny.
 
 

Co obnáší být členem šermířského spolku?
Vecheta: Je to poměrně časově náročné. Všechno si organizujeme sami, od tréninků přes shánění kostýmů a zbraní až po přípravu vystoupení. Šerm má mnoho podob. Některé spolky se věnují takzvané „living history“, kde je cílem co nejpřesněji rekonstruovat historické boje a dobový život. Jiné spolky pojímají historický šerm spíše jako divadlo. My se snažíme o kombinaci obojího a zaměřujeme se hlavně na scénický šerm.
Trojan: Tréninky zahrnují nácvik soubojů a techniky nebo secvičování konkrétních choreografií pro vystoupení.
 
 

Dá se šermem uživit, nebo je to spíše koníček?
Trojan: Uživit se tím dá, ale je to složité. Profesionální šermíři musí být napojeni na film, divadlo, muzikály nebo často vystupovat v zahraničí. My to máme jako koníček. Všichni máme normální zaměstnání a šerm děláme hlavně z lásky k historii a šermířskému umění.
 
 

Máte specifické období, ve kterém vystupujete?
Vecheta: Primárně se zaměřujeme na období od 14. do 17. století, ale spolupracovali jsme i s jinými spolky, kde bylo potřeba se přizpůsobit. Jeden týden jsme třeba v Hamburku hráli piráty, další týden jsme v Německu předváděli středověké boje v plátové zbroji a pak jsme v Itálii dělali gladiátory.
 
 

Kostýmy musely být finančně náročné. Jak to řešíte?
Vecheta: Ano, vybavení je velkou investicí. Pro období, kterému se věnujeme nejčastěji, máme vlastní kostýmy. Pokud jsme potřebovali něco mimo naši specializaci, často jsme si kostýmy půjčovali, a to buď z filmových depozitářů, nebo od jiných šermířských skupin.
 
 

Kolik takový kostým stojí?
Trojan: To hodně záleží na složitosti. Jednoduchý gotický oblek se dá pořídit za poměrně rozumnou cenu, ale honosnější renesanční oděvy mohou stát i desetitisíce. Kompletní plátová zbroj se dnes blíží stotisícům korun.
 
 

Kostýmy si převážně kupujete, kde je pak skladujete?
Trojan: Jelikož nestačí skříně, tak musíme mít vyhrazené místnosti - kostymérny. Třeba Michal má doma vyloženě zbrojnici. Dá se říct, že máme kolikrát větší šatník než manželky.
 
 

Která historická období jsou pro diváky nejatraktivnější?
Vecheta: Záleží hlavně na tom, jak je program zpracovaný. Naše vystoupení jsou scénická a často interaktivní, kdy zapojujeme diváky, zejména děti, aby si mohli něco vyzkoušet. Některé programy jsou ale spíš divadelní, třeba naše dramatické představení o třicetileté válce, kde interakce s publikem není možná.
Trojan: Nejčastěji se věnujeme gotice, protože v Česku probíhá nejvíc akcí právě z tohoto období. Ale účastníme se i specializovaných slavností, jako jsou renesanční slavnosti v Českém Krumlově, předvádíme živé v baroku, ale vidět nás diváci mohli i v období první republiky.
 
 

A co osobní preference? Máte nějaké oblíbené období?
Vecheta: Většina nováčků si na začátku oblíbí gotiku, protože mají romantické představy o rytířích. Čím víc železa na sobě mají, tím víc se cítí jako opravdoví bojovníci. 
Postupem času ale mnozí přecházejí ke kostýmovým vystoupením, protože pohyb ve zbroji je fyzicky náročný, a protože krása šermu je v něčem jiném. I my jsme si tento vývoj zažili. Kouzelné na tom je, že si tím musí projít většina novych šermířů, což vidíme i momentálně na našich začínajících členech. 
 
