HRAD Roštejn v aktuální atmosféře letošního dubna. Pro veřejnost by se mohl za specifických opatření otevřít od 8. června. Foto: Jiří Varhaník
Už 4. dubna měla začínat letošní návštěvnická sezóna na Roštejně. Zítřek pak měl oficiálně stvrdit rozjezd sezóny pořádáním velkého Mysliveckého dne.
Kvůli pokračujícímu uzavření expozic a zákazu kulturních akcí v ČR z epidemiologických důvodů se však také veškeré veřejné dění na Roštejně odkládá. Podle vyjádření vlády z minulého týdne by zámky a hrady mohly otevřít své brány 8. června, ovšem za přesně definovaných podmínek.
Od tohoto data by také mohly být povoleny kulturní a společenské akce, ovšem pouze do účasti 50 osob. Stejně tak by mohly být povoleny k 8. červnu svatby za specifikovaných hygienických podmínek. Roštejn je oblíbeným místem pro uzavírání sňatků.
Specifický provoz
Už s jistotou tedy Roštejn letos přijde o bezmála dva jarní měsíce své návštěvnické sezóny (4. 4. – 8. 6.).
„Nejsou to pro nás až tak tragické množstevní ztráty, řádově jde zhruba o tisíce návštěvníků. Komplikací je ale spíše konec května a začátek června, kdy už začínají jezdit dětské zájezdy. A ty, jak samozřejmě předpokládám, ani po tom červnovém spuštění sezóny letos nepřijedou,“ očekává kastelánka Roštejna Kateřina Rozinková.
Vzhledem k tomu, že hranice státu zřejmě zůstanou zavřené, správa hradu by podle slov kastelánky ráda návštěvníkům nabídla alespoň nějakou alternativu pro letní prázdniny, které mají zůstat zachovány.
„Proto jsme v zásadě asi docela rádi, že nám ten červen poskytne možnost si vyzkoušet nějaký ten specifický provoz, který by pak následně nastal v létě. Protože očekáváme, že v červnu ještě nebude ten tlak, to množství návštěvníků zejména ve všedních dnech, tak velký,“ komentuje vládou avizovaný výhled Rozinková.
Správa hradu ale bude čekat na specifikování podmínek, za kterých bude moci objekt otevřít a provozovat. „Předpokládáme, že to bude omezení počtu osob ve skupinách – jestli to bude 15 nebo 20 lidí ve skupině, tomu se asi celkem přizpůsobíme poměrně snadno,“ uvažuje kastelánka.
Konkrétně na Roštejně podle ní může v tomto smyslu nastat problém s volně přístupnou trasou v expozici přírody.
„Ale už jsme se o tom také bavili, že bychom zkrátka omezili počet návštěvníků, kteří by se v dané hodině na téhle trase pohybovali,“ uvedla na dotaz JL krátce po oznámení harmonogramu uvolňování kulturních akcí Rozinková.
Hodokvas nebude, sbírka ale zůstává
S ohledem na avizovaný harmonogram letos padá také Roštejnský hodokvas. Tradiční akce s benefičním podtextem se měla konat 9. května.
„Za pět let pořádání této akce jsme zvládli zvítězit nad nepřízní počasí nebo hradní rekonstrukcí, ale letos jsme kvůli současnému nouzovému stavu nuceni hodokvas zrušit,“ sdělili pořadatelé ze společenstva meče a ohně Novus origo.
I přesto chtějí podle svých slov podpořit pacienty s nemocí motýlích křídel. Lidé mohou posílat libovolné částky na speciálně zřízené konto. Příspěvky budou podle sdělení Novus origo předány organizaci Debra ČR, která se o pacienty s tímto velmi závažným onemocněním stará.
„Letos se nám asi nepodaří najít nějaký nový termín pro tuhle akci, která je relativně velká. Hodokvas v posledních letech navštěvovalo mezi 600 a 800 návštěvníky, takže do toho se skutečně nevejdeme, ani v červnu by to nebylo možné uspořádat. A v létě, kdo ví, jak to všechno bude - takže Hodokvas se letos nerealizuje,“ argumentuje K. Rozinková.
Jak Novus origo dodává, připravuje přece jen na 9. 5. překvapení pro všechny, kterým by se stýskalo po vystupujících. Informovat o něm bude na svém webu.
