Ilustrační foto: archiv JL
Už příští neděli 29. listopadu se v mnoha domácnostech rozhoří první svíce na adventním věnci na znamení nezadržitelně blížících se Vánoc. Aby se ale tahle rodinná pohoda a idyla nezměnila z minuty na minutu v neštěstí, ztráty na životech a majetku, je podle krajské mluvčí hasičů Petry Musilové nutné dodržovat několik rad a doporučení.
„Úplně nejdůležitější je zcela určitě výběr věnce. Pokud bude pouze okrasou na stole a nebudeme svíce na něm zapalovat, pak není čeho se obávat,“ vysvětluje.
Už sám výrobce je povinen na věnci uvést, zda je určen pouze k dekorativním účelům, nebo zda svíce na něm je možné taky zapálit. U věnců, na kterých se svíce zapalují, je podle Musilové nezbytné, aby svíce byly umístěny na nehořlavé podložce či v nehořlavém kalíšku.
Hasiči také varují před tím, aby v okolí svíčky byl jakýkoliv hořlavý materiál. „Tím jsou myšleny stuhy, ozdoby atd. Důležitý je i výběr místa, kam věnec položíme. Měl by se nacházet na stabilním místě a pod věncem by měla být podložka z nehořlavého materiálu,“ dodává.
Zcela nevhodnými místy jsou taková, kde je průvan. Například umístění u oken a v blízkosti záclon. Dalším nevhodným místem je umístění vedle sedací soupravy či jiných textilií. Věnec také nedáváme do poliček nebo skříní, protože zde hrozí rychlé přenesení ohně na nábytek a zařízení bytu.
„Zapálenou svíčku rozhodně nenechávejte bez dozoru, a to zejména ne v přítomnosti dětí nebo domácích zvířat. Svíčky také řádně zhasínáme, a to vždy, když opouštíme domov, nebo jdeme spát,“ podotýká.
Pokud už v domácnosti vypukl požár, je především důležité zachovat si chladnou hlavu a uvědomit si, že nejdůležitější je záchrana lidského života a až poté materiálních hodnot. Do hašení požáru malého rozsahu se většinou pustíme instinktivně sami. „I v těchto případech je velmi důležité, abychom zohlednili vlastní bezpečnost,“ připomíná zásady Musilová.
Je-li to možné, je nutné zabránit požáru v jeho dalším šíření. Stejně tak důležité je oznámit požár hasičům, a to na linky tísňového volání 150 a 112.
Riziko požáru jde snížit. Účinnými pomocníky v naší domácnosti jsou hlásiče požáru. „Jsou levné a efektivní. V případě požáru dokáží velmi rychle vzbudit a na požár upozornit. Jejich instalace je opravdu velmi jednoduchá,“ vysvětluje závěrem.
Adventní neděle roku 2020
• 29. 11. Železná neděle
• 6. 12. Bronzová neděle
• 13. 12. Stříbrná neděle
• 20. 12. Zlatá neděle
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!