 

Vaši členové žijí v různých částech republiky. Jak se organizujete?
Trojan: Ano, každý z nás je dnes z jiného města. Já i Michal teď působíme v Praze, ale další členové jsou třeba v Brně, Třebíči, Moravském Krumlově nebo Jihlavě. Většina z nás ale pochází z Vysočiny, konkrétně z okolí Třebíče, kde máme i naši „kamennou základnu“. 
Dřív, když jsme byli studenti, jsme měli víc času a mohli jsme jezdit na vystoupení každý víkend. Teď už má každý své zaměstnání, rodinu a další povinnosti, takže už toho nemůžeme dělat tolik. Řešíme to tak, že když se někdo vrací na Vysočinu za rodinou, spojí to i s tréninkem nebo schůzkou. Díky tomu si alespoň částečně udržujeme pravidelný kontakt.

 

Jaké byly vaše největší akce?
Vecheta: Největší vystoupení jsme měli v zahraničí. V devadesátých letech jsme se účastnili obrovských koňských turnajů v Německu, kde se scházely tři tisíce účinkujících a desetitisíce diváků. Byli jsme i v Bernu ve Švýcarsku a několikrát ve Florencii – to byly nezapomenutelné zážitky.
Z českých akcí je to podle mě Český Krumlov a Karlštejn, ale zařadit by se tam dal i Bouzov, kde jsme původně s vystupováním začínali. 
 
 

Co vás na historickém šermu nejvíce naplňuje?
Trojan: Dělám to už tolik let, že si ani neumím představit, že bychom přestali. Největší radost mi dělá, když vidím, že se diváci baví, tleskají a na konci nám přijdou říct, že se jim to líbilo.
Další velká věc je pro mě parta, kterou jsme za ty roky vytvořili. Máme mezi sebou silné vazby a drží nás pohromadě společné zážitky. Je to naše taková druhá rodina.
Vecheta: Mně se kolem šermu vybudovala skupina přátel a člověk už jen tak nemůže opustit vazby, které si buduje přes 25 let. 
Samozřejmě velký aspekt je pro mě i samotný boj. Ten adrenalin co cítíte, když držíte v ruce zbraň, se jen těžko popisuje. Žádná počítačová hra nebo film se nevyrovná skutečnému souboji se zbraní.
 
 

Jak fyzicky náročný je historický šerm?
Vecheta: Hodně záleží na vybavení. Pokud máte zbroj na míru, pomáhá vám v pohybu. Když ale nesedí, je spíš překážkou. My jsme pracovali v celoplátových zbrojích, ve kterých nebyl problém dělat kotouly, padat na zem, zvedat se nebo nasednout na koně.
Další věc je samotný boj. Kvalitní zbraň je lehčí, protože je vyrobená z lepšího materiálu. Důležitá je i technika. Šerm není o hrubé síle, ale o efektivitě pohybu. 
Trojan: Na vystoupeních bojujeme většinou jen párkrát, takže fyzická zátěž není extrémní, ale tréninky jsou něco jiného. Pokud máme několikahodinový trénink, tělo dostane pořádně zabrat. A pak se z toho můžete vzpamatovávat klidně i týden.
 
 

Pokud by se chtěl někdo naučit šermovat bez předchozí zkušenosti, tak za jak dlouho byste ho to naučili, aby předvedl „normální“ výkon?
Vecheta: Záleží na intenzitě tréninku, ale minimálně půl roku až rok. Není to jen o zvládnutí zbraně, ale člověk se musí naučit specifický pohyb, držení těla a celkovou fyzickou přípravu. Přeci jen zapojujete svaly, které normálně nevyužíváte.
Pokud člověk nemá takovou fyzickou průpravu a nedokáže na prvním tréninku udělat kotoul, tak trvá o něco déle dostat ho na úroveň, kdy je schopný plnohodnotného vystoupení.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama

Nejčtenější články

26.03.2025 AktualityŽádná počítačová hra nebo film se nevyrovná skutečnému souboji se zbraní

Pro kostýmy a zbraně musíme mít vyhrazené celé místnosti, říkají rodáci z Třebíče Libor Trojan (46 let) a Michal Vecheta (53 let), kteří jsou dlouholetými členy Klubu historického šermu ...

