Ilustrační foto: -tz-
Organismus seniora je specifický, proto jeho imunita potřebuje jinou podporu, aby se udržela při síle. Jinak bude stejně křehká, jako kosti lidí ve vyšším věku a její ochranný val dokáže s masivními následky prolomit i virus, který by člověku v produktivním věku způsobil, řekněme, pouze dočasné a nevýrazné zhoršení zdravotního stavu.
Složitý systém buněk, které se nacházejí v každé části těla a které navzájem komunikují složitými mechanismy, aby identifikovaly a zneškodnily nepřítele, dodnes není stoprocentně prozkoumán a vysvětlen, ale naštěstí už o něm mnoho víme.
„Základním stavebním prvkem imunity jsou bílé krvinky. Mají dvě role, rozpoznat a pohltit cizorodé objekty a zničit poškozené buňky. Jednotlivé druhy bílých krvinek ještě zajišťují komunikaci mezi složkami imunitního systému (tzn. zajišťují regulaci imunitního systému, např. když je třeba zvýšit jeho aktivitu nebo ji snížit po eliminaci nebezpečí), spouštějí produkci protilátek či zánětlivé procesy,“ vysvětluje Adrián Doboly, odborník na imunitu.
Počet bílých krvinek se liší v závislosti na věku, ale také na stavu organismu. Pokud jsme například oslabení předchozí nemocí nebo nedostatkem spánku, je jich méně a také imunita je zranitelnější.
Víme i to, že imunitní systém lidí ve vyšším věku reaguje jinak než v produktivním období života. „V důsledku stárnutí lidského organismu jsou reakce imunitního systému zpomalené, což zvyšuje riziko rozvinutí závažných chorob, komplikovaný průběh jinak běžných infekcí, pomalejší hojení ran a další komplikace,“ potvrzuje MUDr. Martin Petrík.
Životní styl
Stejně jako v mládí, i ve vyšším věku má na sílu imunity největší vliv náš životní styl. Většina rad odborníků o tom, jak imunitu posilovat, směřuje proto právě ke stravě, spánku, k pohybu či k omezení užívání škodlivých látek (tabák, alkohol, případně intoxikace jinými látkami).
Je však snadné něco říct, napsat, ale fungující doporučení pro seniory jsou taková, která se na život dívají jejich optikou. Pojďte si je s námi projít.
Několik rad o jídle
„Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina seniorů s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu,“ říká MUDr. M. Petrík.
Jak z toho ven? Pomáhá zavést si pravidelný režim jídel, den za dnem se pomaličku opět naučit jíst ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak.
Je potřeba si dávat pozor na cukry a tuky (sladké jídlo si dopřejte například pouze v pátek), z masa by měla hrát hlavní roli drůbež a uzené výrobky byste měli omezit na minimum.
Naopak, velmi důležitou součástí jídelníčku seniora jsou kyselé mléčné výrobky, které podporují střevní mikroflóru – tolik důležitou pro správné fungování imunitního systému.
Důležité doplňky
Ať už jako senior užíváte denně několik druhů léků, nebo máte to štěstí, že žádné nepotřebujete, je důležité dopřát organismu podpůrné látky, které pomáhají imunitnímu systému a v ideálním případě i eliminují některé vedlejší účinky léčiv.
Zdravý pohyb a dobrý spánek
Přiměřená fyzická aktivita je ve vyšším věku stejně důležitá jako strava. Stačí pravidelná chůze, která dokáže divy. Harvardská studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů a žen, ukázala, že lidé, kteří 5 dní v týdnu věnují chůzi alespoň 20 minut, v průběhu roku stonají až o 45% méně.
„Pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu, je každodenní chůze velmi prospěšná. Doporučuje se také lidem s hormonální nerovnováhou, protože už při půlhodinové vycházce dochází ke zvyšování tvorby imunitních buněk a k hormonální rovnováze v krvi,“ vysvětluje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly.
Aby měla chůze efekt, je potřeba se jí věnovat alespoň třikrát týdně. I dámy a pánové ve vyšším věku, mající určitá omezení pohybu, si jistě dokáží najít vhodnou pohybovou aktivitu: chůzi, cyklistiku či plavání. Blahodárně působí i otužování a masáže. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh, posiluje svaly a odbourává napětí, stres i pocity smutku.
Ideální je, pokud sdílíte pohybovou aktivitu s partnerem nebo celou skupinu lidí. To má mnohonásobně pozitivní vliv - navzájem na sebe dáváte pozor, motivujete se a zároveň máte příjemnou společnost a sociální kontakty - což také posiluje imunitu.
Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém. Na ještě lepší spánek doporučujeme dát si večer šálek uklidňujícího čaje (například z třezalky tečkované) s medem.