POLITIK Vítězslav Schrek (ODS) byl po čtyři roky hejtmanem Kraje Vysočina, po letošních volbách skončila koalice ODS+STO+TOP09 v opozici. Je předsedou zastupitelského klubu. Veřejnosti je znám i jako rockový zpěvák a muzikant. Foto: Petr Klukan
Čtyři roky jako hejtman vládl Kraji Vysočina. Dnes čtyřiapadesátiletý Vítězslav Schrek (ODS) je v opozici a sedí v jedné z místností v budově kraje určených pro zastupitelské kluby. A spolu s ním sem doputovala i bicí souprava, kterou si sem coby muzikant přestěhoval. Jak sám říkal, mnohdy prolamovala u jednání ledy.
Schrek je dnes předsedou zastupitelského klubu ODS+STO+TOP09. Jedná se o neplacenou funkci. Zatím ho živí externí spolupráce s ministerstvem práce sociálních věcí a v budoucnu by rád své zkušenosti předával mladým na vysoké škole.
Ohlédnutí za čtyřmi roky ve vedení kraje a zjištění názorů na různé věci jsme pojali netradičně – abecední formou událostí, jmen a stran, ke kterým jsme exhejtmana požádali o vyjádření.
ANO.
Jak vnímáte svého největšího politického rivala hnutí ANO?
Musím bohužel uznat, že je to momentálně pro Čechy zřejmě nejatraktivnější politická síla v zemi, její úspěch si ale vysvětlit nedokážu. Pro mě je hnutí ANO stejné jako jeho předseda Andrej Babiš. Bezobsažné, programově prázdné a povrchní, postavené na líbivých heslech a politických floskulích typu pracujeme pro lidi, což je přece samozřejmé – všichni politici pracují pro lidi. Fascinuje mě, že něčemu takovému lidé věří.
Svou názorovou labilitou se jim podařilo nahradit tradiční náhledy na politiku - levicové zaměření se silným sociálním zřetelem anebo víc pravicové, zaměřené především na samostatnost člověka, ale zřejmě to u voličů funguje.
Byť z toho nejde vyjmout žádnou politickou stranu, tak ale jestli je někdo skutečným mistrem názorové otočky o 180 stupňů, tak je to hnutí ANO a to jak na úrovni vlády, tak i na úrovni kraje. Jejich politický styl je přitom velmi nevybíravý. Nekompromisním způsobem kritizují téměř všechno, co dělá politický konkurent, ale nemají sebemenší problém okamžitě to samé udělat ve chvíli, kdy se situace změní v jejich prospěch.
Máte konkrétní příklad z kraje?
Připomněl jsem kolegům z hnutí ANO na ustavujícím zastupitelstvu, jak se před čtyřmi lety kriticky stavěli k placeným funkcím a jejich případným kumulacím, za což nás opravdu velmi nevybíravě častovali příměry o hladových krcích a projídání peněz daňových poplatníků. Teď dělají to samé a ve velkém. Vůbec si neberou servítky. A když se jich na to člověk zeptá, tak se tím zkrátka promlčí. Jednoduše nereagují.
BĚHOUNEK.
Exhejtman Jiří Běhounek (SOCDEM), který je dnes uvolněným krajským radním.
Kolega Jiří Běhounek je příkladem absolutního politického pragmatismu. Velmi schopný, řekl bych pořád výkonný a zkušený politik, který svůj politický styl v pozici lídra sociální demokracie v podstatě potvrdil ihned po vyhlášení výsledků krajských voleb, kdy začal vyjednávat o spolupráci s ANO. Koneckonců se tím ale nijak netajil již před volbami, že se domluví s kýmkoli. Já jsem sice trochu naivně doufal, ale vlastně mě to nemělo překvapit.
Spíš mě mrzí, že jako představitel tradiční demokratické a historicky významné strany přistoupil na spolupráci i s tak extremistickou stranou, jakou je SPD Tomia Okamury. Na druhou stranu, se zkušeností s vládou za podpory komunistů, na kterou mimochodem dojde evidentně i tentokrát… Jen by mě zajímalo, jak tohle nesou členové sociální demokracie.
COVIDOVÁ DOBA.
Těžká doba, do které jsme spadli všichni. Téměř všechno, co se odehrávalo, o čem se rozhodovalo, se dělo tak trochu metodou pokus omyl. Nikdo na to nebyl připraven, nikdo nevěděl co je správně a co ne, vlastně se v testovacím režimu zkoušelo, co zafunguje.
Zažil jsem za covidu na vlastní kůži řízení vládou Andreje Babiše a to pro mě byl šok, jak se dá také řídit krize. Zažil jsem i vládu současnou a i z toho mám velké ponaučení. Zapamatoval jsem si jedno: „Nikdy nezneužívej lidského neštěstí k politickému soupeření.“ Jsem rád, že to máme jako společnost za sebou.
Zároveň myslím, že nás to všechny posunulo, poučilo a naučilo i nové věci - to je ta pozitivní věc. Ta negativní je, že se otevřela stavidla nekritického a antisystémového myšlení a v plné nahotě se ukázalo, jak jsou někteří lidé schopni přemýšlet iracionálně, popírat vědu a sobecky vnímat pouze své vlastní potřeby.
DUKOVANY.
Jaderná elektrárna Dukovany.
Projekt století. Vybavují se mi čtyři roky intenzivního zájmu a práce na regionálních přípravách tohoto projektu. V podstatě mě provází od samotného počátku volebního období, kdy jsem se stal, stejně jako předešlí hejtmani, předsedou speciální komise ustanovené pro výstavbu nových bloků. Tu mimochodem nová rada hodlá zrušit.
Zastupitelstvo již ale odsouhlasilo vytvoření výboru, který řídí SPD s uvolněným poslancem R. Kotenem.
V komisi, která fungovala předešlá čtyři volební období, zasedali především zástupci orgánů a složek, které měly co do činění s přípravou výstavby nových bloků, a komisi vždy předsedal hejtman kraje.
Rada kraje se rozhodla komisi zrušit a nahradit ji výborem pro Dukovany a bezpečnost, který svěřili v rámci koaliční dohody spolu s uvolněnou funkcí panu poslanci Kotenovi. Výbory jsou samozřejmě postavené na stranických nominacích a já se trochu obávám, zda vůbec do tohoto výboru budou přizváni ti klíčoví hráči - zástupci jaderné elektrárny, hasičů, energetiků, dopraváků, podnikatelů … tihle všichni tam byli jako stálí hosté trvale zastoupeni.
Momentálně je v mnoha pádech skloňovaná socioekonomická studie dopadů, jejímž vypracováním pověřil premiér Petr Fiala na základě našeho podnětu ministerstvo pro místní rozvoj. Vzpomínám si na naši první schůzku s mou náměstkyní Hankou Hajnovou, kdy jsme členy vlády žádali o uložení úkolu k jejímu vypracování.
Dnes už je hotová finální verze a bude představována postupně celému území. Jsem upřímně zvědavý, jak s ní nový předseda výboru bude pracovat.
Více v tištěném vydání JL s datem 26. 11.
Diskuze k článku