JIHLAVA - Živnostníkům z Vysočiny se nelíbí, že stát chce zvýšit jejich daňové zatížení. Prostřednictvím Hospodářské komory Jihlava se proto obrátili na svoji centrálu s nesouhlasným stanoviskem k podobným návrhům.
Místopředseda HK Jihlava František Bláha v rozhovoru pro JL uvedl, že za současné ekonomické situace jakékoliv další zvýšení daňové zátěže osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je naprosto nepřijatelné.
Jaký dopad měla krize na malé podnikatele a živnostníky v našem kraji?
Krize se dotkla všech podnikatelů, ale určitá setrvačnost, která se projevila v loňském roce, nejdříve dopadla na velké firmy. Začaly hledat řešení, omezovat výrobu a propouštět zaměstnance. S určitým zpožděním pak měla krize přímý dopad na drobné podnikatele a živnostníky. Zejména pak na ty, kteří zajišťovali pro velké firmy různé subdodávky a služby.
Zapříčinila tato situace okamžitý krach některých živnostníků?
I když propad tržeb a výkonů byl u živnostníků velmi výrazný, tak musím říci, že jen velice málo z nich s podnikáním skončilo a nechalo se zaregistrovat na úřadu práce. Je to dáno tím, že tito lidé jsou zvyklí na to postarat se sami o sebe a velice rychle dokážou zareagovat na potřeby trhu.
Kromě toho jsou zvyklí na velice špatné platební podmínky ze strany svých odběratelů. Na platby od nich čekali i v minulosti, kdy žádná krize nebyla, dlouhou dobu. Proto mohli ještě určitý čas čerpat z dříve vytvořených zdrojů. O něco snadnější to měli živnostníci, kteří účtují v systému jednoduchého účetnictví.
V rámci vládních protikrizových řešení se ale před nedávnem objevily návrhy na další zvýšení daňového zatížení živnostníků...
Ano, ale jakékoliv zvyšování daňové zátěže a zvyšování odvodů u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) považuji za nepřijatelné a zcela likvidační. Živnostníci na sebe přebírají větší rizika než zaměstnanci, a také vytvářejí další pracovní pozice.
Musíme si uvědomit, že živnostník si na rozdíl od zaměstnance všechno zajišťuje sám - aby měl práci, k ní potřebné pracovní pomůcky. Už jejich dnešní náklady a odpovědnost jsou mnohem větší než u zaměstnance.
Tento fakt vyplývá také z analýz, které říkají, že například přímý daňový vliv na bezdětného živnostníka je větší než na bezdětného zaměstnance. To by si měla tripartita, která takový návrh přednesla, uvědomit.
Zareagovali jste nějak na snahy tripartity?
Ano, jsme zásadně proti sjednocení sazeb zdravotního a sociálního pojištění mezi zaměstnanci a živnostníky. Hospodářská komora Jihlava se proto obrátila na Hospodářskou komoru ČR s požadavkem, abychom k těmto návrhům zaslali společně nesouhlasné stanovisko.
Nesmyslnost návrhů zvýšit odvody osobám samostatně výdělečně činným dokazuje růst celkové nezaměstnanosti a zároveň zvýšení počtu podnikatelů. Aktivnější část nezaměstnaných řešila po propuštění svou situaci tím, že se rozhodla sama podnikat. Dokladem toho je údaj, že počet osob samostatně výdělečně činných stoupl v Česku v roce 2009 o téměř 18 000.
Pokud ale stát zvedne podnikatelům daně, což odvody na sociálním a zdravotním pojištění jsou, tak mnoho neúspěšných žadatelů o práci si zahájení podnikání rozmyslí. A řada podnikatelů živnost ukončí, což jen zhorší současnou komplikovanou situaci na trhu práce.
Může Hospodářská komora Jihlava živnostníkům v současné složité situaci nějak pomoci?
Ano, jsme schopni pro ně zajistit potřebné poradenské a konzultační služby, které se týkají zpracování podkladů pro úřad práce v případě zájmu o zapojení do vzdělávacích kurzů v programu „Vzdělávejte se" i dalších projektů. Začínajícím podnikatelům nabízíme pomoc při zpracování podnikatelského záměru a přípravě projektu do aktuálních výzev na získání dotací, které jsou určeny k jejich rozvoji.
Dana ČÍRTKOVÁ ______________________________
Nezaměstnanost a podnikatelé Míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v České republice meziročně stoupla podle údajů Českého statistického úřadu o 2,9 procentního bodu na 7,3 procenta. Počet podnikatelů v hlavním zaměstnání, včetně pomáhajících rodinných příslušníků, se zvýšil o téměř 18 tisíc na 830 600. Jejich podíl na celkové zaměstnanosti vzrostl o 0,7 procentního bodu na 16,9 procenta.