Od června je na Roštejně v plánu několik dalších akcí. V souvislosti s uvolňováním opatření ohledně nemoci COVID-19 však bude správa hradu o jejich realizaci vždy ještě s předstihem informovat.
Podle kastelánky se také zřejmě neuskuteční 6. června Zlatá srnčí trofej, okresní kolo soutěže pro děti a mládež se zájmem o myslivost a ochranu přírody. Akce přitom měla být „náhradou“ za zrušený myslivecký den z 25. května, v jehož rámci se měla soutěž uskutečnit. Pokud se bude celorepublikově konat, organizátoři, hrad společně s Okresním mysliveckým spolkem, by se zřejmě snažili hledat pozdější termín pro regionální kolo.
Zrušena zřejmě bude také agenturní akce Pohádkový Roštejn (9. a 10. 6.) s celodenním programem pro organizované kolektivy dětí z MŠ a ZŠ, tvořivými dílnami, divadlem a návštěvou expozic.
Z dalších akcí se má na hradě v červenci (4. - 6. 7.) konat série divadelních prohlídek Se zlatou růží v erbu. Historickými expozicemi hradu mají provádět členové ochotnického souboru Karla Čapka z Třeště v dobových kostýmech.
Srpen má patřit Jazzu na Roštejně, návratu k tradici velkých jazzových festivalů a koncertů, které se tu svého času pravidelně odehrávaly. Termín a podrobnosti mají být teprve upřesněny.
Na 29. srpen je pak naplánováno zapojení Roštejna do celorepublikové Hradozámecké noci. Na nádvoří má promítat letní kino film Poslední aristokratka, půjde se i na prohlídkovou trasu B a na věž.
Pro rok 2020 avizuje správa Roštejna rovněž dvě výstavy. V červnu to má být fotografická výstava Radka Christiana v prostorách věže.
Od začátku hlavní sezony potom v prostoru nádvoří a výstavních místností na trase B proběhne společná výstava kamenných objektů a šperků autorů Vašici a Štěpánka. Doplní ji ukázky z geologických sbírek Muzea Vysočiny v Jihlavě. Ukázky se zaměří na geologii Jihlavských vrchů.
Rekonstrukce ve finále
V posledních třech sezónách prošel Roštejn rozsáhlou stavební rekonstrukcí vnitřních i vnějších prostor. Ta se nyní dostala do finální fáze.
„Uvidíme, jak nám opět ta situace s koronavirem v tomto případě asi spíše nahraje do karet. Protože práce, které tady mají v této chvíli probíhat, jsou exteriérové finální úpravy prostoru nádvoří,“ komentuje současnou fázi stavby Rozinková.
Tyto úpravy měly probíhat částečně za provozu hradu. Kastelánka předpokládá, že se podaří na nejbližším kontrolním dni dohodnout s dodavatelskou stavební firmou, že pokud bude mít dostatek personálu, provede úpravy do 8. června, aby rekonstrukce byla ukončena před příchodem prvních letošních návštěvníků.
„Nedokážu to úplně slíbit, ale taková by byla naše ideální představa,“ uvažuje K. Rozinková. I pokud by se tento plán nenaplnil, pak do začátku hlavní sezóny, tedy do konce června, by hlavní práce na nádvoří mohly být hotovy. Zda ještě v průběhu léta zůstane zřízen stavební dvůr v předhradí, zatím podle kastelánky nelze říci.
Součástí rekonstrukce bylo také otevření nových interaktivních expozic věnovaných přírodě regionu a životu na hradě v různých historických obdobích. Autorkou scénáře expozic je právě K. Rozinková.
Roštejn se tak zaměřuje také na vzdělávání nejmladší generace. Kromě samotné fyzické prohlídky nabízí např. edukační program Lovy beze zbraní, určený žákům prvního stupně ZŠ a nižším ročníkům druhého stupně.
Na webu hradu jsou také přístupné aplikace z expozic, s nimiž se návštěvníci seznamují na prohlídkových trasách. Zájemci se v aplikacích dovědí např. podrobnosti o jednotlivých částech nástěnných maleb, nebo se mohou zaposlouchat do zvuků loveckých vábniček.
Diskuze k článku