Komentáře (0)
26.03.2025 AktualityCelkem 87 % umělců ve spolcích je starších 71 let

Mladí nemají zájem o spolkovou činnost. Vyplynulo to z diskuze členů Sdružení výtvarných umělců Vysočiny (SVUV) a tajemníka Unie výtvarných umělců ČR Oskara Brůži. Ten se již tradičně ...

Komentáře (0)
25.03.2025 AktualityV Jihlavě charita zavře jedno ze dvou zařízení pomáhajících dětem, nemá peníze

V Jihlavě ukončí charita činnost jednoho ze dvou svých zařízení, která pomáhají řešit problémy dětem a mládeži a umožňují jim setkávání. Nízkoprahové zařízení Vrakbar fungovalo ...

Komentáře (0)
25.03.2025 AktualityPočasí vyšlo, lidé vyrazili za cestou vody

Světový Den vody připadající každoročně už více než 20 let na 22. března, si i letos připomněli vodohospodáři v Třešti včetně dvou místních částí města. V sobotu dopoledne zpřístupnili ...

Komentáře (0)
25.03.2025 AktualityZájemci o pokojovky ucpali Mosteckou ulici

V jedné z hal Teniscentra v Jihlavě se o víkendu konala akce Festival rostlin. Akce, která putuje po velkých městech Česka s nabídkou pokojových rostlin, způsobila krátce po svém sobotním ...

Komentáře (0)
24.03.2025 AktualityVčera večer v jihlavském babyboxu našli romské miminko

Do babyboxu v Jihlavě někdo v neděli pozdě večer odložil romského chlapečka. Dostal jméno František. Za 15 let existence jihlavského babyboxu jde o čtvrté a celkem o 273. odložené dítě. ...

Komentáře (0)
24.03.2025 AktualityAréna bude občanům dostupná. Vstupenky na Duklu od 190 korun

Horácká multifunkční aréna (HMA) patří k nejdiskutovanějším tématům v Jihlavě. Ve veřejném prostoru se objevuje řada fám, týkajících se mimo jiné cenové dostupnosti haly pro občany ...

Komentáře (2)
24.03.2025 AktualityPohybem chtějí dát podporu nemocným s roztroušenou sklerózou

Cvičební maraton, který má podpořit nemocné s roztroušenou sklerózou, se koná v sobotu 29. 3. V Jihlavě se bude cvičit ve fitness centru na Bedřichově. Přijít může kdokoli na jednu ...

Komentáře (0)
24.03.2025 AktualityTřešť: na veřejné WC by se mohlo dostat i pomocí kreditní karty

Stavební sezona v Třešti běží na plné obrátky. Modernizace a rozšíření městské knihovny pokračuje podle starosty Vladislava Hynka podle plánu. „Stavebně by mělo být vše hotovo na ...

Komentáře (0)
23.03.2025 AktualityNejvíce si v loňském roce lidé v kraji stěžovali na dopravní obslužnost

Sedm petic a 109 stížností dorazilo v loňském roce krajskému úřadu. Počet stížností se meziročně snížil o 25. Vyplývá to ze zprávy kraje. Podle ní dvě petice směřovaly přímo ...

Komentáře (0)
23.03.2025 AktualityKvůli kácení suchých stromů uzavřou na týden Brtnickou ulici

Od 24. do 29. března dojde v Jihlavě k dočasné uzavírce části ulice Brtnická. Důvodem je kácení nemocných stromů a úprava zeleně. Doprava bude omezena v ulici Brtnická mezi křižovatkou ...

Komentáře (0)
23.03.2025 AktualityInvestice svépomocí pomůže najít ohroženým ptákům domov

Některé investiční akce nestojí miliony korun, ale vydají se na ně jen prostředky na materiál. S ostatním už si poradí dobrovolníci svépomocí. I v Hodicích letos z obecního rozpočtu ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
TOPlist S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net