Studie: kvůli Kronospanu lidé neumírají
Ilustrační foto: archiv JL
V žebříčku ekologické neziskovky Arnika se z průmyslových závodů umístil Kronospan za rok 2017 na nelichotivém druhém místě ve vypouštění rakovinotvorných látek za Spolanou Neratovice.
Firma Kronospan, výrobce dřevotřískových desek, si proto nechala vypracovat studii nezávislým brněnským přírodovědcem Bohumilem Pokorným.
Ze studie vyplývá, že se Kronospan podílí na produkci rakovinotvorného formaldehydu v Jihlavě z 3,5 %. To znamená, že je Kronospan v krajském městě v pořadí až třetí producent formaldehydu.
Dle studie Kronospanu představuje v Jihlavě největší producenty formaldehydu doprava (82,9 %) a lokální topeniště (13,6 %). Zpracovatel studie Pokorný se dokonce domnívá, že formaldehyd nepředstavuje příliš nebezpečnou látku.
„Formaldehyd sice je uznaný karcinogen, nicméně jeho riziko není zas tak vysoké,“ zmínil. Aby bylo podle tvůrce studie možné spojovat jedno předčasné úmrtí v přímé souvislosti s Kronospanem, musela by mít jihlavská aglomerace okolo dvou milionů obyvatel.
S výsledky studie souhlasí také Jiří Kos z Krajské hygienické stanice.
„Výpočet je rozhodně nezpochybnitelný. Nemůže být subjektivně vymyšlený, protože jinak by kolega přišel o licenci,“ sdělil mimo jiné na dotaz JL hygienik.
Tvůrce studie Pokorný i Kos z hygienické stanice označili výsledky studií Arniky o znečišťovatelích ovzduší v některých směrech za zavádějící.
Tvrdí, že Arnika nezachycuje například vliv rakovinotvorných látek na životní prostředí a na člověka.
Expert Arniky Milan Havel však považuje žebříčky sestavované Arnikou za objektivní. V rozhovoru pro ČTK připustil, že jejich slabinou je, že v nich není zhodnocena účinnost jednotlivých škodlivin z hlediska jejich objemu. „Nejsou k tomu dostupná data,“ řekl ČTK.
Za hlavní problém Kronospanu označil, že svoji výrobu provozuje uprostřed města.
Více k tématu v tištěném vydání JL s datem 5. 3.
Diskuze k článku
Nový komentářFORMALDEHYDY
Jako významný jihlavský totalitní kolaborant
- autor budovy OV KSČ,
jsem také navrhoval poblíže dnešního Kronosplanu
Sídliště Bedřichov.
Z něho byla realizována pouze 1. Stavba. Sídliště se po zjištění debaklu s pojmenováním Březinek a požadavcích na tamní sochou Antonína Zápotockého, mělo pře-jmenovat, na žádost tajemníka OV KSČ
na "Sídliště Julia Fučíka",
podle Pražského parku oddychu,
zvaného "Oddycháč Juldy Fuldy.
Projekční práce na návrhu sídliště začala, podle programu sídliště Bedřichov, který byl, včetně spalovny odpadků, schválen radou ONV 28. 1971.
Problematika formaldehydů v ovzduší byla součástí projednávání sídliště na OHES, které stanovilo hygienická ochranná pásma. Jejich rozsah zdůvodnilo jejich měřením ovzduší, které dle jejich výzkumů mělo vliv na "mutaci plodu".
Pří realizaci budovy OV KSČ přišel do Stavoprojektu separátní dopis z ÚV KSČ, který zakázal, použít při realizaci interiérů, dřevotřískových desek, na bázi foraldehydového pojiva.
Teprve asi po 2letech přišel oficielní příkaz OHES ,
že je nesmíme používat při návrzích interiérů v mat. školkách a jeslích.
Pokorný a Kos by nám měli tedy vysvětlit, proč sto tisíc lidí ročně dostane rakovinu, když už neškodí ani Kronospan. bych jim u komínu udělal kancelář.
Je třeba zmínit i,
že firma expandovala do Jihlavy i za cenu rušení svých provozů v Rakousku.
Linka byla stavěna zejména k zpracování nekvalitního dříví a dokázala vyrobit denně až 20 plně naložených kamionů DTD.
Tehdejší propaganda, to mám z oficiálních úst zaměstnance firmy, hlásala, že formaldehyd dokonce zlepšuje zdraví.
Pravdou je, že firma instalovala nákladné filtrační zařízení, které eliminuje případné obavy ze škodlivého vlivu spalin na životní prostředí.
