Reklama
Dnes je neděle 29.12.2024     svátek má Judita

Má váš králík oteklé oči?

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

2.11.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
MVDr. Pavel Bártík

Jste chovatelem králíků domácích v králíkárně? Nebo máte doma za mazlíčka zakrslého králíčka? Co mají všichni tito králíci společného? Potřebují pravidelně naočkovat. Králíci se nejčastěji očkují proti moru a myxomatóze. Tato onemocnění jsou přenosná hmyzem. 


Proto nejúčinnější prevence, jak králíky před nákazou ochránit, je nechat je pravidelně naočkovat. První vakcinaci provádíme u mláďat od věku 6 týdnů, přeočkování se dělá po 6 až 12 měsících. Aktuálně chovatele trápí myxomatóza. Jedná se o smrtelné onemocnění domácích králíků. Myxomatóza je virová nákaza způsobená myxovirem, který postihuje pouze králíky. Existuje více kmenů tohoto viru, které se vzájemně liší svou virulencí, tj. schopností vyvolat onemocnění. 


K infekci dochází jak přímým kontaktem nakažených králíků, tak i jejich sekrety a exkrety, ale i za pomoci krev sajícího hmyzu – komárů a blech, kontaminovanými předměty a krmivem, přes oděv chovatele atd. Onemocnění mívá sezónní charakter. Mezi klinické příznaky patří překrvení spojivek, výtok z očí, zduření a slepení víček. Na hlavě, hřbetě a končetinách se tvoří uzlové změny, tzv. myxomy. Králíci mají horečku, obtížně dýchají, nepřijímají krmivo a vodu, postupně hubnou a většinou do 14 dnů uhynou. Někdy onemocnění může trvat delší dobu, dochází ke zduření sliznic a dalších tkání, jakými jsou oči, nos, uši a oblast genitálií. Dále dochází k otoku celé tváře a k tvorbě hustého hnisavého výtoku z nosu. Právě z důvodu otoku a tvorby hnisu trpí poté králíci dýchacími obtížemi. 


V dnešní době se vyskytuje také forma myxomatózy, tzv. amyxomatózní, která má mírnější průběh. Bohužel neexistuje žádná specifická léčba myxomatózy. Co se týče prevence, vždy dodržujte 14denní karanténu u nově pořízených králíků do chovu. Protože specifická léčba myxomatózy není, je možná pouze podpůrná terapie, která spočívá v podávání antibiotik jako prevence sekundární bakteriální infekce, léků proti bolesti a zvýšení příjmu tekutin. Domácí králíci jsou velmi náchylní k viru myxomatózy, jedinou prevencí tohoto onemocnění je právě včasná vakcinace.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net