Reklama
Dnes je neděle 24.11.2024     svátek má Emílie

Biskup: Za úspěch papežské návštěvy mohou i média


2.10.2009 Rozhovory/Komentáře (3), autor:
admin

 Sedmdesátiny oslaví v sobotu třešťský rodák a čestný občan Telče, plzeňský biskup Mons. František Radkovský. Ve středu sloužil mši v kostele sv. Kateřiny v Třešti a z rukou starosty Vl. Nechvátala pak na tamním zámku převzal čestné občanství svého rodného města, plaketu a dar v podobě vyřezávaného betlému. Vyznal se pak ze svých pocitů a na dotaz JL reagoval i na některé aktuální otázky s tematikou katolické církve:

 "Zaskočilo mě to, ale jsem velice rád, protože cítím, že jsem s Třeští spojen a svázán. Protože kde člověk vyrostl, tam je doma... je formován svým dětstvím a tím co prožil, svým krajem, lidmi. Když jsem tady dnes v kostele při mši viděl ty kluky, vzpomněl jsem si, jak jsem byl taky takový a ministroval. Vzpomínám si, jak jsme tu muzicírovali a dělali divadlo... A že mám celkem dobrou fyzickou kondici, to je i díky tomu, že jsem tady běhal, plaval, jezdil na kole, lyžoval. To všechno tahle krajina umožňovala a rodiče, hlavně tatínek, nás k tomu vedli. Zájem o matematiku, fyziku, to zase podněcovali učitelé...

 Když jsem přijel, šel jsem nejdřív na hřbitov a tam jsem v duchu děkoval Pánubohu za ty, kteří mě doprovázeli. Od rodičů, prarodičů, strýčka a dalších. I těch, kteří tam leží na mnoha místech a kteří mně mnoho dali i jinak ­ někdy třeba pár facek, když jsem je potřeboval, i to bylo důležité. To se dneska nesmí, viďte? To je škoda... Zkrátka a dobře, jsem vděčný."

 

 Vystudoval jste matematickou statistiku, pracoval jako vědec, ale v polovině šedesátých let se vaše cesta stočila ke kněžství. Co bylo tím impulsem?

 "Každý člověk je při výběru ovlivněn druhými lidmi. Je to otázka přitažlivých kněžských osobností, které inspirují mladé muže. Tak tomu bylo i v Třešti, když mi bylo deset, dvanáct, chtěl jsem být knězem. V pubertě si potom člověk vytváří své postoje a pořádně neví, čí je. Mě tehdy spíše přitahovala jaderná fyzika nebo matematika. Když se mě tatínek kolem maturity ptal, jestli nechci být knězem, samozřejmě jsem nechtěl.

 Dostal jsem se do Prahy a do společenství kostela Panny Marie Před Týnem na Staroměstském náměstí. Byli tam i mí spolužáci, protože na Matematicko­fyzikální fakultě bylo dost věřících lidí. Kněžské povolání pak ve mně dozrálo během vojny. Vrátil jsem se v roce 1964 do výzkumného sklářského ústavu a říkal si, že už to nepůjde, že už jednu vysokou školu mám. Ale odskočil jsem si do semináře do Litoměřic a tam jsem viděl v prvním ročníku jednoho promovaného filozofa ­ nynějšího kardinála Miloslava Vlka. V pátém ročníku tam zase byl ing. ekonom Josef Mixa, který působí na diecézi u Karlových Varů. Toho jsem znal z Týna a on mi řekl, že na mně vždy bylo vidět, že budu knězem."

 

 Ale za daného politického režimu to byl také krok do nejistoty...?

 "Říkal jsem si mám, nemám? Nebylo to tenkrát jednoduché ­ věděl jsem, že si to nemohu jen tak zkusit a když se mi to nebude líbit, že budu pokračovat s vědou. Věděl jsem, že jakmile jednou položím karty na stůl, moje vědecká dráha skončila a půjdu jaksi k lopatě. Ale během týdne jsem řekl ano, chci být knězem.

 Musel jsem se ale dostat ze zaměstnání a také změnit trvalé bydliště z Třeště do Prahy, protože tady bych ten dobrý posudek určitě nedostal. Měl jsem tady totiž hodně těch "dědičných hříchů" ­ jednak věřící rodina, jednak syn živnostníka, to nešlo. Tehdy se ale také poněkud uvolnil zákoník práce a hodně nás absolventů vysokých škol prosadil kardinál Tomášek, který nastoupil právě v roce 1965."

 

 Máme za sebou papežskou návštěvu. Jak hodnotíte její význam a jak jste ji vy osobně prožil?

 "Zažil jsem tady už čtvrtou papežskou návštěvu, ale zdá se mi, že teď to bylo kupodivu takové nejpozitivnější. Také příprava médií, a to, jak návštěvu po celou dobu doprovázela, byly pozitivní. A za to bych chtěl médiím poděkovat. Bylo to opravdu vynikající a myslím si, že to udělalo velký efekt k tomu, že návštěva tak dobře proběhla. Svoji roli samozřejmě sehrálo i počasí, takže lidí přišlo na setkání v Brně i ve Staré Boleslavi hodně.