Činnost firmy podléhá pravidelnému monitoringu kvality spalin.
Stávající kalamitní situace v lesích je dobrým zdrojem surovin. Tedy případná úvaha o využití recyklátů z dřevotřísek jako suroviny se mi zdá nepravděpodobná.
VladimírV | 2019-03-05 19:06:25 |
ReagovatPravidelný monitoring spalin tam dělá kdo a jak často? Kontroly se musí hlásit předem a mění se snad i druhy používané chemie před kontrolou
A pokud bude kalamita pokračovat stejnou intenzitou tak do 5 -10 let jsou bez materiálu.
Hnus z Kronospanu
Skoro každý den je vidět, jak se hrnou ty hromady čistoty z jejich komínů. Často se od nich táhne hnědá šmouha rozprostřená skoro nad celým okolím Jihlavy. Že by to byla jen estetická záležitost?
Člověk se akorát občas dočte, že je vlastně všechno v pořádku a snad nikoho ze zodpovědných to téma moc netrápí. Zajímavé.
Nejde jen o formaldehyd
Nejde jen o formaldehyd, ale ono jde i o následující látky:
tuhé znečišťující látky – frakce PM10, oxid uhelnatý, oxid siřičitý, oxid dusnatý (pro specifikaci vlivu dopravy na imisní situaci), oxid dusičitý, benzo(a)pyren, chlorovodík, benzen, terpeny, α-pinen, izopren, ozón (vzhledem k možným sekundárním reakcím s organickými imisemi v atmosféře), difenylmetandiizokyanát, styren, nitrobenzen a šestimocný chróm.
Zde: http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/kronospan-je-opet-mezi-top-znecistovateli-havlickobrodsky-denik informují, že „Kronospan meziročně zvýšil emise rakovinotvorného formaldehydu o více než tři tuny," potvrdil Jindřich Petrlík z Arniky.
Koncentrace formaldehydu v ovzduší však stále nepřekročily doporučení Světové hygienické organizace. „Hygienici proto předpokládají, že provoz neohrožuje zdraví jihlavských obyvatel. TO OVŠEM NEZNAMENÁ, ŽE EMISE JIHLAVSKÉ OBYVATELE NEOBTĚŽUJÍ" uvedl Petrlík.
Velice zajímavé je, že zrovna jeden ze zastupitelů města Jihlavy je i ekologem Kronospanu . Ano zaměstnán může být kdekoli. Dle hesla důvěřuj, ale prověřuj je nejobjektivnější zřejmě namátkové a v rámci možností třeba i utajené měření emisí a imisí nějakou nezávislou nejlépe mezinárodní institucí.
Zde jsou informace o záměru, který chce firma Kronospan uskutečnit ve dvou etapách do roku 2023:https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kronospan-chce-v-jihlave-vyrabet-desky-i-z-recyklovaneho-dreva.
Dojde k nárůstu dopravy. Objem NĚKTERÝCH vypouštěných znečišťujících látek, včetně formaldehydu, se nezmění, uvádí firma - (u jiných vypouštěných se tedy zřejmě změní k horšímu, ale pravděpodobně nepřekročí limity)
Při dodržování provozní a technologické kázně v provozu nedojde po plánovaných úpravách k VÝRAZNÉMU ovlivnění obyvatel v okolí , uvádí firma - (k nějakému ovlivnění tedy zřejmě dojde když firma neříká, že k ŽÁDNÉMU ovlivnění obyvatel a okolí nedojde)
Výroba takového rozsahu, pomalu až ve městě, s veškerými negativy a dopady na obyvatelstvo města,
s možností havárie při výrobě, je na pováženou. a je jedno zda budou zpracovávat kůrovcové dřevo či nějaký odpad z dřevotřísek či co ! Všem kompetečním je to jedno, normy prý splňují a lidé prý můžou být rádi, že tam mají práci. Co s tím?
ŠimekFrant | 2019-03-06 10:09:27 |
ReagovatTrefil jste to moc dobře.
Ve vyjádřeních Knonospanu i úřadů jsou kolikrát zjevně záměrné nepřesnosti, nebo obecnosti.
Hlavně to vypadá, že není vůle otázky znečištění a vlivu na lidi nějak výrazně řešit.
Firma chce sice celkem logicky co nejvíc vydělat, nesmí to být na úkor někoho. Zodpovědné úřady by tomu všemu měly dát nekompromisní meze, hájit zájmy lidí a ekologických principů.