MLADÍ klavíristé ze ZUŠ Jihlava Hana Molvová a Jan Molva s pedagožkou Evou Fišerovou po úspěchu na prosincové soutěži Antonín Dvořák mladým, kde se stali absolutními vítězi. Foto: archiv ZUŠ Jihlava
Žáci klavírního oddělení ZUŠ Jihlava Hana Molvová a Jan Molva ze třídy Evy Fišerové se stali absolutními vítězi 4. ročníku soutěže Antonín Dvořák mladým, který pořádala Společnost Antonína Dvořáka 7. a 8. prosince v Pálffyho paláci na Malé Straně v Praze.
Podle slov ředitelky ZUŠ Jihlava Dany Fučíkové má soutěž vysokou prestiž, žáci škol se na ní představují ve velmi kvalitní konkurenci. V porotě zasedli hudebníci Štěpán Graffe, Liběna Séquardtová, Marie Wiesnerová, Petr Verner a Jan Žďánský.
Letos byla soutěž věnována komorní hře, na klavír se tedy hrálo čtyřručně. Vedle Hany a Jana Molvových dosáhli z jihlavských žáků na vysoká umístění také Antonín Nikiforov a Daniela Stretavská, Aneta Prknová a Markéta Nosková nebo Matěj Franěk a Daniel Adam (ped. Eva Fišerová) čtyřruční klavír 1. kat. - stříbrné pásmo. Za svoji práci byly oceněny také pedagožky Eva Fišerová a Hana Paštyková.
Podle prezidentky soutěžní přehlídky Slávky Vernerové je jedním z cílů soutěže napomoci ještě více mladým pianistům i posluchačům poznávat dílo Antonína Dvořáka.
Záštitu nad soutěží ostatně poskytl propagátor a znalec Dvořákovy hudby prof. Cyril Höschl. „Po celý život jsem fascinován mystériem osobnosti Antonína Dvořáka, jež je směsicí čistoty prostého českého katolíka s naprostou hudební genialitou, která dobyla svět,“ argumentuje.
Také předsedkyně Společnosti Antonína Dvořáka, viceprezidentka britské Dvořákovy společnosti Markéta Hallová ve svém slově k soutěžícím žákům připomněla, že Dvořák je dodnes obdivován především pro své melodické nápady a bohatou instrumentaci i pro své rytmické finesy.
Podtrhla, že Dvořákovo dílo můžeme poznávat už od dětství. Doporučila návštěvu oper na pohádková témata: Čerta a Káču nebo Rusalku.
Její psychologickou hloubku i kvalitu libreta J. Kvapila a především jeho úchvatné až impresionistické zhudebnění ale podle Hallové oceníme více v dospělosti: „Prostě Dvořák je autor, jehož poznávání je během na dlouhou trať. A proto je dobře začít jej hrát a poslouchat co nejdříve.“
Sbírka na Petrof
Aktuální soutěžní úspěch na klavírním poli zaznamenala ZUŠ Jihlava v době, kdy po čase opět usiluje o získání kvalitního klavírního křídla z projektu Piana do škol.
Projekt nastartovala situace v září 2020, kdy po návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Taiwanu odmítl čínský klient převzít osm pianin a tři klavíry od české firmy Petrof. Rodinná nadace Karla Komárka (Karel Komárek Family Foundation, KKFF) tehdy nástroje značky za 5,3 milionu korun zakoupila a věnovala českým školám.
Jedenáct škol vybraných odbornou komisí obdrželo nástroje okamžitě. Mezi nimi byla také ZUŠ Jihlava. Dalších 45 škol, jejichž hudební nástroje byly v nevyhovujícím stavu, nadace v listopadu 2020 zařadila do veřejné sbírky. V ní se mezi lidmi vybralo 9.855.000 Kč. Nadace tyto peníze znásobila a nástroje zamířily do škol.
Od října 2022 následovalo 2. kolo projektu, kdy nadace vybrala 22 škol a byly rozdány nástroje celkem za 11 milionů korun. „Těší nás, že se z původně symbolického gesta stal dlouhodobě úspěšný projekt, který pomáhá dětem rozvíjet hudební talent a uměleckým školám poskytuje tolik potřebné nástroje,“ komentovali vývoj projektu zakladatelé nadace Štěpánka a Karel Komárkovi. Nadaci založili v roce 2017 podle svých slov s tím, aby jejím prostřednictvím podporovali kulturu a umělecké vzdělávání.
ZUŠ Jihlava se v roce, kdy oslavuje 100. výročí založení hudební školy v Jihlavě, k projektu Piana do škol opět připojila. Na zahajovacím koncertu oslav byla 12. září založena kasička, do které postupně přibývaly bankovky při jednotlivých benefičních koncertech v rámci oslav výročí školy.
Cílem je podle slov ředitelky Dany Fučíkové nákup klavírního křídla Petrof Breeze, které se má stát druhým klavírním nástrojem ve varhanním sále v přízemí ZUŠ Jihlava. To škole umožní realizovat soutěže, při kterých hrají současně dva nástroje.
Cena nástroje se pohybuje okolo jednoho milionu korun. Polovinu ceny uhradí KKFF, částku 100 tisíc Kč věnuje výrobce Petrof. V benefiční kasičce byla po prosincovém rozpečetění v pražském sídle nadace za účasti notáře napočítána suma 76.824 Kč.
Podle Dany Fučíkové tak škola potřebuje na nákup nástroje vybrat ještě necelých 500 tisíc Kč. Kasička nebude chybět ani na dalších akcích, které ještě následují v rámci oslav 100. výročí vzniku školy.
Tento týden to byl středeční Vánoční benefiční koncert v Koncertním sále ZUŠ. Nejbližší akcí ZUŠky bude 7. ledna podvečerní Tříkrálový koncert v kostele sv. Jakuba za účasti varhaníků, souborů, orchestru a sborů.
Steinway slouží
Ke stu let od založení obdržela ZUŠ Jihlava předčasný klavírní dárek už v roce 2022. Šlo o luxusní koncertní křídlo za pět milionů korun značky Steinway & Sons. Nástroj z velké části financovalo město Jihlava, zřizovatel školy, a to částkou 4,3 milionu Kč. Zbytek byl zaplacen z úspor školy a za pomoci soukromých dárců, z nichž většina jsou členové Unie rodičů při ZUŠ Jihlava.
Křídlo bylo zakoupeno s předstihem kvůli úspoře financí, cena průběžně narůstá. Slouží v koncertním sále školy. Jako první ho veřejně rozezněla žákyně ZUŠ Alžběta Nikiforová.
ZUŠ Jihlava ročně pořádá okolo 140 akcí, od třídních předehrávek až po velké koncerty. Školní hudební představení ročně zhlédne přes tři tisíce diváků.
Diskuze k článku