Diskuze k článku
Citlivé téma
Vážení páni a paní podnikatelé, OSVČ, daně jsou vždy citlivé téma, nechápu proč by se nemělo sociální a zdravotní pojištění srovnat na úroveň zaměstnanců. Copak si zaměstnanec může uplatnit do nákladů a tím snížit daňový základ, tak jako Vy. Zajímalo by mně, kolik km vykážete jako soukromé při jízdách Vašim firemním autem nebo používáte dokonalejší a těžko odhalitený podvod jménem cestovní náhrady. Sáhněte si do svědomí, vše od toaletního papíru, přes hagienícké a mycí prostředky, nábytek, vybavení domácnosti, zkrátka vše co lze trošku zdůvodnit si uplatníte ve své firmě do nákladů. Ptám se může to udělat zaměstnanec. Nechápu z čeho OSVČ žijí, když několik let posobě vykazují ztrátu.
Další problém, provedení služby bez papíru. Mám ještě pokračovat.
Jihlavak | 2010-02-19 19:49:20 |
ReagovatTakhle, pokud vede podnikatel účetnictví (náklady-výnosy) tak by byl hloupej kdyby si nedal do nákladů třeba i ten toaletní papír. O dost jiný je to pokud podnikatel vede daňovou evidenci (příjem-výdej) tady už si nemůže toho tolik odepsat z daní nemůže jako ten, co vede účetnictví.
Další věc je ta, když si zákazník řekne, že chce aby mu podnikatel vykonal práci nebo službu bez daňového dokladu. Pak zůstane celá vyplacená částaka podnikateli, protože z ní státu neodvede podnikatel žádnou daň.
práci udělá bez papírů...ale materiál si určitě v daních zohlední
blbá otázka | 2010-02-21 01:20:06 |
Reagovatjo,
a proto už staří egypťané používali podvojné účetnictví, to je totiž průhledné jako sklo. Evidnece je podle mě asi lobystický účel, to není vůbec možný. Podv. účto by mělo být povinný a to pro všechny, tam je totiž okamžitě hned vidět kudy peníze tečou, kde je takzvaně uvolněný kohoutek, jestli v nákladech, nebo ve výnosech, financích, kapitálu apod., a po čem má berňák jít, kde se má chytit. Ale o to asi není zájem, jinak si to nedokážu vysvětlit. V takový evidenci (slovo daňová je silné slovo) záleží na tom, jestli ten který příjem zapíšu, nebo ne. Kdežto v účetnictví vše souvisí se vším a pochybuji, že by nějaký zedník byl s to propočítat vše má dáti a dal tak, aby to nebylo nápadné a daňoví poradci jsou drazí, že? Nehledě na to, že málokterý si vezme na triko průhledné podvádění, oni totiž vědí, co jim prochází rukama. Proto jsou drazí a pro většinu OSVČ se zdají zbyteční, no bodejť když takzv. podnikatelům legislativa takto nahrává. Tak proč aspoň nejste pane Bláha zticha, to je to nejmenší, co pro ostatní můžete udělat? A nevykládejte, že podnikatelé aspoň nic od státu nechtějí. A co školné, přídavky, bonusy, zdravotnictví, dávky z pracáku (když totiž nejdou kšefty, tak co se nehlásit na pracák a na černo si přivydělat? apodobně).
Hlupáku najdu tě :). Podvojné účetnictví absolutně nic neřeší. Daňová evidence je stejně průkazná jako podvojné účetnictví. Jediný rozdíl je ten, že v daňové evidenci účtujete až v okamžiku zaplacení. Takže daníte opravdu vydělané peníze a ne nějaký fiktivní zisk. Naopak si myslím že větší kouzla se dají dělat v podvojném účetnictví. :)) Takových odborníků jako jste vy je třeba jako soli. Nechcete do parlamentu nebo na ministerstvo. Pracující inteligence vpřed. :))))
Daňový soumar | 2010-02-21 22:23:58 |
ReagovatNemyslím si, že člověk, který zdaňuje formou daňové evidence, nikoli podvojného účetnictví, musí být zákonitě zlodějem. Navíc si prosím uvědomte, že jeden zedník (OSVČ) má mnohem těžší cestu k tomu udělat si jméno, než zedník zaměstnaný ve firmě, která již takovou propagaci nepotřebuje. To, že se živnostíci přihlašují na ÚP mi též nepřijde jako činnost, která by měla ve veliké míře oloupit náš stát. Vy, pokud nebude mít práci, zareagujete stejným způsobem. Buďme proto v těchto názorech objektivní.