 Nejen mě, ale i další biskupy a myslím, že i Svatého Otce, na tom nejvíce zarazilo, jakým způsobem ti lidé setkání prožívali. Když se na začátku řeklo, že se během bohoslužeb nebude tleskat, vykřikovat a mávat, tak tam opravdu bylo velikánské ticho. Těch sto dvacet tisíc lidí ztichlo, třeba při svatém přijímání, na několik dlouhých minut. To až přecházel mráz po zádech... A totéž ve Staré Boleslavi, kde přitom bylo hodně mladých. Ti potom ke konci velice hezky a živě reagovali.

 Hodně se mluví také o tom, jak byl všude přítomen prezident republiky. Myslím si, že to bylo docela upřímné, protože prezident, i když v mnoha věcech s ním nemohu souhlasit, je člověk, který si váží lidí, kteří něco znají. A on sám je pilný a hodně věcí prostuduje. A váží si lidí s názory, s nimiž jsou ochotni jít i proti proudu. A to samozřejmě tenhle papež dovede.

 Teď je důležité, abychom tak veliký duchovní kapitál nepromarnili, abychom dokázali z něj dál čerpat. Nejenom my, věřící, ale myslím, že všichni, protože to je taková lekce lidství a křesťanských hodnot, co papež přinesl. A to všichni potřebujeme."

 

 Zmínil jste své první setkání s nynějším kardinálem Vlkem. Právě po návštěvě papeže jsme ale zaregistrovali právě jeho sebereflexi, že nezískal církvi od státu zpět její majetek ani vatikánskou smlouvu, že státu patří svatý Vít a nezvyšuje se ani počet věřících. Co na to říkáte?

 "To, co pan kardinál říkal, jistě mohlo být něco, co si předsevzal. Jenže tohle všechno nezáleží jenom na něm. Jde vždy o dialog s druhou stranou, a tam to vždycky nebylo takové jasné ­ to nakonec víme všichni. Pamatujeme si, jak to dopadlo v Parlamentě jednak s ratifikací smlouvy s Vatikánem a jednak s tou restitucí, anebo jak to dopadá s katedrálou. To, myslím, nemusím nijak moc vysvětlovat. Čili to jaksi bylo nad jeho síly (kardinála Vlka: pozn. red.).

 Že to jsou úkoly, které lze dál řešit, to je pravda. A čas ukáže jak. Pokud jde o restituce, řekl bych, že je dobře, že to tak dopadlo. Protože představte si, že by to teď bylo na církev, že za to může, že stát nemá peníze. Na druhou stranu, komu to víc vadí, jsou, myslím, města a obce (přikyvuje starosta Třeště Vl. Nechvátal: pozn. redakce), které mají blokovány pozemky, jsou tím jaksi svázány a nemohou se rozvíjet. Hodně jim to vadí, takže na to někdy tlačí více než my. Tak uvidíme, jak to všechno dopadne. Jsou různé modely po světě..., všude je to jinak, všude to odpovídá situaci, jaká je. Musíme ten model najít."

 Jiří VARHANÍK

 

__________________________ 

 Mons. František Radkovský - biskup plzeňský

 Mons. František Radkovský, biskup plzeňský, se narodil 3. října 1939 v Třešti. Po maturitě na Jedenáctileté střední škole v Telči začal v roce 1957 studovat na Matematicko­fyzikální fakultě UK Karlovy v Praze. Specializoval se na matematickou statistiku, promoval v roce 1962. Jeho strýc, doc. Radkovský, působil v epidemiologii ­ statistice, chodíval k němu na praxi.

 V letech 1962 až 1964 vykonával Fr. Radkovský základní vojenskou službu na východním Slovensku, poté pracoval jako matematický statistik ve Státním výzkumném ústavu pro výzkum automatizace sklářského průmyslu a později v Pedagogickém ústavu ČSAV, kde se podílel na přípravě modernizace výuky matematiky.

 V roce 1966 nastoupil do kněžského semináře a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení přijal v Praze 27. června 1970. Po vysvěcení působil dva roky jako kaplan v Mariánských Lázních a od roku 1972 byl duchovním správcem Římskokatolické farnosti Povýšení sv. Kříže ve Františkových Lázních.

 Dne 17. března 1990 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem aggarským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení přijal v Praze z rukou pražského arcibiskupa kardinála ThDr. Františka Tomáška 7. dubna 1990. Za biskupské heslo si zvolil slova z 1. listu apoštola Jana: "Uvěřili jsme v lásku."

 Od založení Biskupské konference ČSFR byl jejím generálním sekretářem. Tuto funkci zastával i po rozdělení státu a vzniku České biskupské konference až do 7. července 1993. Při České biskupské konferenci je odpovědný za laiky, nová církevní hnutí a komunity, ekumenismus a informatiku.

 Prvním biskupem Diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II., byl jmenován 31. května 1993 a 10. července toho roku se ujal jejího řízení. Je statutárním orgánem Biskupství plzeňského a jeho nejvyšším představitelem při jednání se státními i církevními orgány či mezinárodními institucemi.

 (zdroj.: bip.cz)

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklama
Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net