
PŘI výběru travní směsi je třeba zohlednit, v jakém místě trávník doséváte, či zakládáte. Kristýna Latzková referuje, že největší zájem je o takové, které vydrží hlavně zátěž. Foto: Ladislava Brabencová
I když už nám počasí poskytlo první teplé dny, chladné počasí stále ještě nevzdalo vládu. Což dokazuje předpověď počasí na nadcházející dny.
To ale nebrání zahrádkářům v tom, aby už pomalu, ale jistě začali „rozjíždět“ sezonu.
Takovým prvním jarním tématem číslo jedna je jednoznačně cibulová sadba.
Cibule je rostlina, která se pěstuje v různých odrůdách, lišících se tvarem i barvou. Je jednoduchá na pěstování a během vegetačního období jí není třeba věnovat velkou pozornost. Má ráda teplé a slunečné stanoviště s dobře propustnou půdou.
Jak přibližuje vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková, na výběr mají zahrádkáři hned z několika druhů.
„Lahůdkové cibule - bílá odrůda Snowball a červená Carmen,“ popisuje K. Latzková, že ohodnotit by je mohli především zahradníci – kulináři. Ideálně totiž vyniknou v salátech a studené kuchyni.
V nabídce jsou i další druhy cibulové sadby jako Štutgart, Snowball a Karmen. Největší zájem je už roky o druh Všetana a dále i cibule šalotky.
Už nyní je ideální s nimi jít do země. Důležité je, aby teplota v čase sázení neklesla pod 5 °C. Není třeba za sázením cibule hledat složitý postup. Jednoduše řečeno připravte záhon – ideální je lehká, písčitější půda.
„Jednotlivé cibulky sázejte do řádků vzdálených od sebe 20 až 30 centimetrů. Mezi cibulkami dodržujte vzdálenost 10 až 15 centimetrů. Zasaďte je tak, aby jejich vrcholky byly malinko nad povrchem. Pak přihrňte zeminou a zatlačte ji,“ popisuje K. Latzková. Dodává, že není třeba záhony s cibulí zalévat. Až později, když by bylo suché a horké počasí, stačí spíš menší zálivka.
Podpoří zdraví
Cibule na zahradě přináší nejen rychlé jednoduché výpěstky, ale je i skvělým podporovatelem zdravého života. Věděli jste, že pomáhá s nechutenstvím, záněty, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržet stabilní krevní tlak? Také obsahuje vitamin C, fosfor, vápník, síru, selen, zinek… Prostě ideální a hlavně nenáročná rostlina.
Cibulová sadba se rozlišuje na středně ranou, ranou a poloranou. Logicky – raná se sklízí nejdříve a není vhodná na skladování.
„Ty pozdější jsou vhodné na skladování – ať už jsou to třeba druhy Štutgart, Sturon, Všetana… V dobrém sklepě vydrží klidně až do února, března,“ referuje K. Laztková.
Zároveň je i čas na sadbu brambor - v nabídce jsou odrůdy Belana, Marabel, Antonie a Ditta.
Letošní zima nebyla nijak drsná a pohledem meteorologů je možné ji hodnotit jako průměrnou. Teď je třeba sledovat počasí, abychom si pohlídali jarní mrazíky, které by mohly zvlášť na zahradě napáchat škody.
Jestli už budete mít na zahrádce nakvetené stromy, či zeleninu v půdě, volte před mrazíkem zakrytí v podobě bílé netkané textilie.
„Sledovat předpověď počasí se vyplatí, ať nemáme oči pro pláč,“ zdůrazňuje K. Latzková.
Trávník v pořádku
Když už půda vyschla a není nasáklá, je třeba zkontrolovat trávník. Nejprve je vhodné odstranit z něj mech, který se dělá hlavně na místech s kyselou půdou a stinných vlhkých stanovištích.
„Jestliže máte na zahradě víc stínu, tak musíte počítat s tím, že se vám v trávníku bude mech šířit. A proti tomu je třeba zabojovat,“ zdůrazňuje K. Latzková. Mech je nutné mechanicky hráběmi odstranit. Pak je vhodné ho ošetřit vápencem, pro snížení kyselosti půdy. A posledním krokem je dosetí prázdných míst.
„Volná místa nakypřete, zalijte a pohoďte na ně travní směs. Dejte na ní zhruba dva centimetry zeminy, aby byla semínka zahrnutá a nevyzobali je ptáci. Zalejte, zpevněte hrabičkami a tak dvakrát týdně zalívejte,“ popisuje Kristýna Latzková s tím, že do dvou, tří týdnů se objevují první stébla čerstvé trávy.
Se sekačkou ale ještě čekejte. Seče se, až když tráva vyroste do výšky 10 - 15 cm, aby byl její kořínek pevný a sekačka ho nevytrhla.
Výběr vhodné travní směsi je na vás. Nejvíc jdou na odbyt směsi rekreační, hřišťové a parkové. „Tedy takové, aby měly pevnou a zátěžovou trávu, která vydrží přejíždění autem, pobíhání čtyřnohých mazlíčků, „provoz“ u bazénů…,“ poukazuje K. Lazková.
V nabídce směsí se objevují i ty, které obsahují rozkvetlou louku či medonosné rostliny. V jejich základu jsou pampelišky, sedmikrásky, kopretiny, svazenky, máky, jetýlky… Takže i na zahradě uprostřed města si můžete osít pěknou luční louku.
Důležité hnojení
Se startem jarní sezony si celá zahrada zaslouží dodat sílu a vitamíny. A k tomu slouží nepřeberná nabídka různých hnojiv. Prodávají se v různých formách – granulovaná, tekutá… a každý jistě sáhne to svých osvědčených.
Co je důležité, aby obsahovala dusík, fosfor, draslík. „Pro trávníky je důležité i železo, aby byly krásně zelené. Pro ovocné stromy je nutný superfosfát, který podpoří květy a plod,“ dodává k tématu K. Lazková.
Na jehličnany je potřeba hořká sůl, aby nehnědly – túje, cypřiše, borovičky podpoří hořčík. „Ano, je to takové lékárenské téma. Ale stejně tak, jako lidé si dávají vitamíny pro zdraví, tak i zahrada potřebuje podpořit,“ usmívá se K. Latzková.
Dodává, že s nástupem jarního období patří k ovocným stromům a keřům také jarní postřiky, které působí proti přezimujícím škůdcům - obalečům jablečným, pilatkám a mšicím. Dělají se proti kadeřavosti, moniliové hnilobě, strupovitosti, padlí...
Samozřejmě nesmíme zapomenout i na postřik trávníků. Aplikovat se dají i na záhony, aby se do nich nedostaly plevele.
Když už jste u stromků, tak tento čas je vhodný na jejich sázení. I když s podzimem je to lepší. V oblíbenosti se už delší dobu drží jabloně, rybízy, angrešty, švestky, kanadské borůvky…
Diskuze k článku